Jak przygotować dziecko do wakacyjnego wyjazdu?
Pierwszy samodzielny wyjazd to ogromne emocje, zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodzica. Czy maluch poradzi sobie na kolonii czy obozie? Czy będzie tęsknił podczas wakacyjnego pobytu u dziadków? Nie sposób poznać odpowiedzi na te pytania, dopóki nie przekonamy się na własnej skórze.
Żeby jednak zminimalizować stres związany z pierwszym wyjazdem bez rodziców, a także ułatwić maluchowi samodzielną wyprawę, warto odpowiednio przygotować dziecko do wakacyjnego wyjazdu. Jak to zrobić?
Poczekaj na odpowiedni moment
Nie istnieje odgórnie ustalona granica wieku, w którym dziecko jest gotowe na wyjazd bez rodziców. To kwestia bardzo indywidualna. Niektóre maluchy świetnie potrafią o siebie zadbać już w wieku 7 czy 8 lat.
To rodzice najlepiej ocenią, czy dziecko jest w stanie przez kilka dni poradzić sobie bez nich. Zastanów się, czy twój maluch kiedykolwiek spędził już parę dni bez was?
A może wręcz przeciwnie, nawet kilkugodzinna rozłąka kończy się płaczem? Przeanalizuj codzienność swojego dziecka pod względem samodzielnego funkcjonowania – umiejętności jedzenia, ubierania się czy mycia. Nie martw się zasypianiem, nawet jeśli towarzyszą wam wieczorne rytuały – wakacyjny wyjazd rządzi się swoimi prawami, a malec się do nich bez problemu dostosuje.
Nie podejmuj jednak zbyt pochopnej decyzji, jeśli dziecko nadal czasami moczy się w nocy. Taka przygoda wśród rówieśników może zaowocować nieprzyjemnym przezwiskiem czy dokuczaniem, skutecznie zniechęcając dziecko do kolejnych wyjazdów.
Przyzwyczajaj stopniowo
Niektórzy twierdzą, że najlepszą metodą nauki jest rzucanie na głęboką wodę. Jeśli jednak zależy ci na komforcie i zaufaniu twojego dziecka, postaw raczej na stopniowe przyzwyczajanie do samotności. Nie wybieraj na pierwszy wyjazd dwutygodniowego wyjazdu za granicę.
Lepiej zacząć od weekendu u ulubionej cioci czy kolegi z przedszkola, a dopiero potem zdecydować się na dłuższy wyjazd z opiekunem. Jeśli twój maluch trudno akceptuje nowe osoby, zadbaj o to, by jeszcze przed wyjazdem poznał opiekuna. Może któryś z nauczycieli w jego szkole bierze udział w takich wyjazdach? Znajoma twarz szybko pomoże dziecku poczuć się pewniej.
Wspólne przygotowania
Pewnie, że nikt nie spakuje torby na wyjazd tak dokładnie jak mama. Nikt nie oczekuje, że pozwolisz kilkulatkowi na samodzielne przygotowanie i zapakowanie bagażu. To mogłoby skończyć się w nieprzewidziany sposób, np. w torbie kilkulatki łatwo mogłyby znaleźć się wyłącznie zwiewne sukienki.
Aby zadbać o samodzielność swojego malucha, wspólnie weźcie się za przygotowania. Stwórzcie listę rzeczy, których potrzebuje i pozwól mu wybrać, które spośród bluz, t-shirtów czy spodni chciałby wziąć ze sobą.
Odrzuć na chwilę swój perfekcjonizm! Kiedy dziecko z własnej inicjatywy włoży czerwoną koszulkę do zielonych spodni, naprawdę nic się nie stanie. Wspólne pakowanie nie tylko pozwoli dziecku poczuć, że jego decyzje są ważne, ale ma też jeszcze jedną, ogromną zaletę: pomaga maluchowi zorientować się w swoim bagażu.
Uczestnicząc w pakowaniu, będzie mu łatwiej zapamiętać, gdzie jest kosmetyczka, z której strony schowana jest piżama, a z której ręcznik. Koniecznie zadbaj o to, by pieniądze w niskich nominałach umieścić przynajmniej w kilku różnych miejscach.
Opowiedz, czego się spodziewać
Dla dziecka, które po raz pierwszy wyjeżdża bez rodziców, nadchodzące wydarzenia są nieco abstrakcyjne. Opowiedz, co może dziać się podczas wakacyjnego wyjazdu. Wieści, że pozna nowych kolegów, będzie mógł spędzić wieczór przy ognisku czy pograć w podchody, dodatkowo nastawią go pozytywnie do wyjazdu. Jeśli obawiasz się, że okłamiesz swojego malucha, koniecznie skonsultuj swoje opowieści z jednym z opiekunów.
Będzie mógł poinformować cię, jakie zabawy czy wyjazdy są w planach. Uprzedź malucha również o tym, że w jednym pokoju będzie spać kilka osób, może spodziewać się pobudek o konkretnych godzinach i dyżurów związanych ze sprzątaniem po posiłku. Gdy pozna te informacje zawczasu, łatwiej będzie mu dostosować się do wakacyjnej rzeczywistości.