Stanowczość wobec dziecka

Zobacz jak być stanowczym, ale nie przesadzić. Twoje dziecko musi jednak wiedzieć, że nie znaczy nie. Nie wolno przecież ulegać wszelkim zachciankom Twojego malucha. Mogłoby się wydawać, że wtedy dziecko będzie mniej szczęśliwe, ale jest wręcz odwrotnie.

Otóż takie działanie odbiera małej istocie poczucie bezpieczeństwa. Nigdy nie ulegaj, kiedy dziecko próbuje coś po prostu wymusić na przykład krzykiem czy nawet płaczem. Po prostu wtedy staraj się zachowywać spokój, najlepiej stanowczo powiedz, iż jego zachowanie jest nieodpowiednie i spróbuj przykuć uwagę dziecka czymś innym, odwrócić jego uwagę od niepotrzebnej i niekomfortowej sytuacji.

Co znaczy słowo nie

Najlepiej zajmij je po prostu czymś innym. Jakąś zabawką czy innym fajnym przedmiotem, które Twoje dziecko po prostu lubi. Ważną sprawą jest także to, aby umieć z dzieckiem rozmawiać. Nie wolno go traktować jak dorosłego, ale nie wolno też traktować go jak malucha, który niczego nie rozumie. Otóż dzieci rozumieją więcej niż mogłoby się nam wydawać, a jeśli ich nie słuchamy to narażamy je na to, że nie będą chciały w przyszłości z nami rozmawiać.

Jak rozmawiać?

Pamiętaj jednak o tym, aby mówić do dziecka wszystko łagodnie i spokojnie. Nigdy go nie obrażaj, nie porównuj do kogś innego, być może lepszego w danej dziedzinie. Odnoś się zawsze, w każdej sytuacji do swojego dziecka z ogromnym szacunkiem. Na co dzień także używaj tylko i wyłącznie jasnych komunikatów, które dziecko jest w stanie zrozumieć. nie wygłaszaj małemu kazań, bo i tak niczego nie pojmie, a może tylko niepotrzebnie zamknąć się w sobie. Pamiętaj zawsze o tym, że słowa mogą zranić tak mocno lub nawet bardziej niż klaps. Nigdy nie można bić dzieci, a już na pewno nie można niszczyć ich psychicznie. Chwal zawsze za wszelkie wysiłki i wszystkie nawet niewielkie osiągnięcia. Ciągle powtarzaj maluchowi, że wierzysz w niego. Myśl o tym, co dobrego możesz zrobić, a nie o tym czego masz nie robić. Stanowczość jest więc bardzo istotnym elementem w wychowywaniu dziecka, nie możemy pozwolić na to, aby dziecko weszło nam na głowę. Jednak pamiętajmy o tym, że dzieci to tylko dzieci. One nie są z natury złe czy przebiegłe. To nasze reakcje mogą tak na nie wpływać, że staną się złe. Warto więc zawsze świecić przed dzieckiem przykładem, ponieważ to my rodzice jesteśmy dla niego największym autorytetem.

Nie oczekuj zbyt wiele

Nigdy nie oczekuj od dziecka więcej niż może Ci dać. Ani też nie oczekuj tego, czego Ty sam nie potrafisz zrobić. Jeśli dziecko coś takiego potrafi to dobrze, chwal je za to. Pamiętajmy o tym, żeby nie spełniać swoich marzeń na dzieciach. To, że coś nam w życiu nie wyszło nie jest powodem do tego, że dziecko musi tę lukę za nas odrobić. Jeśli będziemy tak myśleć, to do niczego dobrego nas to z pewnością nie zaprowadzi, a wręcz przeciwnie. Mogłoby to się odbić na psychice malucha. Nikt przecież absolutnie by tego nie chciał. Dzieci powinny być przecież dla nas najważniejsze i zapewne dla wielu rodziców są. Ważne jest jednak umiarkowanie, nie można przesadzać w żadną ze stron. Czyli jeśli za bardzo będziemy dziecku nadskakiwać, to wychowamy leniucha i osobę, która myśli, że wszystko załatwią za niego rodzice. Niestety w późniejszym czasie może się to zmienić. Lepiej jest się na taką sytuację wcześniej przygotować, żeby nas nie zaskoczyła znienacka.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij