Badanie moczu i krwi u małego dziecka

W momencie, gdy dziecko rozwija się lekarz, może wykonać kilka podstawowych badań laboratoryjnych takich jak badanie krwi i moczu. Oczywiście warto zrobić wszystko, aby dziecko przeszło takie badania, ponieważ w ten sposób można wykryć między innymi niedokrwistość, a także inne infekcje, które lepiej zwalczyć w ich początkowym stadium.

Oczywiście żaden lekarz nie zleci podobnych wyników, jeśli nie są widoczne żadne negatywne objawy takie jak zmęczenie czy problem z zasypianiem. W momencie, gdy u dziecka zaczyna pojawiać się coraz więcej niepokojących objawów, należy wziąć dziecko na rutynowe badania, gdzie lekarz z pewnością zaleci przeprowadzenie badania moczu i krwi.

Badanie profilaktyczne

Bardziej renomowani lekarze, twierdzą, że w przypadku małych dzieci, takie badanie powinno się wykonywać rutynowo raz w ciągu roku, co wydaje się uzasadnione, zwłaszcza że infekcje potrafią bardzo szybko rozwinąć się w ludzkim organizmie.

Badanie profilaktyczne moczu i krwi można wykonać, ale częściej rodzice decydują się na pójścia do lekarza w takiej sprawie, gdy dziecko wyraźnie odczuwa poważne dolegliwości zdrowotne. W takich sytuacjach nie można czekać, ponieważ zwlekanie z wykonaniem podstawowych badań, może w znaczący sposób przełożyć się na dalsze pogorszenie stanu zdrowia dziecka.

Badanie wykluczy lub potwierdzi chorobę

W ten sposób poprzez badanie krwi czy moczu, można zdiagnozować u dziecka anemię oraz wiele innych bardzo poważnych chorób. Oczywiście, jeśli wyniki wykażą problemy z niedoczynnością tarczycy, może to świadczyć o problemach z nerkami i innymi narządami, dlatego takie badania, są w stanie wiele powiedzieć o zdrowiu naszego dziecka. Jeśli na ciele dziecka występuje duża liczba siniaków, które utrzymują się na skórze przez dłuższy czas, może to znaczyć, że dziecko cierpi na zaburzenie krzepnięcia krwi, ale tego typu diagnozę można potwierdzić, dopiero po pełnym badaniu krwi. Jest wiele sytuacji, w których wspomniane badanie jest wymagane, zwłaszcza jeśli stan dziecka, cały czas się pogarsza.

Badanie moczu

W przypadku badania moczu sprawdza się przede wszystkim barwę, ciężar, glukozę, ponieważ jeśli pojawia się ona w moczu, może to świadczyć o rozwoju cukrzycy. Oczywiście standardowo, jeśli lekarz w badanej próbce stwierdzi obecność bakterii, to wtedy najprawdopodobniej jest to nic innego, jak infekcja dróg moczowych u dziecka. W prawidłowym moczu nie powinno też występować duże stężenie białka, ponieważ może to być oznaka kłębuszkowego zapalenia nerek, wtedy sytuacja nie wygląda najlepiej i dziecko musi jak najszybciej rozpocząć leczenie. Oczywiście wymagana jest szybka reakcja lekarza, który po zobaczeniu wyników, skieruje dziecko na dalsze badania. Jeśli lekarz od razu jeszcze przed badaniem podejrzewa infekcję dróg moczowych, to wtedy badanie moczu odbywa się z posiewem. W ten sposób mocz jest analizowany pod kątem występującego patogenu. W ten sposób o wiele łatwiej dobiera się kurację leczniczą, która ma za zadanie zneutralizować patogen i usunąć zakażenie dróg moczowych u dziecka. Nie należy od razu popadać w panikę, złe samopoczucie u dziecka nie oznacza jeszcze choroby. Jeśli objawy stają się narastające i dziecko z dnia na dzień czuje się gorzej, to znaczy, że powinniśmy szybko działać i jak najszybciej wykonać takie badania. Zdrowie dziecka jest najważniejsze i rodzice muszą mieć świadomość, tego, że choroba potrafi pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Rodzice muszą być czujni i zwracać uwagę na zachowanie dziecka, to ma ogromne znaczenie dla jego późniejszego zdrowia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij