Jak ułatwić naturalne karmienie? Poznajcie też sposoby na bardzo bolące piersi
Karmienie noworodka jest dla kobiety czynnością naturalną. Niestety z powodu budowy piersi, braku pokarmu, nie zawsze może karmić malucha naturalnie, czasem sprawia jej to spory ból. Zarówno naturalne karmienie, jak i karmienie butelką nigdy nie powinno być powodem do niepochlebnych komentarzy. Każda kobieta może zadecydować do kiedy chce karmić dziecko, a także w jaki sposób chce je karmić. Ważne, by maluch był otoczony troskliwą opieką. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak ułatwić naturalne karmienie. Przedstawimy też sposoby na bardzo bolące piersi.
Na początek: dlaczego warto karmić dziecko naturalnie?
Warto karmić dziecko piersią do ok. 6 miesiąca życia. W tym czasie można już wprowadzać mu pierwsze posiłki. Karmienie dziecka piersią zwiększa ochronę przed zakażeniami dróg oddechowych, uszu, a także biegunką zakaźną. Zmniejsza też ryzyko zakażenia dróg moczowych i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Chroni także w późniejszym okresie życia przed nadwagą, otyłością i cukrzycą. Dzieci karmione piersią rzadziej chorują na niektóre nowotwory. Poprzez karmienie nawiązujesz silną wieź z dzieckiem, masz mniej dolegliwości w okresie połogu, a ponadto szybciej pozbywasz się dodatkowych kilogramów zgromadzonych w okresie ciąży. Jest też mniejsze ryzyko wystąpienia nadciśnienia i chorób układu krążenia po menopauzie. Oczywiście ten rodzaj karmienia jest też tani i zwykle wygodny. Bardzo ważne, by dziecko zostało nakarmione początkowym mlekiem, tzw. siarą. Jest to bowiem prawdziwa bomba odpornościowa. Badania wykazują, że dzieci karmione piersią są mniej podatne na alergie i choroby układu oddechowego.
Jak ułatwić naturalne karmienie? Niezbędne akcesoria do karmienia noworodka
Na pewno karmienie noworodka może być problematyczne, a to z tej przyczyny, że na początku mama i dziecko muszą nauczyć się siebie nawzajem. Mama musi przyjąć wygodną pozycję do karmienia z podparciem dla pleców. Gdy chce karmić w pozycji siedzącej przydają się akcesoria do karmienia noworodka. Mowa o kole poporodowym, które zapewni Ci możliwość siedzenia bez bólu albo z mniejszym bólem, gdy jeszcze szwy po porodzie dają o sobie znać. Przyda się także rogal do karmienia, który ułatwi podtrzymywanie malucha i odciąży ręce. Oczywiście warto zainwestować też w niezbędne akcesoria do karmienia, które zapewnią możliwość karmienia dziecka ojcu, czyli butelki silikonowe z silikonowym smoczkiem antykolkowym. Oczywiście takie akcesoria są absolutnie niezbędne, gdy na świat przychodzi dwójka maluchów. Wtedy mama powinna odciągać pokarm, by inni mogli pomagać jej w opiece. Choć jeszcze przy dwójce może sobie poradzić z karmieniem bezpośrednio piersią, stosując chwyt odpowiedni w przypadku bliźniąt.
Zaangażowanie ojca dziecka w karmienie malucha jest dobrym pomysłem
Jak już wspomnieliśmy warto zaangażować w karmienie malucha ojca dziecka. Wystarczy, że po skończonym karmieniu piersią, gdy dziecko będzie spało odciągniesz pokarm i umieścisz w specjalnym woreczku na mleko mamy. Niezbędne akcesoria do karmienia noworodka, a także przechowywania mleka znajdziesz w sklepie babyville.pl. W przypadku woreczków można trzymać je przez 12 godzin w temperaturze pokojowej, a od 2 do 5 dni w lodówce w temperaturze od 3 do 5 stopni. Przy minus 10 stopniach mleko w woreczkach można trzymać przez 2 tygodnie. W przypadku takiej wysokiej jakości akcesoriów mleko matki może być także zamrożone i to nawet na okres do pół roku. Tata może wyciągnąć sterylny woreczek z lodówki i przelać do naczynia czy butelki i włożyć do podgrzewacza w celu podgrzania. Oczywiście warto zaopatrzyć się w termometr spożywczy, który zagwarantuje możliwość sprawdzenia temperatury mleka, choć ponieważ ma mieć temperaturę ciała, wystarczy kilka kropel na dłoń, by sprawdzić czy nie jest zbyt ciepłe. Karmienie według harmonogramu na początku się nie sprawdza i trzeba liczyć się z tym, że będzie trzeba malucha karmić na żądanie.
Jak poradzić sobie z bardzo bolącymi piersiami?
Ból piersi na początku jest całkowicie naturalny i zrozumiały. Zarówno mama, jak i dziecko muszą przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Czy można ten ból jakoś zniwelować? Przede wszystkim należy prawidłowo przystawiać dziecko do piersi. Można korzystać w czasie karmienia z pozycji klasycznej i spod pachy, zmieniając je w trakcie. Należy przystawiać dziecko do piersi co 1 do maksymalnie 2,5 godziny aby nie doprowadzić do ich przepełnienia. Odstawiając dziecko od piersi delikatnie wsuwaj mu palec do ust, aby maluch nie ranił piersi przy próbie wyjęcia mu jej z buzi. Dla złagodzenia podrażnień możesz smarować piersi własnym mlekiem i pozwolić mu wyschnąć na skórze, używaj nakładek wchłaniających mleko i często je wymieniaj, myj piersi raz dziennie ciepłą wodą, delikatnymi ruchami. Gojenie ran przyspiesza leżenie przez kilkanaście minut z odkrytymi piersiami.