Wychowanie dzieci

To na pewno trudny proces. Na pewno wychowywanie dzieci to nie jest łatwy proces. Nawet się mówi, że małe dzieci mały kłopot, duże duży kłopot. I rzeczywiście coś w tym jest, bo mimo tego, że z małymi dziećmi jest więcej roboty, to są one po prostu małym istotami, zwykle bardzo grzecznymi i niewinnymi, a niestety później, kiedy dzieci zaczynają dorastać, robi się tylko gorzej.

Zwłaszcza nastolatki są zdolne niemalże do wszystkiego, a już na pewno do tego, żeby zajść nam głęboko za skórę.

Długi czas

Zwłaszcza w okresie dojrzewania, kiedy hormony w ich ciałach naprawdę buzują. W takiej sytuacji trzeba stanowczo podchodzić do całej sprawy i na spokojnie tłumaczyć wszystko dziecku. Nie można bowiem dać ponieść się emocjom. To jest zdecydowanie najważniejsze. Jeśli się zdenerwujemy, to możemy powiedzieć o jedno słowo za dużo i potem bardzo tego żałować. Nikt chyba nie chce znaleźć się w takiej sytuacji. Nie jest ona komfortowa ani dla rodzica, ani dla rozchwianego emocjonalnie dziecka. Trzeba więc do wszystkiego podchodzić na spokojnie, to my tutaj jesteśmy dorośli i my mamy mówić co nam się podoba lub nie. Nie dajmy dzieciom wejść nam na głowę.

Jak wychować?

Często zadajemy sobie też pytanie jak najlepiej wychować dzieci. Na pewno odpowiedź nie jest ani oczywista, ani prosta. Otóż, wychowywanie dzieci, zwłaszcza odpowiednie wychowywanie jest procesem bardzo długim i na dodatek bardzo zawiłym. Każdy bowiem może mieć dziecko, ale nie każdy potrafi się nim odpowiedzialnie zająć. To są prawie dwie różne rzeczy. Niektórzy po prostu zwyczajnie nie powinni mieć dzieci, bo nadal potrafią tylko i wyłącznie myśleć o sobie. Można jednak wymienić zasady obowiązujące przy wychowywaniu. Na pewno jest to akceptowanie, czyli pierwsza i podstawowa zasada dobrego wychowania dziecka. Jeżeli my nie będziemy akceptować dziecka takim, jakie jest, ono niestety to wyczuje i wszystkie nasze wysiłki wychowawcze źle się skończą. Po drugie, istotnym czynnikiem jest też budowanie długotrwałej relacji z dzieckiem.

Chwalenie

Dziecko też oczywiście należy za wszystko co dobre chwalić. Niektórzy rodzice zwyczajnie boją się chwalić zbyt często swoje dziecko myśląc, że je rozpieszczą. Oczywiście nie można chwalić dziecka zawsze, ale trzeba to robić rozważnie, w sposób mądry, który mobilizuje je do jeszcze większej pracy nad sobą. Dziecko należy też ewangelizować, co niekoniecznie oznacza mówienie o Bogu. Ważniejsze jest, żeby dziecko dzięki nam doświadczało obecności Boga w każdym wydarzeniu swojego życia. Jest to możliwe jeśli wspólnie z partnerem mamy takie samo podejście do życia i chcemy w podobny sposób dziecko wychować. W takiej sytuacji jeśli nasze wizje wychowawcze są podobne, to sprawa jest ułatwiona. Musimy wspólnie się nawzajem wspierać w wychowywaniu i mówieniu o swoich przekonaniach i wartościach oraz poglądach. Jeśli będziemy to robić razem, to z pewnością osiągniemy sukces, czyli wychowamy dziecko na takie, jakie chcielibyśmy, żeby było. Czasami wydaje się to niemożliwe, ale jeśli naprawdę się postaramy, to w przyszłości będziemy mogli się cieszyć z pracy, którą włożyliśmy w wychowanie dziecka.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij