Kaszel u dziecka: co robić, gdy maluch kaszle?

Za większość przypadków kaszlu u dzieci odpowiadają infekcje dróg oddechowych, np. zapalenie oskrzeli. Jeśli jednak kaszel utrzymuje się dłużej niż miesiąc, w grę mogą wchodzić np. astma, mukowiscydoza czy wady wrodzone układu oddechowego. Niezależnie od przyczyny, objaw ten jest męczący dla małego pacjenta, dlatego warto go łagodzić. Jakie preparaty na kaszel suchy oraz mokry mogą być stosowane u dzieci?

Jak złagodzić kaszel u dziecka?

Preparaty na kaszel mają dwa kierunki działania – jedne łagodzą kaszel suchy, a drugie mokry. Dlatego dobór odpowiedniego środka jest kluczowy w leczeniu tego objawu.

Syropy na suchy kaszel dla dzieci

Suchy kaszel powinien być hamowany przy pomocy syropów przeciwkaszlowych. Preparaty dla dzieci zawierają:

  • butamirat, który blokuje aktywność ośrodka kaszlu w mózgu,
  • lewodropropizynę, która hamuje przewodzenie bodźców pobudzających kaszel z dróg oddechowych do mózgu.

Oba preparaty są bezpieczne dla dzieci od 2. roku życia. Powinny być stosowane w przypadku suchego, szczekającego kaszlu, któremu nie towarzyszy odrywanie się wydzieliny[1].

Dla młodszych dzieci pomocny może być syrop z porostem islandzkim. Działa on powlekająco i nawilżająco na błonę śluzową gardła, dzięki czemu łagodzi jej podrażnienia. Może zahamować suchy kaszel, jeśli wynika on z suchości i drapania w gardle. Jest bezpieczny dla dzieci od 1. roku życia.

Preparaty na kaszel mokry dla dzieci

Jeśli w oskrzelach zalega gęsta wydzielina, celem kaszlu jest jej odkrztuszenie. Ze względu na lepką konsystencję śluzu, naturalne mechanizmy oczyszczania dróg oddechowych zawodzą. Dlatego w kaszlu mokrym stosuje się preparaty wykrztuśne, które pomagają pozbyć się wydzieliny.

Syrop na kaszel dla dzieci o takim działaniu zawiera np. ambroksol. To substancja, która pobudza produkcję wodnistego płynu surowiczego. Jest on wydzielany do oskrzeli, gdzie rozrzedza zalegający w nich śluz i w ten sposób ułatwia jego odkrztuszanie. Ponadto ambroksol stymuluje produkcję surfaktantu, czyli substancji powierzchniowo czynnej, która działa ochronnie na pęcherzyki płucne. Wykazuje też właściwości przeciwzapalne i zwiększa stężenie antybiotyków w oskrzelach, dzięki czemu może przyspieszyć powrót do zdrowia[2]. Ambroksol jest bezpieczny dla dzieci już od 1. roku życia, po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Dodatkowe sposoby na kaszel u dzieci

Leczenie kaszlu warto wspomóc przy pomocy inhalacji. To bezpieczna metoda łagodzenia zarówno suchego, jak i mokrego kaszlu. W tym pierwszym przypadku wykorzystaj ampułki z solą fizjologiczną (0,9% NaCl), które wspomagają nawilżenie i oczyszczenie dróg oddechowych. Z kolei w kaszlu mokrym pomóc może hipertoniczny roztwór chlorku sodu (3% NaCl), który upłynnia wydzielinę w drogach oddechowych.

 

Pamiętaj – w przypadku kaszlu u dzieci najważniejszy jest dobór odpowiedniego syropu do jego rodzaju. Jeśli mimo leczenia w przeciągu kilku dni nie zaobserwujesz poprawy, zabierz pociechę do lekarza. Czasem niezbędne może okazać się zastosowanie silniejszych leków, np. antybiotyków.

[1] Krenke, K., Doniec, Z., Mastalerz-Migas, A., Mazurek, H., Bieńkowski, P., Jackowska, T., & Kulus, M. (2022). Zalecenia postępowania diagnostyczno – terapeutycznego w kaszlu u dzieci – aktualizacja. Lekarz POZ, 8(3): 173-192.

[2] Kantar, A., Klimek, L., Cazan, D., Sperl, A., Sent, U., & Mesquita, M. (2020). An overview of efficacy and safety of ambroxol for the treatment of acute and chronic respiratory diseases with a special regard to children. Multidisciplinary respiratory medicine, 15(1).

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij