Kurs komunikacji dla dzieci jako narzędzie radzenia sobie ze stresem i konfliktami

Komunikacja odgrywa niezwykle ważną rolę w codziennym życiu każdego człowieka – ułatwia porozumiewanie się z innymi ludźmi, a także wyrażanie własnych emocji w sposób czytelny dla drugiej osoby. Znajomość elementów składających się na szeroko rozumianą mowę ciała jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju dziecka, dlatego że umożliwia odczytanie intencji, zwłaszcza jeśli maluch nie potrafi jeszcze mówić. Każdy rodzic wie, jak ważne w wychowaniu potomstwa jest umiejętne formułowanie przekazu. W końcu to od mamy i taty niemowlak odbiera pierwsze sygnały i naśladuje je. Co, jeśli jednak na pewnym etapie rozwoju pojawią się problemy, takie jak trudności z nawiązywaniem relacji? Poznaj zalety kursów komunikacji niewerbalnej i ćwiczeń dla dzieci!

Jakie są rodzaje komunikacji?

Ze względu na to, że istnieje wiele rodzajów komunikacji, trudno o jeden uniwersalny podział. W końcu przekaz można formułować na wiele sposobów, korzystają przy tym z rozmaitych środków. Na jakość nawiązanego dialogu wpływa mnóstwo czynników, nie tylko co, ale i jak się mówi do drugiej osoby.

Najbardziej znane typy komunikacji to:

  • interpersonalna (bierze w niej udział m.in. dwoje ludzi);

  • intrapersonalna (wewnętrzny monolog);

  • pośrednia (wykorzystuje środek przekazu, np. telefon, list);

  • werbalna (język mówiony lub pisany)

  • niewerbalna (informacje wysyłane za pomocą ciała).

Na czym polega komunikacja niewerbalna?

Komunikacja niewerbalna to porozumiewanie się nie za pomocą słów, a innych środków wyrazu, takich jak gesty, ton głosu czy mimika. Nadawca komunikatu nadaje w ten sposób swojemu przekazowi szerszy kontekst, dzięki czemu odbiorca jest w stanie lepiej odczytać i zrozumieć emocje i intencje wynikające bezpośrednio z mowy ciała.

Do sygnałów niewerbalnych zalicza się przede wszystkim:

  • gestykulowanie;

  • nawiązanie kontaktu fizycznego (np. poprzez dotyk);

  • przyjmowaną postawę ciała;

  • wymianę spojrzeń;

  • mimikę twarzy;

  • odległość między nadawcą a odbiorcą komunikatu.

Wpływ komunikacji niewerbalnej na rozwój dzieci

Dzieci są świetnymi obserwatorami i szybko są w stanie zauważyć niezgodność komunikatu werbalnego i niewerbalnego, czyli sytuacji, w której np. rodzic mówi coś innego, niż świadczy o tym jego postawa ciała. W takim przypadku maluch odczuwa nie tylko niepokój, ale i przyswaja podobne postawy, które niekorzystnie mogą wpłynąć na jego rozwój. Prawidłowo sformułowane sygnały sprzyjają budowaniu więzi i wyrażaniu uczuć (np. przytulenie – oznaka miłości). Dziecko, które potrafi odczytać intencje (m.in. poprzez ton głosu), będzie wiedziało, jak zareagować w stresujących sytuacjach, takich jak kłótnia.

Komunikacja niewerbalna i ćwiczenia dla dzieci w formie kursu

Jeśli chcesz zadbać o przyszłość swojego dziecka, nie wolno zaniedbać kształtowania umiejętności miękkich. Umiejętności komunikacyjne wpływają na budowanie relacji, a także prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Osoby, które w młodym wieku mają problem z asertywnością, nie będą w stanie w dorosłym życiu wyrażać swoich potrzeb czy rozwiązywać konfliktów. Jak temu zaradzić skoro w szkole kładzie się nacisk na inny rodzaj wiedzy? Z pomocą rodzicom przychodzą m.in. platformy edukacyjne online, które oferują praktyczne zajęcia w atrakcyjnej dla maluchów formie. Kurs komunikacji niewerbalnej i ćwiczeń dla dzieci sprawi, że Twoja pociecha zyska niezbędne narzędzia do świadomego nawiązywania relacji ze swoim otoczeniem, zarówno w szkole, jak i w domu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij