Jak kontrolować czas spędzany przy komputerze

Dawniej dzieci wolały wybrać bardziej aktywny tryb życia, bawiąc się ze swoimi rówieśnikami na dworze. Nie jest powiedziane, że dzieci już tego nie robią, bo byłoby to kłamstwo, ale mimo wszystko ich aktywność na zewnątrz domu, jest coraz mniejsza. Wszystkiemu są winne nowoczesne technologie, które już od pierwszych lat życia naszego dziecka, odgrywają ważną rolę, także w jego samorozwoju.

Oczywiście trzeba pamiętać, że tego typu rzeczy, mogą również działać negatywnie i przynosić odwrotny skutek, ale mimo wszystko należy mieć świadomość, że dzisiaj każde dziecko korzysta z komórki czy komputera, ponieważ taka stała się codzienność tych czasów. Rodzice dziecka bardzo często byli wychowywali w zupełnie innych warunkach, kiedy wspomniane technologie raczkowały i nie każdego było stać, na zakup takiego komputera czy komórki.

Świat się zmienia

Dzisiaj, mówimy o towarach powszechnie dostępnych, dlatego sami widzimy, jak zmienił się ten świat, przez te 30 lat. Na pewno młodsze pokolenie zupełnie inaczej widzi swoje dzieciństwo i nic dziwnego, że korzystają oni z dobrodziejstw techniki. Należy mieć jednak jakąś kontrolę nad dzieckiem, aby maluch nie przesadzał z ilością spędzanego czasu przy ekranie, ponieważ małe dzieci mogą się uzależnić, od przesiadywania na internecie. To bardzo poważne niebezpieczeństwo, a często uzależnienie wynika z tego, że rodzice nie dopilnowali własnego dziecka, przez co w pewien sposób nie wykonali we właściwy sposób swojego rodzicielskiego obowiązku. Jeśli raz zdarzy się nam popełnić błąd, to potem bardzo ciężko jest cofnąć skutki takiej decyzji.

Jak powinno się ograniczać czas spędzany na komputerze?

Jeśli nasze dziecko ma od 3 do 8 lat życia, to nie powinno spędzać więcej niż pół godziny dziennie przed komputerem. Dopiero starsze dzieci, mogą siedzieć przynajmniej półtora godziny, jeśli faktycznie rodzice pozwalają, na tak długie siedzenie. Komputer czy telefon powinien być przez rodzica, we właściwy sposób dawkowany, bo co za dużo, to nie zdrowo, co faktycznie przekłada się nie tylko na pogorszenie wzroku, ale i zdrowia. Uzależnione dzieci mają też bardzo poważny problem, ponieważ przez komputer, mogą one zaniedbać swoje obowiązki, co jest już karygodnym zaniedbaniem wychowawczym ze strony rodzica. W takich sytuacjach należy ograniczyć do maksimum przesiadywanie dziecka przed komputerem, po to, aby nauczyć go jakieś odpowiedzialności w życiu. Oczywiście jak dobrze wiemy, wszystkie te liczby powyżej, są jedynie umownymi normami, które tak naprawdę mało kiedy są przestrzegane przez rodziców.

Komputer rozwija, ale w odpowiednich ilościach

Nie należy całkowicie zabronić dziecko przesiadywanie na komputerze, ponieważ to także, może doprowadzić do złych a wręcz negatywnych zachowań. Należy mieć świadomość, że komputer w odpowiednich ilościach, pozwala na lepszy rozwój dziecka, poprzez tak zwaną inwencję twórczą. To się rzeczywiście dzisiaj opłaca i trzeba przyznać, że warto zainteresować dziecko rozrywką, która pozwala między innymi na poprawienie zdolności czy koncentracji. Należy też pamiętać, że w wieku szkolnym pojawiają się również pierwsze prawdziwe zainteresowania kosmosem, czy też innymi rzeczami, co niewątpliwie również ma wpływ na rozwój samego dziecka. Trzeba więc dać dziecku nieco więcej swobody w życiu, ale wszystko musi mieć swoje granice, a my rodzice musimy tego, jak najbardziej dopilnować. W Końcu to mimo wszystko należy od obowiązku rodzica, a dbałość o dziecko, to podstawowa zasada, która się sprawdza w życiu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij