Dzieci na pokładzie
Jak poradzić sobie z dziećmi na wyjeździe?. Czasami nie koniecznie tak szybko planowaliśmy powiększenie rodziny, ale jeśli już to się stało, to po prostu musimy się jakoś w tym nowym dla nas świecie odnaleźć. Warto więc poczytać sobie różnego rodzaju poradniki, książki itp. dotyczące macierzyństwa. Żeby się na to w jakikolwiek sposób przygotować.
Możemy też oczywiście zrobić wszystko instynktownie, ale czasami w macierzyństwie nie ma miejsca na błędy. Lepiej więc jeśli odpowiednio się do tej najważniejszej roli w naszym życiu przygotujemy. Jeśli bowiem tego nie zrobimy, błędy, które popełnimy mogą okazać się nieodwracalne.
Wczasy z dziećmi
A nikt przecież nie chce testować nowych przyzwyczajeń na własnych dzieciach. Mogłoby im nie wyjść to na zdrowie. Czasami wydaje nam się, że dobre rady tutaj nie pomogą, że wszystko wiemy najlepiej. Jednak nie do końca może to być prawdą, dlatego czasami warto wysłuchać opinii kogoś bardziej doświadczonego. Nie trzeba się oczywiście tylko i wyłącznie tym kierować, ale na pewno to w niczym nie przeszkodzi, jeśli na spokojnie wysłuchamy czyjejś dobrej rady.
Małe dzieci
Okazuje się, że już noworodek próbuje się z nami komunikować praktycznie każdego dnia. Prawda jest jednak taka, że to komunikacja jednostronna i czasami niestety bardzo uciążliwa. Malutkie dzieci są bowiem bardzo płaczliwe. Nie jest to więc czasami przyjemne, słyszeć ciągły hałas. Problem jest jednak taki, że malutkie dzieci tylko w ten sposób potrafią wyrazić swoje emocje. Niemowlęta i małe dzieci komunikują się przecież z nami całymi sobą. Jednakże niegrzeczne jednostkowe zachowanie dziecka zwykle jest spowodowane chęcią zwrócenia na siebie uwagi osoby dorosłej. Nie można więc tego lekceważyć, bo chęć zwrócenia na siebie uwagi na pewno jest czymś istotnym podyktowana. Na przykład tym, że dziecko chce po prostu pokazać nam, że coś go boli lub gdy jest większe to chce pokazać, że nie tylko mniejszy brat czy siostra się liczą. Może być to po prostu objaw zwykłej zazdrości. W takiej sytuacji należy oczywiście dziecko zrozumieć i starać się także o nie bardziej zadbać w tym trudnym dla niego okresie życia. Wiadomo, że gdy rodzi się nowe dziecko, to temu większemu jest trudniej odnaleźć się w nowym świecie. Trzeba więc już wcześniej na to większe dziecko odpowiednio przygotować. Mówić mu, że mamusia ma w brzuchu młodszego brata lub siostrę.
Co wolno, a czego nie
Jeśli chcesz aby Twoje dziecko zawsze wiedziało, ze na przykład nie wolno dotykać kuchenki czy też dotykać sprzętu grającego, wkładać rąk do kontaktu itp., to musisz mu po prostu o tym powiedzieć. Spokojnie, ale stanowczo mów: „nie dotykaj bo możesz się oparzyć” i rób to zawsze gdy to tylko możliwe, czyli na przykład jeśli coś gotujesz. Niestety prawda jest taka, że dopóki dziecko samo się nie oparzy, choćby delikatnie, nie będzie wiedziało, co to znaczy, że gorące. Musisz więc też to wytłumaczyć na przykład z użyciem ciepłej wody. Pamiętaj jednak aby nie stosować zakazów bez potrzeby, wtedy łatwiej jest je dziecku zapamiętać. Jednak to co jest naprawdę ważne powtarzaj kilka razy, aby każde z dzieci dokładnie to zapamiętało. Jest to bardzo istotny element codziennego życia, ponieważ właśnie na co dzień czyhają na nas liczne niebezpieczeństwa.