Kiedy stosować nebulizator membranowy u dziecka?

W przypadku dzieci trzeba liczyć się z niewykształconym jeszcze do końca systemem immunologicznym, przez co są one podatniejsze na różne chorobotwórcze drobnoustroje. Łatwo o infekcje, problemy ze strony układu oddechowego. W takich sytuacjach warto wspomóc leczenie inhalacjami, ale nie trzeba nakłaniać dziecka do stania głową spuszczoną nad miską z parującą wodą i wdychania oparów. Byłoby to dodatkowym stresem, zdecydowanie lepiej będzie sięgnąć po nebulizator membranowy, czyli nowoczesne urządzenie generujące aerozol uławiający oddychanie.

Po co komu nebulizator? Kiedy warto po niego sięgnąć?

Do łagodzenia uporczywych objawów przewlekłych chorób układu oddechowego i poprawienia komfortu życia chorego nieoceniony jest nebulizator. Może być też stosowany w celach profilaktycznych, szczególnie w przypadku przebywania w pomieszczeniach zawilgoconych, zadymionych i zakurzonych. Urządzenie to można polecić praktycznie każdemu, niezależnie od wieku, nawet małym dzieciom. Nowoczesny nebulizator membranowy sprawdzi się nawet w przypadku niemowląt. Za pomocą tego urządzenia można nie tylko ułatwić oddychanie, ale też zwiększyć skuteczność stosowanej terapii, bo służy między innymi do podawania środków farmakologicznych. Zaletą podawania leku metodą wziewną jest gwarancja zmniejszonego ryzyka wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, które niestety często występują przy doustnym podawaniu farmaceutyków. Nebulizator stanie się niezwykłą pomocą dla osób zmagających się ze stanem zapalnym dróg oddechowych. Jeśli dziecko ma anginę, jest alergikiem, ciągle kicha, zaleca się nebulizację. Aerozoloterapia jest niezwykle skuteczna, wystarczy niewielka ilość leku, aby uzyskać pożądane efekty. Jest to sposób na szybkie i wygodne podanie dziecku środka leczniczego. Łatwo odmierzyć potrzebną dawkę leku, zasięg nebulizacji jest prosty w wykonaniu. Nie trzeba martwić się żadnymi interakcjami z innymi farmaceutykami. Zaletą korzystania z nebulizatora jest możliwość bezpośredniego podania leku do płuc i to o wysokim stężeniu. Inhalacje pomogą między innymi przy:

• Astmie,
• Zapaleniu oskrzeli/oskrzelików,
• Zespole nieruchomych rzęsek,
• Alergicznym nieżycie nosa i gardła,
• Zapaleniu zatok przynosowych,
• Zespole krupu,
• Nadciśnieniu płucnym,
• Zapaleniu płuc,
• Rozedmie płuc,
• Ataku paniki,
• Mukowiscydozie,
• Kaszlu i katarze,
• Infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych,
• Chorobach przewlekłych górnych i dolnych dróg oddechowych.

Dlaczego warto wybrać nebulizator membranowy?

Nebulizator membranowy jest uniwersalnym i wielofunkcyjnym urządzeniem dla każdego, łącznie z małymi dziećmi, niemowlętami. Może być stosowany już przy pierwszych symptomach choroby, łagodnych stanach zapalnych. Zdaniem nebulizatora jest wsparcie leczenia, przyspieszenie powrotu do zdrowia, łagodzenie uporczywych symptomów chorobowych. W przypadku dzieci doustne podawanie leków jest problematyczne, wiąże się też z niepożądanymi skutkami ubocznymi. Inhalacje pozwalają na pominięcie drogi leku przez żołądek, wątrobę i jelita. Substancja czynna o wysokim stężeniu dociera bezpośrednio do układu oddechowego, przez co działa natychmiast. Urządzenie generuje mgiełkę, której wdychanie nie sprawia żadnego dyskomfortu. Co więcej, w trakcie nebulizacji dziecko może oglądać bajkę, czytać, rysować. Inhalacje mogą odbywać się na siedząco, stojąco czy w pozycji półleżącej. Lek wlany do nebulizatora zostaje rozbity na drobne cząstki, co ułatwia wprowadzenie go do układu oddechowego w postaci aerozolu. Dziecko nie musi robić głębokich wdechów, aby inhalacja była efektywna. Nawet przy równomiernym oddychaniu środek leczniczy samoczynnie dotrze do miejsca docelowego. Zadbać trzeba tylko o to, aby maska do nebulizacji dobrze przylegała do twarzy, musi zakrywać nos i usta.

Nebulizator membranowy posiada wibrującą membranę, dzięki której możliwe jest wytworzenie aerozolu zawierającego środek leczniczy. Może być użytkowany u każdego, niezależnie od wieku. Cechuje się cichą pracą, co jest niezwykle ważne w przypadku dzieci, gdyż hałaśliwe urządzenia mogą wręcz wystraszyć dziecko, zestresować je. Mając nebulizator membranowy, można podawać każdy rodzaj leków, łącznie z antybiotykami i sterydami. W celach profilaktycznych świetnie sprawdzają się inhalacje solą fizjologiczną. Używanie nebulizatora jest niezwykle proste, ma on kompaktowe rozmiary. Mobilność urządzenia sprawia, że nie ma problemu z zabraniem go ze sobą w podróż, zmieści się nawet w torebce. Starsze dzieci mogą korzystać z niego nawet samodzielnie. Przyda się w profilaktyce dróg oddechowych oraz w leczeniu infekcji i schorzeń o charakterze chronicznym.

Na co zwracać uwagę przy wyborze nebulizatora dla dziecka?

W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli nebulizatorów, dlatego trzeba dobrze przemyśleć zakup, szczególnie jeśli kupuje się urządzenie dla dziecka. Istotną kwestią jest wielkość generowanych cząsteczek, co ma bezpośredni wpływ na skuteczność wchłaniania środka leczniczego. Zaleca się zakup nebulizatora, który pozwala uzyskać cząsteczki mające od 0,5 do 5 mikrometrów – dzięki temu wchłanianie leku następuje już w pęcherzykach płucnych, oskrzelach i oskrzelikach. Kolejną kwestią przy wyborze urządzenia jest głośność kompresora. Optymalny poziom głośności w przypadku inhalatora użytkowanego przez dziecko jest poniżej 60 dBA. Istotne będzie też to, aby przewód powietrzny był dłuższy, dzięki czemu element generujący hałas znajdzie się w większej odległości od użytkownika. Znaczenie ma też czas pracy urządzenia, rozmiar maski, dodatkowe akcesoria, ustnik, zaworki, design, rozmiary, waga.

Nebulizator membranowy cena, z jakimi trzeba liczyć się kosztami zakupu?

Nebulizatory membranowe mogą mieć różne ceny, wpływa na to wiele czynników – np. marka, jakość wykonania, funkcjonalności. Tego typu urządzenia są do kupienia w sklepach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Na przystępniejsze ceny można liczyć w przypadku kupowania nebulizatora online. Na popularnych serwisach ogłoszeniowych można kupić przenośny inhalator membranowy już za niewiele ponad sto złotych. Bardziej profesjonalne urządzenie to koszt dwustu złotych wzwyż. Zakup dobrej jakości nebulizatora nie wiąże się z dużymi kosztami, dlatego warto w niego zainwestować i mieć zawsze pod ręką, gdy pojawi się taka potrzeba. W przypadku małych dzieci układ immunologiczny cały czas się rozwija. O jego pełnej dojrzałości można mówić dopiero u nastolatków, średnio u osiemnastolatków.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij