Mleko następne – co to jest i kiedy zacząć je stosować?
Stosowanie tak zwanego mleka następnego często wzbudza wiele pytań u rodziców. Czym dokładnie jest tego rodzaju mleko? Kiedy zacząć je stosować? Jak wybrać to najlepsze? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie z nich.
Mleko następne – co to jest?
Mlekiem następnym nazywamy preparat mleczny, który jest w zasadzie modyfikowanym mlekiem krowim. W sprzedaży możemy znaleźć też mleko następne bazujące na mleku kozim, które przeznaczone jest dla dzieci mających alergie na białka mleka krowiego.
Zatem mleko następne można uznać za zastępstwo dla naturalnego kamienia piersią. Jego specjalny skład pozwala na dostarczenie dziecku wszystkich kluczowych składników, które są niezbędne do zdrowego rozwoju, a przy tym jest wygodne stosowaniu, a niekiedy też wskazane, gdy mama już nie może albo nie chce dalej karmić piersią.
Czym różni się mleko następne od mleka początkowego?
Meko następne jest określane również jako mleko „2”, ponieważ na opakowaniu znajduje się ta właśnie cyfra. Stosowane jest po mleku „1”, czyli początkowym albo pierwszym, które przeznaczone jest dla dzieci do 6. miesiąca życia.
W porównaniu do mleka pierwszego to następne zawiera dodatek węglowodanów pochodzących najczęściej ze zbóż bezglutenowych takich jak kukurydza, ryż, a także ze skrobi czy z gryki. To powoduje, że mieszanka ma większą kaloryczność i wspomaga wzrost dziecka. W mieszankach znajdują się też dodatkowe składniki, na przykład witaminy, minerały, probiotyki, kwasy tłuszczowe, których zadaniem jest wszechstronne i kompleksowe wsparcie rozwoju maluszka.
Kiedy należy zacząć stosować mleko następne?
Najczęściej mleko następne jest wskazane do stosowania od 6. miesiąca życia, ale może być używane zasadniczo do 12. miesiąca życia dziecka.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, mleko następne jest rekomendowane wtedy, gdy mama nie może już karmić piersią, ponieważ nie ma wystarczającej ilości pokarmu, ale też wtedy, gdy nie ma takiej możliwości albo w wyniku chorób dziecka albo mamy. Także stanowi ono dobry wybór wtedy, gdy mama wraca do pracy i nie może stale karmić dziecka piersią.