Skąd czerpać specjalistyczną wiedzę na temat zdrowia i pielęgnacji noworodków i małych dzieci?

Internet jest prawdziwą skarbnicą wiedzy, jednak różnorodność stron, specjalistów i polecanych publikacji może sprawić, że poczujemy się odrobinę zagubieni. Z jakich źródeł korzystać, szukając informacji na temat pielęgnacji i zdrowia małych dzieci?

Nic nie zastąpi profesjonalnej porady lekarskiej

Każdy rodzic z pewnością ma tego świadomość, jednak nigdy dość powtarzania: każda wątpliwość dotycząca zdrowia małego dziecka powinna być konsultowana z pediatrą lub lekarzem rodzinnym. Dbanie o regularne wizyty kontrolne i kalendarz szczepień to podstawa, aby nasz maluch chował się w dobrym zdrowiu, a także inwestycja w jego szczęśliwą przyszłość. Internet warto traktować jako źródło wsparcia: nierzadko można w nim faktycznie odnaleźć praktyczne porady lub informacje przypominające wiedzę, którą już mieliśmy. Przykładowo jak stosować sól fizjologiczną do inhalacji, jaka jest dobowa dawka paracetamolu, którą można bezpiecznie przyjąć, lub jak zachęcić malucha do nebulizacji.

Znajdź swojego ulubionego influencera

Polska blogo- i videosfera rozrasta się w roku na rok i jest bardzo zróżnicowana. W sekcji tzw. parentingowej (czyli rodzicielskiej) mamy szczególnie dużo ciekawych kanałów w mediach społecznościowych. Wiele z nich tworzonych jest przez specjalistów, np. lekarzy pediatrów, neurologów czy położników, a także pielęgniarki, dietetyczki i fizjoterapeutki specjalizujące się w pracy z najmłodszymi dziećmi. Chociaż oczywiście ich postów, video i przekazu nie należy traktować jak profesjonalną poradę medyczną, wiele z nich pomaga rodzicom np. dostrzec niepokojące oznaki rozwojowe u dziecka lub przeciwnie: wyzbyć się przekonania, że „coś jest nie w porządku”.

Sprawdzaj źródła

Każdy poważny artykuł (niezależnie od tematyki) powinien bazować na profesjonalnych źródłach. Gdy zagłębiasz się w daną tematykę, sprawdź, z jakich źródeł czerpał autor i potwierdź ich istnienie. Oczywiście nie musisz za każdym razem studiować przypisów bibliograficznych (szczególnie, kiedy dana osoba już zbudowała Twoje zaufanie innymi merytorycznymi treściami), ale z pewnością nie zaszkodzi mieć świadomość, na jakich specjalistów się powołuje.

Anglojęzyczne strony dla profesjonalistów

Jednym z najcenniejszych źródeł wiedzy na temat współczesnych badań medycznych i zaleceń WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) można znaleźć na stronach dostępnych w języku angielskim. Bywa jednak, że nawet osoby dobrze władające tym językiem, mają  problem ze zrozumieniem pewnych specjalistycznych określeń. W takim przypadku (szczególnie, jeśli wiążemy ze zdrowiem dzieci swoją przyszłość zawodową), warto sięgnąć po specjalistyczne książki do nauki angielskiego, takie jak Nursing 1. Tego typu strony jak PubMed są nieocenioną kopalnią wiedzy, w której odnajdziemy publikacje medyczne z całego świata, z dokładnymi przypisami, skrótami, a nierzadko dostępne również w pełnej wersji do pobrania bezpłatnie. Przyjęcie takiej pigułki wiedzy wymaga jednak dobrej znajomości języka, ale z pewnością się to opłaci, dlatego warto inwestować w swoje umiejętności lingwistyczne.

Klasyczne książki nigdy nie zawodzą

Przeglądając strony internetowe poświęcone tematyce rodzicielskiej i przeglądając źródła, na jakich bazują autorzy specjalistycznych treści, pewnie często trafisz na konkretne pozycje książkowe. Wiele z nich jest warte zakupienia, szczególnie, jeśli borykacie się wraz z maluszkiem z konkretnym wyzwaniem, jak np. skóra atopowa, trudności fizjoterapeutyczne czy nieprawidłowa wymowa. Specjalistycznych książek niedostępnych na co dzień w księgarniach warto szukać na serwisach ofertowych takich jak Allegro, gdzie często można znaleźć prawdziwe perełki (zarówno po polsku, jak i w językach obcych). Są to zarówno nowe publikacje, jak i książki z drugiego obiegu, które dzięki temu są tańsze. Zawsze również warto zapytać lekarza prowadzącego, jakie pozycje książkowe poleca młodym rodzicom: pediatrzy, fizjoterapeuci, logopedzi i psychologowie dziecięcy mają wiele ulubionych pozycji, którymi chętnie się dzielą.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij