Jak rozwijać motorykę u dziecka poprzez gry?

Dzieci muszą się rozwijać, to nie ulega wątpliwości. Ich rozwój bardzo często uzależniony jest od wielu czynników. W praktyce to bardzo często świadomość rodzica jest najważniejszą rzeczą, ponieważ bez tego, ciężko sobie poradzić. Warto zauważyć, że w pewnym wieku dziecko staje się na tyle ciekawe świata, że zaczyna wykonywać wiele z pozoru niewinnych czynności.

Oczywiście tego typu działania są uzasadnione, ponieważ dziecko w ten sposób jest w stanie ćwiczyć swoje małe mięśnie oraz precyzję, co w późniejszym czasie przekłada się między innymi na koordynację ruchową takiego dziecka. Oczywiście im starsze dziecko, tym jako rodzice więcej od niego wymagamy, dlatego koordynacja ruchowa, cały czas się rozwija, przez co rozwój dziecka nie stoi w miejscu. Jeśli chcemy zadbać o zwiększenie aktywności dziecka, to powinniśmy wykorzystać w tym celu zabawę.

Dziecko musi się rozwijać

Rozwój u dziecka to po prostu kolejny krok, na drodze do dojrzałości.

Grafomotoryka, czyli inaczej sprawność manualna rąk, to umiejętność, którą dziecko powinno ćwiczyć jeszcze w fazie większego niemowlęcia. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o dopasowanie precyzji ruchów dłoni i palców, ale także o odpowiednie tempo wykonywanych czynności. Nie wszystkie dzieci są takie same, jedne rozwijają się szybciej drugie wolniej, ale to nie znaczy, że trzeba popędzać dziecko, ponieważ każdy małych rozwija się na tyle ile może. Wszystko w swoim czasie ostatecznie i tak się wyrówna, dlatego nie można dziecka zmuszać do wysiłku, ale do zabawy jak najbardziej, dzięki czemu możemy nie tylko poćwiczyć koordynację ruchową dziecka, ale także spędzić z nim mile czas.

Jak bawić się z dzieckiem?

Jeśli chcemy zachęcić dziecko do zabawy, to skorzystajmy ze starej, ale sprawdzonej formuły, gdzie możemy wykorzystać masę plastyczną. Warto zakupić tego typu produkt w sklepie, ponieważ od razu zaciekawi to dziecko. Taką masę maluch będzie odpowiednio formował i czynił z nią różne cuda.

Należy pamiętać, że podczas zabawy dziecko ćwiczy rękę, a jednocześnie odpręża dłonie, mimo że zmusza to dziecko do ciągłego ruchu dłońmi. W przypadku większych dzieci warto zastosować prawdziwą plastelinę, dzięki czemu dziecko oprócz ćwiczenia rąk, będzie poszukiwało w sobie talentu artystycznego. To jak będzie rozwijać się nasze dziecko, zależy tylko od nas, ponieważ to rodzice powinni przekonać malucha, do podobnych aktywności. Niektóre dzieci już wieku 8-10 lat mają styczność z gliną, która pozwala formować prawdziwe rzeźby, a potem je malować. Trzeba przyznać, że dobrze prowadzone dziecko, jest w stanie rozwijać się w zastraszająco szybkim tempie. Taki progres u dziecka jest bardzo ważny, ponieważ pozwala on nam zastosować nowsze techniki, które w połączeniu z zabawą pozwolą na uzyskanie jeszcze lepszego efektu. Rodzice muszą się nauczyć wychowywać dziecko, jest to wielka odpowiedzialność, która na nich spoczywa, dlatego rozwój dziecka jest elementarną zasadą.

Rodzice uczą dzieci

Dzisiaj rodzice, sami muszą się nauczyć wielu rzeczy, po to, aby wiedzieć, jak pracować ze swoim dzieckiem. Oczywiście praca poprzez zabawę, to najważniejsze walory edukacyjne, ale jak sami się przekonaliśmy, wykonywanie z dzieckiem wielu czynności sprawia, że maluch uczy się o wiele szybciej, przez co może przewyższać swoich rówieśników.

Rodzice muszą zadbać o dziecko, ponieważ malowanie, kolorowanie, obrysowanie, układanie oraz wiele innych zajęć, pozwala dziecku powoli dojrzewać, aż do osiągnięcia kolejnej fazy rozwoju, to po prostu kolejny krok, do osiągnięcia pełnego sukcesu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij