4 rzeczy do sprawdzenia przy wyborze przedszkola

4 rzeczy do sprawdzenia przy wyborze przedszkola

Posłanie dziecka do przedszkola to duże wydarzenie nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców. Dla niektórych dzieci jest to pierwszy raz, kiedy przebywają z dala od rodziców i muszą być bardziej samodzielne. Z tego, jak i innych względów należy sprawdzić przy wyborze przedszkola czy placówka będzie dla dziecka odpowiednia i będzie właściwie wpływała na jego rozwój.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Decydując się na ofertę przedszkola, trzeba zwrócić baczną uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Istotne jest czy w budynku zainstalowany jest monitoring. Przy dużej grupie może się zdarzyć, że dziecko oddali się niezauważone i np. pójdzie samo do domu.

Dzięki bieżącej rejestracji takie zachowania mogą być w porę dostrzeżone, pod warunkiem, że nad monitoringiem stale ktoś czuwa, co również należy sprawdzić. Do kwestii bezpieczeństwa należy również dostosowanie infrastruktury do potrzeb dziecka. Zatem należy zwrócić uwagę czy meble pozbawione są ostrych kantów oraz czy nie zostały wykonane z nieodpowiednich materiałów, np. szkła.

Po drugie dostosowanie przedszkola do potrzeb żywieniowych dziecka

Choć brzmi to banalnie bardzo ważną kwestią jest to czy przedszkole dostosowane jest do potrzeb dziecka. W przedszkolu prywatnym, podobnie jak w państwowym konieczne jest, by placówka respektowała wymogi żywieniowe dzieci. Zatem należy sprawdzić czy posiłki dostosowane są np. do dzieci cierpiących na alergie.

Warto zatem wybrać przedszkole prywatne, które nie prowadzi żywienia stricte zbiorowego, a np. zamawia catering dietetyczny dostosowany do potrzeb dzieci. Przedszkole powinno również respektować wybrany przez rodziców dziecka model żywienia. Odnosi się to zwłaszcza do wegetarian, a także dzieci unikających pewnych potraw z powodów kulturowych i religijnych.

Prywatne przedszkole – czy zapewni odpowiedni rozkład zajęć dla dziecka?

Przedszkole to pierwsza placówka edukacyjna dziecka, zatem rodzice chcą, aby w czasie trwania zajęć dziecko nie nudziło się i miało zapewniony wszechstronny rozwój. Oczywiście wszystkie przedszkola muszą dostosować się do podstawy programowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, niemniej jednak są to ogólne wytyczne, a sposób prowadzenia zajęć zależny jest od określonej placówki. Niepubliczne przedszkole często korzystają z określonych modeli pedagogicznych. Warto się z nimi zapoznać i wybrać taki, który wydaje się najodpowiedniejszy dla dziecka.

Można tu choćby wymienić metodę nauczania Marii Montessori, opartą o rozwój indywidualnej osobowości dziecka i najlepszych jego cech czy Glenna Domana, opartą o czytanie globalne. Oczywiście najlepsza jest oferta niepublicznego przedszkola, która łączy wiele metod. Pozwala to zapewnić wszechstronny rozwój dziecka.

Ważne jest również przeplatanie zajęć odpowiednią ilością odpoczynku. Niemniej jednak dzieci nie powinny być przymuszane do spania. Ważne by mogły odpocząć w dogodny dla siebie sposób. Oczywiście teoria to jedno, a praktyka jest często zupełnie inna. Dlatego, jeśli ma się taką możliwość, warto zaczerpnąć opinii rodziców, których dzieci uczęszczały już do danej placówki.

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu – porównanie ofert

Poza standardowymi zajęciami większość przedszkoli oferuje również zajęcia dodatkowe dla dzieci. Szczególnie prywatne przedszkola prześcigają się w swojej ofercie, dotyczącej zajęć dodatkowych. Należy zwrócić uwagę na zainteresowania dziecka i pod tym kątem sprawdzić czy przedszkole niepubliczne oferuje zajęcia, które pozwolą rozwinąć dziecku zdolności motoryczne, muzyczne, konstrukcyjne, czy pamięciowe.

Ile dzieci, tyle różnych zainteresowań. Przedszkole niepubliczne często chcąc urozmaicić swoją ofertę wprowadza dodatkowe zajęcia z języków obcych. Jeśli to jest dziedzina, w której dziecko wykazuje zdolności i zainteresowania, warto stymulować jego rozwój już od przedszkola, kiedy jego mózg jest najbardziej chłonny, a wymowy języków uczy się w sposób naturalny.

Poza atrakcyjnymi zajęciami, odpowiednim żywieniem i infrastrukturą najistotniejsze jest, by dziecko w przedszkolu dobrze się czuło. Jeśli chce się zatem zapisać dziecko do określonego przedszkola niepublicznego, warto pytać o miejsca z wyprzedzeniem, by móc zapisać je tam, gdzie uczęszczać będą znani mu rówieśnicy. Dzięki temu łatwiej zaadaptuje się w grupie. Jeśli finanse nie są decydującą kwestią, warto zapisać dziecko do prywatnego przedszkola, które przedstawia najciekawszą dla niego ofertę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij