Książeczki dla niemowląt, które wspierają rozwój zmysłów

Książeczki dla niemowląt rozwijają wzrok dziecka, wspierają koncentrację i spostrzegawczość. Na co zwrócić uwagę, wybierając pierwszą książkę dla dziecka? Odpowiadamy.

Na pierwszy rzut oka książeczki dla niemowląt nie są zbyt atrakcyjne. Czarno-białe, wyraźnie zarysowane kształty znacznie odbiegają od bajecznie kolorowych ilustracji, które kojarzą nam się z literaturą dla najmłodszych. Warto jednak wiedzieć, że najlepszą stymulację wzroku dziecka zapewnią właśnie te proste obrazki. Dlaczego tak się dzieje?

Jak rozwija się wzrok dziecka?

Pierwsze miesiące życia to czas intensywnego rozwoju wzroku. W momencie urodzenia jest on najsłabiej rozwiniętym zmysłem. Dziecko jak przez mgłę widzi jedynie przedmioty znajdujące się 20-30 cm od jego twarzy, nie rozróżnia kolorów, pole widzenia jest niewielkie. Nie dzieje się tak bez przyczyny – ograniczone widzenie chroni bowiem noworodka przed nadmiarem bodźców. Z biegiem czasu dziecko widzi coraz wyraźniej, zaczyna rozpoznawać kolory, dostrzega głębię, znacznie powiększa się również pole widzenia. W dniu pierwszych urodzin wzrok dziecka będzie już tak sprawny jak wzrok osoby dorosłej.

Książeczki kontrastowe – na czym polega ich fenomen?

Aby wspierać wzrok dziecka, w pierwszej kolejności warto sięgnąć po książeczki kontrastowe. Znajdziemy w nich czarno-białe proste obrazki o wyraźnych konturach – groszki, fale, zwierzęta, rośliny czy przedmioty codziennego użytku. W niektórych pozycjach możemy trafić na kombinację dodatkowych kolorów, które nasze dziecko wkrótce będzie umiało rozróżniać (przede wszystkim czerwony, źołty, niebieski i zielony). Wyraźnie zarysowane, kontrastowe wzory najlepiej stymulują słaby wzrok niemowlęcia. Pamiętajmy też o tym, że najmłodsi widzą bardzo dobrze przedmioty, które znajdują się na obrzeżach ich pola widzenia. Z tego powodu unikajmy wieszania kart kontrastowych nad głową małych dzieci – lepiej będzie, jeśli przymocujemy pomoce edukacyjne do szczebelek łóżeczka.

Najlepsze książki dźwiękonaśladowcze

Czas na dźwiękonaśladowcze książeczki dla niemowląt, które wpływają pozytywnie nie tylko na rozwój wzroku, lecz przede wszystkim mowy. Dzięki nim dzieci mogą dowiedzieć, jakie dźwięki wydają zwierzęta czy pojazdy, a później je naśladować. To wspaniała zabawa dla najmłodszych, która dodatkowo kształtuje prawidłową emisję głosu. Wiele inspiracji znajdziemy w pozycji Pojazdy. Brum, brum, brum! – księdze dźwięków stworzonej przez Igę Kowalczyk i Marca Marrę.

Książka obrazkowa – idealny prezent dla małych i nieco starszych dzieci

Książki obrazkowe to lektury, w których jest bardzo mało tekstu lub… nie ma go wcale. Czy przez to są mniej wartościowe? Nic z tych rzeczy! Na ich kartach znajduje się mnóstwo ciekawych ilustracji, które zapraszają małych czytelników do stworzenia własnego opowiadania. Jedną z książek, która od kilkudziesięciu lat cieszy się ogromną popularnością wśród maluchów, jest kartonowy słownik obrazkowy W domu, w dziczy, na ulicy autorstwa holenderskiej graficzki, Fiep Westendorp. Na uwagę wszystkich rodziców zasługuje też Nowa Seria Dobra Książeczka, którą opublikowało Wydawnictwo Tekturka. To wyjątkowa seria książek, łącząca w sobie zalety książek obrazkowych i kontrastowych. W pozycjach skierowanych dla kilkumiesięcznych dzieci oprócz obrazków znalazły się także pierwsze słowa. Czytajcie i bawcie się dobrze!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij