Czy niania powinna robić dziecku prezenty?

Czy niania powinna robić dziecku prezenty?

Rodzice dobrze wiedzą, czego mogą i powinni oczekiwać od niani. Opieka nad ich pociechą, zabawy, nauka prostych czynności, spacery, posiłki, sen – te sprawy wydają się oczywiste. A czy można oczekiwać od niani prezentów dla malucha?

Jak dzieci postrzegają prezenty?

Dorośli, wybierając prezenty, kierują się nie tylko chęcią sprawienia drugiej osobie przyjemności, ale także ceną. Niestety często to ona odgrywa główną rolę. I niestety, gdy otrzymujemy prezenty, choćby podświadomie myślimy o ich wartości. Dzieci zachowują się zupełnie inaczej. Kilkulatki nie znają wartości pieniądza. Nie wiedzą też, co kosztuje dużo, a co mało. Ba! Dla nich pojęcia dużo i mało w odniesieniu do pieniędzy bywają bardzo różne. Dla jednego dziecka dużo to znaczy 10 zł (bo to pieniądz papierkowy), dla drugiego 1000 zł to będzie mało. I co ciekawe, nie ma to żadnego powiązania ze stanem domowego budżetu. Warto o tym pamiętać, wybierając prezenty dla dziecka. To też jest powód, dla którego niania nie musi wydawać połowy swojej pensji na atrakcyjny prezent. Za to wymyślenie czegoś, co ucieszy dziecko to naprawdę sztuka. Większość przedszkolaków aż podskoczy z radości na widok rolki folii bąbelkowej, po której można skakać. Tylko kto z dorosłych da taki prezent? Może właśnie niania?

Jak dzieci postrzegają nianię?

Dla małego dziecka niania jest po prostu ciocią, a ciocia to rodzina. Mało które dziecko rozumie, że niania, która go na co dzień przytula, karmi, nosi na rękach, bawi się, to osoba wynajęta przez rodziców. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że gdy dziecko ma urodziny, w swojej małej główce kalkuluje, że i od „cioci” dostanie prezent. Podobnie z okazji Dnia Dziecka. Z jednej strony niania jest niejako postawiona pod ścianą, z drugiej – może uniknąć dużego wydatku, wręczając dobrze przemyślany i dopasowany do potrzeb dziecka podarunek. Opieka nad dzieckiem daje niani dużo możliwości, by dobrze poznać kilkulatka, jego potrzeby i ukryte marzenia. A dzieci często widzą w niani właśnie taką osobę – która wszystko wie i na wszystko ma sposób.

Jak postrzegają nianię rodzice?

Dla rodziców niania jest osobą, która opiekuje się ich dzieckiem podczas ich nieobecności. Z racji tego, że mijają się przy dziecku, niania rzadko jest postrzegana przez nich jako członek rodziny. Właściwie najlepiej znają ją z opowiadań dziecka. Bardzo rzadko zdarza się, by niania faktycznie była traktowana jak członek rodziny i np. zapraszana na rodzinne uroczystości typu imieniny pana domu. Czy więc rodzice powinni oczekiwać, że niania będzie robiła dziecku prezenty? Jeśli faktycznie tego chcą, powinni uwzględnić ten fakt przy comiesięcznej wypłacie. Nawet jeśli ich zdaniem wypłacają niani wysoką pensję, to przecież ma ona swoje wydatki, często własne starsze dzieci, które musi utrzymać. Prezenty od niani dla dziecka to delikatny temat i trzeba dużej dozy taktu z obu stron, by nikt nie poczuł się urażony.

Z drugiej strony — nie dajmy się zwariować!

Oczekiwanie, że niania zrobi dziecku prezent urodzinowy za połowę swojej pensji, jest cokolwiek niepoważne, a i sama niania nie powinna występować z taką inicjatywą. Rodzice dziecka słusznie poczują się niezręcznie. Samo dziecko nie, bo nie będzie sobie zdawało sprawy z wartości prezentu. Natomiast nie ma nic złego w tym, że niania w Warszawie bez okazji przyniesie swojemu podopiecznemu lizaka (o ile rodzice pozwalają) czy jego ulubiony owoc. Podobnie z okazji urodzin może wręczyć maluchowi niedrogi, ale cenny w oczach dziecka upominek. Ważne, by decydując się na ten krok, zachować proporcje między chęcią sprawienia radości dziecku, a chęcią podniesienia swojej oceny w oczach pracodawców. Ten drugi pomysł na pewno przyniesie więcej szkody niż korzyści.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij