Jakimi sprawami zajmuje się adwokat rodzinny?
Zawód adwokata jest związany z wieloma aspektami naszego życia. Na jego pomoc można liczyć zarówno w przypadku spraw karnych, administracyjnych, jak i gospodarczych oraz rodzinnych. W niniejszym artykule skupimy się przede wszystkim na zakresie obowiązków adwokatów rodzinnych. Z jakimi problemami można się do nich zgłaszać, w jakich sytuacjach najczęściej reprezentują swoich klientów?
Praca adwokata
Jak powszechnie wiadomo, aby zostać adwokatem trzeba najpierw skończyć jednolite magisterskie studia prawnicze, a następnie aplikację adwokacką, która trwa trzy lata i zakończona jest państwowym egzaminem. Droga do wykonywania tego zawodu jest więc długa i trudna, ale w większości przypadków bardzo opłacalna. Aby jednak zostać adwokatem, należy posiadać pewne specyficzne cechy, takie jak bardzo dobra pamięć, pewność siebie, komunikatywność czy cierpliwość. W przypadku adwokatów rodzinnych przydatna jest również empatia, ale także odporność psychiczna oraz umiejętność chłodnej oceny faktów.
W czym może pomóc adwokat rodzinny?
Prawo rodzinne stanowi część prawa cywilnego, a więc dotyczy ono stosunków wewnątrzrodzinnych oraz relacji rodziny z innymi podmiotami. Adwokat rodzinny zajmuje się więc sprawami związanymi z prawami nieletnich, pomaga w kwestiach związanych z podziałem majątku, określeniem zakresu władzy rodzicielskiej, separacjami, czy ustalaniem ojcostwa. Adwokat rodzinny zajmuje się również rozwodami, więcej na adwokatrodzinny.wroclaw.pl/rozwod, do kancelarii adwokackiej można się także zgłosić w sprawie przestępstw popełnianych przez nieletnich.
Jak widać spektrum spraw, którymi zajmują się adwokaci rodzinni jest bardzo szerokie. Dlatego też przy wyborze odpowiedniego pełnomocnika powinniśmy kierować się jego wiedzą, doświadczeniem i zaangażowaniem, jakie wykazuje w kwestii znalezienia korzystnego dla nas rozwiązania. Bardzo dobrze jeśli adwokat, którego wybieramy, prowadził już w przeszłości podobne sprawy.
Czy warto korzystać z pomocy adwokata?
Wiele spraw dotyczących problemów rodzinnych, takich jak rozwody czy sprawy alimentacyjne, nie wymaga uczestnictwa adwokatów. Strony mogą się samodzielnie reprezentować, nie ma wymogu posiadania pełnomocnika. Wiele osób korzysta z tej możliwości chcąc zaoszczędzić, gdyż usługi adwokatów nie należą do najtańszych, jednak zazwyczaj jest to złe rozwiązanie. Nawet osoby wysoko wykształcone nie mają wystarczającej wiedzy prawniczej, która pozwoliłaby im na wybrnięcie z każdej sytuacji mającej miejsce na sali sądowej. Tak jak budowę domu powierzamy w ręce firmy budowlanej, tak sprawy sądowe powinni prowadzić doświadczeni prawnicy.
Znalezienie dobrego adwokata rodzinnego nie jest obecnie trudne. W internecie znajduje się mnóstwo ogłoszeń kancelarii działających zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach. Dobrym rozwiązaniem jest też rozmowa ze znajomymi i rodziną. Wbrew pozorom wiele osób korzysta z pomocy prawników i bardzo często są w stanie polecić godne zaufania osoby.