Bliskość a wychowanie

Rodzice muszą bardzo często znosić poważne brzemię. Nigdy nie jest łatwo o wychowanie syna lub córki, zwłaszcza jeśli od samego początku, rodzice nie dają sobie rady z poskromieniem dziecka.

Na pewno nie należy w żaden sposób stosować surowość wobec dziecka, ponieważ model takiej rodziny, okazał się bardzo nietrafiony i w praktyce już nigdzie nie występuje. Należy być świadomym rodzicem i stosować właściwe zasady, które pozwolą nam utrzymać odpowiednią bliskość wobec dziecka. Mowa oczywiście o ostatnio popularnym Attachment parenting.

Inne zasady

Warto jednak zauważyć, że wspomniana metoda, ma grono wyraźnych zwolenników, jak i przeciwników, którzy twierdzą, że nie można dzisiaj w ten sposób podchodzić do wychowania dziecka. Oczywiście największymi przeciwnikami, są starzy rodzice, którzy myślą, że ich sposoby wychowawcze, są o wiele bardziej skuteczne, także teraz. Niestety jak dobrze wiemy, stosowanie większość tego typu metod, względem dziecka, nie jest dzisiaj dozwolona, dlatego należy skupić się na powyższej metodzie, która daje zupełnie odmienną alternatywę. Chodzi tu przede wszystkim o noszenie dziecka w chuście oraz o to, aby rodzic był bardzo blisko ze swoim niemowlakiem. Zwolennicy tego typu metod podkreślają, że daje to przede wszystkim bardziej emocjonalną wież z samym dzieckiem, co w przyszłości przekłada się na lepsze relacje.

Relacje są istotne

Oczywiście należy jednak stosować pewne zasady, aby nie dopuścić do tego, aby rodzic stał się zbyt nadopiekuńczy, dla swojego malucha. Jest to jeden z częstych błędów wychowawczych, który sprawia, że wychowanie w bliskości, nie zdaje po prostu egzaminu. Niestety żyjąc w świadomym społeczeństwie, należy dzisiaj przestrzegać się tego typu błędów, ponieważ są one niewybaczalne. Odpowiednie wychowanie dziecka, pozwala na jego rozwój psychiczny i emocjonalny, co rzeczywiście przekłada się na późniejsze relacje. Na pewno jest to zupełnie nowe podejście, i w pewnym sensie, wiele osób nie jest przygotowanych na taką zmianę. Ta jednak jak pokazują statystyki, jest bardzo potrzebna. Dzieci muszą dzisiaj zupełnie inaczej odczytywać świat dorosłych i rządzące się nim prawa. Warto więc sprawić, aby dziecko faktycznie związało się z rodzicem, przez co nawiązanie konkretnych więzi, okaże się naprawdę trafionym pomysłem.

Nie wszystko okazuje się prawdą

Oczywiście nic nie jest czarno-białe i nie zawsze tego typu metody, okazują się najlepsze. Czasem jednak okazuje się, że jako rodzice, nie mamy innej alternatywy. Pozostając przy innym dość surowym modelu wychowania dziecka, mamy o wiele większą szansę, że relacje między dzieckiem a rodzicem, nie zachowają się wcale. Jeśli stosowanie dawnych metod, kiedyś było skuteczne, to należy już dzisiaj obalić tego typu tezę, ponieważ dawny model, sprzyjał patologii i jednocześnie nie kształtował psychiki dziecka w odpowiednią stronę. Należy pamiętać, że więź emocjonalna to dzisiaj podstawa, bez niej, nie jesteśmy w stanie nawiązać świadomego kontaktu z naszym dzieckiem. Kontakt z dzieckiem jest czymś bardzo istotnym, ponieważ w ten sposób można budować i pogłębiać relacje. To bardzo istotna kwestia, która musi w tym wypadku być zaznaczona.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij