Co robić z dzieckiem, kiedy wakacje spędzamy w domu

Co robić z dzieckiem, kiedy wakacje spędzamy w domu?

Nie zawsze jest możliwość, żeby wakacje spędzić w popularnym kurorcie za granicą. Czasami zostajemy z dzieckiem w domu, co też nie jest złe, bo w końcu mamy czas dla siebie. Urlop w Polsce daje możliwość odkrycia ciekawych miejsc, nawet w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Jak spędzić wakacje z dzieckiem, kiedy nie planujemy dalszych wyjazdów?

Jak spędzać czas z dzieckiem w domu?

Porad psychologów, jak spędzać czas z dzieckiem, jest mnóstwo. Wśród nich często pojawia się rezygnacja z elektroniki. Jeśli już zostajesz z dzieckiem w domu, zadbaj o to, by spędzany razem czas był wysokiej jakości. Oznacza to wyłączenie telewizora, schowanie tabletów, komputerów, ale i smartfonów. Postaw na kreatywność, zachęć dziecko do aktywności na świeżym powietrzu. Jak spędzać czas z dzieckiem doczytaj na www.mami.pl, podpowiedzi dla rodziców nie brakuje. Co najczęściej robimy z maluchem w domowym zaciszu?

Kreatywne zabawy z dzieckiem

Czas wolny to dobry moment na pobudzenie dziecięcej kreatywności. Można robić to na różne sposoby. Wśród nich często wymienia się zabawy plastyczne. Tu możliwości jest całkiem sporo. Można bawić się z dzieckiem w małego artystę, malować, rysować, tworzyć figurki z masy solnej, ciastoliny, modeliny. Wystarczy kupić niezbędne akcesoria plastyczne i urządzić dziecku w pokoju warsztat. Sporo jest takich zestawów plastycznych dla maluchów i to w całkiem niezłych cenach.

Zabawy kreatywne obejmują również muzykę. To dobry czas na naukę gry na instrumencie. Nie musi to być od razu pianino czy gitara. Dzieci chętnie grają na fletach, harmonijkach, cymbałkach, ukulele. Warto też zainteresować się tańcem. Można przygotowywać własne układy choreograficzne do ulubionych piosenek, to zabawa, w którą bawiła się też część rodziców w dzieciństwie.

Aktywność na świeżym powietrzu

Więcej możliwości mamy, kiedy mieszkamy w domu. Wówczas możemy liczyć chociaż na niewielki ogród. Warto taką przestrzeń zaaranżować w jakimś stopniu dla dziecka. Jest mnóstwo ogrodowych placów zabaw, huśtawek, zjeżdżalni, które można kupić. Obowiązkowa w przypadku małych dzieci jest piaskownica. Warto też postawić na zabawy we dwoje. Można z dzieckiem bawić się w podchody, w berka, grać w badmintona. Wszystko zależy od wieku dziecka. Dobrze jest jednak zaangażować pociechę w aktywne spędzanie czasu na dworze.

Poznawanie własnej okolicy

Wakacje to dobry czas na pokazanie dziecku miejsca, w którym mieszka na co dzień. Kiedy maluch chodzi do przedszkola czy szkoły, przeważnie nie ma na to czasu. Warto sprawdzić, jakie atrakcje w okolicy przeznaczone są dla najmłodszych. Niektóre muzea czy inne instytucje mają dostosowany program do wieku dziecka. Można też zapoznać się z ofertą ośrodków kultury i klubów sportowych. W wakacje często takie placówki organizują dodatkowe zajęcia dla dzieci. Mogą to być warsztaty teatralne, plastyczne, muzyczne, sportowe, techniczne. Możliwości jest wiele i często są one dobrane do różnych zainteresowań i wieku dziecka. To nie tylko świetna okazja na spędzenie czasu, ale i szansa na poznanie nowych przyjaciół w okolicy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij