Bezpiecznie zakup używany samochód
Kiedy przechodzimy do poważniejszych zakupów, to zapewne dłużej się nad nimi zastanawiamy. Dostrzegamy przecież pewne ryzyko. Nie chcielibyśmy zakupić coś drogiego, a później na tym stracić. Wyszukujemy więc odpowiedniego sprzedawcę, a dodatkowo chcemy bardzo dokładnie sprawdzić wybrany produkt. Właśnie tak warto jest uczynić, jeśli interesuje nas samochód używany. Ocenia się, że sprzedaż takich samochodów jest dość powszechna w naszym kraju.
Zapewne w pobliżu swojego zamieszkania znajdziemy kilku takich sprzedawców. Natomiast nie każdy z nich jest godny zaufania. Pewni z nich sprzedają samochody wypadkowe, z cofniętym przebiegiem i innymi usterkami, które ukrywają. Zapewne nie chcielibyśmy na nich nigdy trafić. Będzie to możliwe, jeśli jako kupujący zachowamy ostrożność. W jaki sposób?
Jak sprawdzić używany samochód przed zakupem?
Dobrze jest dokonać dokładnego przeglądu samochodu używanego, którym jesteśmy zainteresowanie. To pozwoli nam krok po kroku ustalić czy jest to auto, z którego użytkowania będziemy zadowoleni przez najbliższe lata. Czemu szczególnie powinniśmy się przyjrzeć?
- pełne wyposażenie – staramy się sprawdzić czy zgodnie z ofertą posiada wszelkie unowocześnienia, pewne funkcje. Dzięki temu mamy pewność, że sprzedawca jest pod tym względem uczciwy.
- czy zarejestrowany – jeśli nie jest zarejestrowany, to tutaj musimy liczyć się z poważnymi kosztami, więc warto obliczyć czy jesteśmy na coś takiego gotowi.
- licznik – warto przekonać się czy nie był on cofany. Jeśli więc sprawdzamy samochody używane z krajów zagranicznych, to warto wykorzystać odpowiednie serwisy, które pozwalają nam dokładnie weryfikować przebieg aut. (Wielka Brytania https://www.check-mot.service.gov.uk , Holandia https://publiek.vwe.nl , Belgia https://www.car-pass.be/en, Dania http://selvbetjening.trafikstyrelsen.dk/sider/soegning.aspx czy Szwecja https://fu-regnr.transportstyrelsen.se/extweb/)
- książka serwisowa – dobrze, aby była autentyczna i dokładnie przedstawiała wiarygodną historię samochodu. Przyjrzyjmy się jakości papieru, charakterze pisma, pieczątkom. Dzięki temu będziemy mogli uznać czy taka książka jest prawdziwa czy jednak podrobiona. Szczególnie powinien nas zainteresować rok jej produkcji widoczny na ostatniej bądź przedostatniej stronie tego dokumentu.
- Silnik – sprawdzamy czy nie był myty, zbytnio czyszczony. Dodatkowo oceniamy jego siłę, czy był wymieniany regularnie olej hamulcowy. W czasie jazdy zwracamy uwagę na jego pracę, na wszystkich biegach oraz na biegu jałowym.
- OC – oceniamy czy wszystkie raty ubezpieczenia są opłacone.
- komplety kluczyków – dobrze, gdy posiadamy minimum 2 komplety kluczyków do samochodu, ich dodatkowe dorabianie może stanowić dla nas poważne koszty.
- czas wystawienia na sprzedaż – gdyby samochody zbyt długo utrzymywały się w ogłoszeniach, to mogłoby oznaczać, że nie są godne zainteresowania.
- po poważnej naprawie – nie wierzmy, że wtedy auto będzie nam działać niezawodnie przez kolejne lata. Poważna naprawa oznacza poważne problemy, które mogą się za pewien czas pojawić.
- do poprawek
- wnętrze w stanie idealnym
- gwarancja
- instalacja gazowa
- klimatyzacja
- bezwypadkowy
Co jeszcze sprawdzić w samochodzie używanym przed kupnem?
Warto dokładnie przyglądać się samochodzie, ponieważ wtedy udaje nam wykryć nawet poważne usterki, o których wcześniej nie zostaliśmy poinformowani. Z tego względu przeglądamy stan wszystkich szyb. Chcemy mieć pewność, że żadna z nich nie jest uszkodzona. Przecież wymiana szyby, szczególnie przedniej, to dość poważne i kosztowne przedsięwzięcie.
Oceniamy jeszcze legalność danego samochodu, biorąc pod uwagę oznaczenia rocznika występujące na szybach. Jeśli wszystkie okna nie są z tego samego rocznika, to nie mamy tutaj do czynienia z autem bezwypadkowym. Sprawdzamy także numer VAN w samochodzie, a zarazem w dokumentach. Ocenić warto jeszcze szczeliny występujące między panelami karoserii. Gdyby pojawiły się w nich pewne braki, to mogłyby oznaczać pewne naprawy lakiernicze.
Co najważniejsze, gdy kupujemy samochód używany?
Unikajmy w pierwszej kolejności samochody używane oznaczone przedstawione w ogłoszeniach jako auta idealne, za pomocą podrabianych zdjęć. Często są to fałszywe oferty, na których moglibyśmy wiele stracić.
I jeszcze jedna sprawa, nigdy nie wierzmy zapewnieniom sprzedawcy, lecz starajmy się je dokładnie sprawdzać. Najlepiej przed zakupem samochodu używanego wybierzmy się na jego przegląd z mechanikiem bądź pojedźmy z nim do stacji diagnostycznej. Wtedy mamy całkowitą pewność, że zakupujemy bezpieczne auto.