Czy dzieci powinny wierzyć w mikołaja

Należy zauważyć, że dzieci w dzisiejszych czasach, są wyjątkowo mądre. Jest to przede wszystkim skutek wychowania ze strony rodzica, ale jednocześnie nie należy w tym wypadku nic ujmować dziecku, które tak naprawdę samo również się uczy. Należy jednak mieć świadomość, że nie we wszystko należy wtajemniczać malucha. Czasem jeśli chodzi o legendy czy też inne osoby, które nie istnieją należy zostawić to, do czasu aż dziecko samo dowie się o tym, że jego ulubieniec, to tylko i wyłącznie mit i to zaakceptuje.

Podobnie jest dzisiaj z Świętym Mikołajem w którego wierzy większość małych dzieci. Co więcej dzieci od najmłodszych lat znajdują swoje prezenty pod choinką, ciesząc się, że odwiedził je Święty Mikołaj. Na pewno chodzi tu przede wszystkim o pewną tradycję, która trwa już dobre kilkanaście lat. W tym wypadku należy podtrzymywać do końca taką iluzję, do czasu, gdy faktycznie dziecko samo się pokapuje, że czerwony pan z brodą to tato lub wujek.

Smutna prawda

W niektórych przypadkach odkrycie takiej bolesnej prawdy, dziecko przyjmie z głębokim smutkiem, ale wiara w Świętego Mikołaja nie jest na pewno złym czynnikiem wychowawczym. Niestety rodzice jakby o tym zapominają, ponieważ bardzo często i to w brutalny sposób uświadamiają malucha, który często tego nie rozumie, że Święty mikołaj to tylko i wyłącznie fikcja. Pamiętajmy, aby nigdy w życiu nie popełniać takiego błędu. Owszem możemy to powiedzieć dziecku, gdy będzie już starsze i bardziej rozumne, lub po prostu gdy syn lub córka nakryję tatę, który wchodzi przez drzwi, zamiast komin. Na pewno dzieci nie są takie głupie i bardzo prosto rozpoznają oszustwo, zwłaszcza jeśli przyłapią świętego na gorącym uczynku.

Chwila radości

Na pewno należy wtedy poświęcić chwilę czasu i wyjaśnić dziecku, dokładnie dlaczego tato się przebrał. Chodzi tu przede wszystkim o niezaburzenie świadomości dziecka, które chce być dzieckiem. Z czasem samo dowie się, że mikołaj nie istnieje i nie będzie z tego faktu żadnych dodatkowych problemów. Należy więc zachować cierpliwość i rodzice muszą po prostu wspierać swoje dziecko, dając mu możliwość bycia sobą, nie możemy od dziecka wymagać nie wiadomo czego, ale zawsze należy mieć świadomość, że dziecko z czasem powinno poznać prawdę. Nie należy tego faktu ukrywać, tylko wszystko powinno być powiedziane w odpowiedniej chwili.

Liczy się podejście

Rozumny maluch, na pewno jakoś sobie z tym poradzi, ponieważ otrzymuje co rok prezenty i to też w pewien sposób pokazuje, że święty nie jest potrzebny, ponieważ do tego wystarczą sami rodzice. Wystarczy tylko w odpowiedni sposób na to wszystko spojrzeć i pozwolić dziecku zachować pełną magię świąt. Jest to naprawdę ważny okres w życiu dziecka, dlatego dorośli muszą być w tej kwestii bardziej wyrozumiali. Każdy z nas miał przecież własne dzieciństwo i to właśnie dlatego, powinniśmy dziecku pozwolić marzyć. Po co niszczyć maluchowi marzenia, skoro w ten sposób dziecko jest w stanie lepiej rozwijać się i żyć zaciekawione, samą postacią Mikołaja. To sprawia, że wszystko wydaje się łatwiejsze, dla dziecka, a na prawdę przyjdzie jeszcze czas.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij