Książeczki dla małych dzieci, które stymulują rozwój i wzmacniają więź

Wspólne czytanie z noworodkiem? Czemu nie! Literatura nie jest przecież zarezerwowana wyłącznie dla starszaków.

Jakie książeczki dla małych dzieci najlepiej sprawdzą się w pierwszych miesiącach życia?

Pierwszy kontakt z literaturą nie ma na celu poznawania zawiłej, pełnej szczegółów fabuły. W większości książeczek dla najmłodszych czytelników nie znajdziemy zresztą tekstu w ogóle – główną rolę grają tu kontrastowe ilustracje, które doskonale stymulują rozwijający się wzrok noworodka.

Ale książeczki kontrastowe to nie jedyna propozycja dla małych dzieci. Choć będą zajmować one czołowe miejsce w naszym artykule, nie zabraknie też wzmacniających więź wierszyków, publikacji edukacyjnych i serii książek, które dzieci lubią najbardziej.

Kontrastówki, czyli najlepsze książki dla najmłodszych dzieci

Książeczki kontrastowe – to od nich zaczniemy, bo właśnie te dość charakterystyczne publikacje są idealne na rozpoczęcie przygody z książkami. Znajdziemy w nich kontrastowe obrazki o wyraźnie zarysowanych kształtach. Warto wiedzieć, że niemowlę w pierwszych momentach życia nie rozróżnia jeszcze barw, obraz jest bardzo niewyraźny i pozbawiony głębi. Z tego powodu z noworodkiem warto przeglądać czarno-białe ilustracje, które najlepiej stymulują jego rozwijający się wzrok.

Trochę starsze dzieci uwielbiają z kolei książeczki pełne kolorów, kształtów, pierwszych słów i dźwięków, a nawet ciekawostek na temat otaczającego świata. Piękne ilustracje, a do tego mnóstwo zapraszających do nauki mówienia wyrazów dźwiękonaśladowczych, znajdziemy w książeczkach kontrastowych stworzonych przez Aleksandrę Brambor-Rutkowską i Pawła Mildnera – „Praniu” i „Zupie”.

Pierwsze książki do budowania więzi

Kolejna książka, którą chcemy wam przedstawić, to „Wierszyki paluszkowe” Kasi Huzar-Czub i Joanny Bartosik. Już sam tytuł gwarantuje nam mnóstwo dobrej zabawy! Z jednej strony mamy bowiem atrakcyjne dla dziecka rymowanki, z drugiej – będące ich uzupełnieniem zabawy paluszkowe, które od wieków zapraszają całe rodziny do wspólnej zabawy. Brzmi ciekawie?

Jeśli tak, koniecznie sięgnijcie też po kolejną, stworzoną przez autorkę pozycję – „Wierszyki bliskościowe”. Tym razem rymowanki angażują nie tylko paluszki, ale całe ciało. To niezbędne, by zamienić się w niedźwiedzia, małpkę, a nawet ośmiornicę. Te książki dla dzieci zapraszają do czułego, pełnego bliskości i miłości kontaktu. Musicie mieć je w swojej biblioteczce!

Seria książeczek dla dzieci – którą wybrać?

Serie książeczek cieszą się dużą popularnością zarówno wśród najmłodszych, jak i starszych dzieci. Mali czytelnicy bardzo szybko zaprzyjaźniają się z ich bohaterami i chcą towarzyszyć im w gotowaniu, sprzątaniu, a nawet pożegnaniu się z nocnikiem!

Polecamy wam wszystkie książki edukacyjne wchodzące w skład serii „Akademia Mądrego Dziecka”. Ich autorzy zadbali o to, by publikacje były nie tylko prawdziwą skarbnicą wiedzy, ale też zapewniły dzieciom mnóstwo dobrej zabawy. W książeczkach z okienkami i ruchomymi elementami znajdziecie pierwsze słowa i liczby, zapraszające najmłodszych do nauki liczenia. Na półce każdego dziecka powinny znaleźć się też „Niegrzeczne Książeczki”. Wydana przez NATULI seria książek zachęca do rozmów o niezależności, asertywności i wolności.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij