Gluten – czy warto wykluczyć go z diety dziecka?

Gluten to jeden z najbardziej kontrowersyjnych składników pokarmowych i wiele osób wyklucza go z diety małego dziecka oraz swojej, ot tak, na wszelki wypadek. Czy to jest jednak rozsądne posunięcie i czy rzeczywiści tak bardzo powinniśmy się obawiać glutenu do tego stopnia żeby w ogóle nie włączać go do dziecięcej diety?

Za jakie choroby odpowiada gluten?

Otóż faktem jest to, iż zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych cierpiących na nietolerancję glutenu jest coraz więcej niż na przykład kilka lub kilkanaście lat temu.

Okazuje się również, is sama specyfika występowania celiakii, czyli typowej nietolerancji glutenu jest dość niespecyficzny, bowiem jej sama postać kliniczna stanowi około 10-30 procent wszystkich występujących przypadków i dotyczy przede wszystkim dzieci, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia.

Typowymi objawami celiakii są: śluzowate stolce, sucha skóra, niedowaga, obrzęki kończyn, niedokrwistość, senność, rozdrażnienie. Wyróżniamy celiakię ukrytą (niemą), drzemiącą oraz latentną. 

Gluten może być również przyczyną innych dolegliwości, a mianowicie uczulenia na gluten i tego pojęcia nie należy mylić z celiakią. Alergia na gluten objawia się zazwyczaj bezpośrednio po spożyciu tego składnika pokarmowego, ewentualnie do kilku godzin po. Występują wówczas: wymioty, biegunka, pokrzywka na skórze, wodnisty kał, zmiany naskórne, a nawet skurcze oskrzeli. 

Jak rozpoznać objawy nietolerancji glutenu?

Gluten jest także przyczyną swojego rodzaju nadwrażliwości pokarmowych, które z kolei występują wtedy, kiedy badania diagnostyczne wykluczają zarówno występowanie alergii na gluten, jak i choroby trzewnej. Mimo wszystko cierpimy na typowe dolegliwości związane ze spożywaniem glutenu – w tym sensie jakbyśmy byli na niego uczuleni.

Są to zazwyczaj bóle brzucha, wysypka, pieczenie w przełyku, nudności, zapalenie języka, uczucie przelewania się w jelitach, ciągłe zmęczenie, drętwienie kończyn, anemia, wzdęcia i zaparcia. 

Gluten – za i przeciw

Czy jednak warto całkowicie wykluczać gluten z diety małego dziecka? To ostatnio bardzo modny trend wśród rodziców, których dzieci nie znają smaku wielu tradycyjnych polskich potraw, a to właśnie z powodu całkowitego wyeliminowania glutenu z diety malucha.

Otóż nie powinno się całkowicie wykluczać glutenu z diety dziecka, bez żadnego konkretnego uzasadnienia, ponieważ większość dzieci nie ma żadnych problemów po spożyciu glutenu.

Nie występują u nich żadne niepokojące dolegliwości, a ich organizm nie ma najmniejszego problemu z trawieniem tego składnika. Jeżeli natomiast u naszego dziecka wystąpią jakiekolwiek objawy, które by skłaniały nas ku temu, aby poważnie wziąć pod lupę wszelkiego rodzaju nietolerancje i alergie, które mogą być wywołane przez gluten, należy czym prędzej skontaktować się z lekarzem, który z pewnością zleci odpowiednie badania. 
   

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij