oczy

Poznajcie ćwiczenia, dzięki którym poprawicie ostrość wzroku

Niemal każdy wiele czasu spędza korzystając ze smartfona czy komputera. W wolnej chwili za to lubimy czytać książki bądź oglądać telewizję. Zatem trudno się nie domyślić, że sporo osób narzeka na suchość oczu czy słabą ostrość widzenia. Na szczęście można sobie z tym poradzić. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam ćwiczenia, które poprawiają ostrość wzroku, bo na „suche” oczy polecamy Wam oczywiście spray nawilżający, który kupicie w każdej aptece.

Ćwiczenia pierwsze – wyobraź sobie ołówek

ołówekRzeczywiście ćwiczenia, które Wam zaproponujemy są skuteczne, jednak musicie pamiętać o regularnym ich wykonywaniu, a także o staranności. Warto jeszcze poznać, czym jest ortoptyka. Otóż zajmuje się ona diagnozowaniem, ale i leczeniem zaburzeń koordynacji oczu. Ćwiczenia, które Wam zaproponujemy są wymyślone przez ortoptyków. Pierwsze z nich nazywa się ołówek i poprawia nie tylko ostrość wzroku, lecz także widzenie detali. Na samym początku musicie sobie wyobrazić ołówek. Teraz czas najwyższy przyjąć wygodną postawę możecie siedzieć, ale i stać – jak Wam wygodnie. Skoro już oczami wyobraźni widzicie ołówek to pomyślcie, że jest on przedłużeniem waszego nosa. W następnym kroku tym wymyślonym ołówkiem zaczynajcie rysować np. kształty, figury, czyli wszystko co chcecie. Musicie też delikatnie przy tym ruszać głową. Tutaj musicie jeszcze wiedzieć, że zaczynacie od „rysowania” dużych przedmiotów, a następnie przechodzicie do tych mniejszych i najmniejszych. Teraz zamykacie oczy i wyobrażacie sobie to, co przed chwilą narysowaliście. Pozostaje już tylko otworzyć oczy i kilka razie zamrugać. Teraz można powtórzyć ćwiczenie.

Ćwiczenia drugie – na prawo patrz, na lewo patrz

Czas najwyższy przejść do drugiego ćwiczenia, które możecie wykonywać nawet kilka razy dziennie i nie zajmie Wam ono dużo czasu, a efekty będą odczuwalne bardzo szybko. Ćwiczenie można nazwać „na prawo patrz, na lewo patrz”. Na samym początku zamykacie oczy i staracie się rozluźnić. Teraz przechodzicie do kolejnego kroku, czyli powoli przesuwacie oczy w prawo, aż do momentu, gdy poczujecie mięśnie gałki ocznej. Następnie ćwiczenie powtarzamy kierując wzrok w drugą stronę i tak kilka razy. Zaleca się pięciokrotne ćwiczenie.

Ćwiczenia trzecie – na ostrość wzroku i odprężenie

Naszym kolejnym wyborem jest palming oczu, czyli ćwiczenia, które wzmacniają wzrok, ale i znacząco odprężają. Na samym początku usiądźcie na krześle z oparcie, pamiętajcie, że pozycja musi być dla Was maksymalnie komfortowa, a jednocześnie musicie być wyprostowani. Teraz należy łokcie oprzeć na blacie czy biurku. Czas przejść do następnego kroku, czyli trzeba rozgrzać dłonie, pocierając nimi. Dłonie układamy tak, jakbyśmy chcieli nabierać w niej wodę. Dłońmi zakrywamy oczy, przy czym pamiętajcie, że pozycja rąk czyli w tzw. koszyczek musi być szczelna, czyli przez ręce nie może przedostawać się światło. Ręce nie mogą też uciskać nosa czy nawet go dotykać. Teraz najprzyjemniejsza rzecz, czyli wyobrażamy sobie jakieś bardzo przyjemne i pozytywne wspomnienie i myślimy o nim przez około 10 minut. Wtedy też pojawia się ciemność i tutaj zasada jest jedna, im owa ciemność jest głębsza, tym ćwiczenie jest bardziej efektywne. Po wszystkim otwieramy oczy, kilkakrotnie mrugamy i gotowe, czyli to ćwiczenie łączy przyjemne z pożytecznym.

Ćwiczenie czwarte – zaciskamy mocno powieki

Tak właśnie dotarliśmy do naszego ostatniego ćwiczenia, które także należy powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia. Otóż jest ono bardzo proste do wykonania. Wystarczy tylko zacisnąć mocno powieki i szczękę i poczekać kilka sekund. Następnie szybko otworzyć oczy i rozluźnić mięśnie szczęki. Pamiętajcie, że zaciskać oczy należy na szybkim wdechu, a otwierać na energicznym wydechu. Dzięki temu efektywność ćwiczeń będzie jeszcze większa.

Oczywiście żadne ćwiczenia nie zastąpią wizyty u okulisty czy ortoptyka. A więc pamiętajcie, że trzeba się badać regularnie. Dodatkowo na kondycje wzorku ma wpływ także dieta, która powinna być bogata choćby w witaminę A. Do tego nie korzystajcie nigdy ze smartfona jeżeli w pomieszczeniu jest wyłączone światło. Nie przekładajcie też mody nad bezpieczeństwo, zatem okulary czy to korekcyjne czy przeciwsłoneczne należy kupować u optyka.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij