5 bajek, które warto czytać dzieciom

Posiadasz dzieci i chcesz, aby pokochały czytanie tak samo jak ty? Zależy ci, aby szybko zaczęły samodzielnie czytać i wręcz nie mogły odciągnąć się od książek? Zadbaj o rytuał wieczornego czytania, niech obcują z książkami każdego dnia, a na pewno zapałają do nich miłością!

Jakie pozycje powinny znaleźć się w biblioteczce twojej oraz twoich dzieci? Przygotowaliśmy przegląd 5 bajek, które warto czytać dzieciom.

Jak kózka uczyła się pływać. Nele Most

Bajka autorstwa Neele Most to cudowna opowieść o leśnych zwierzątkach, które postanowiły otworzyć własną szkołę. Uczniowie tejże placówki uczyli się wszystkich podstawowych czynności i umiejętności, takich jak latanie czy wspinanie się po drzewach.

Jednakże okazało się, że nie wszystkie zwierzątka radzą sobie w każdej dyscyplinie tak samo dobrze. Bajka ta wspiera prawo do indywidualności i pokazuje, że każdy posiada własną drogę, która jest mu przeznaczona i którą powinien podążać, niezależnie od tego, jakie inne talenty posiadają jego koledzy. 

Lew Staszek i siła uważności. Agnieszka Pawłowska

Głównym bohaterem bajki jest tytułowy Lew Staszek. Staszek to bohater, który nie zawsze i nie do końca radzi sobie ze swoimi emocjami (w końcu wszystkie lwy bywają bardzo wrażliwe!). To cudowna opowieść o emocjach oraz o tym, jak możemy poradzić sobie z ich natłokiem.

Emocje takie jak smutek, żal czy rozgoryczenie towarzysza nam każdego dnia (również dzieciom!), a sprytny Leszek Staszek uczy nas jak możemy nad nimi zapanować i dlaczego warto to zrobić.

Dzieci czytając lub słuchając opowieści o emocjach dowiadują się, że towarzyszą one każdemu oraz, że nie warto przed nimi uciekać, a należy stawić im czoło. To bardzo wartościowa pozycja, zwłaszcza dla dzieci, których emocje często biorą nad nimi górę. 

Wiosna na ulicy Czereśniowej. Berner Rotraut Susanne

Istnieje cała seria książeczek o porach roku na ulicy Czereśniowej! To propozycja nawet dla najmłodszych dzieci, ponieważ nie zawiera zbyt dużej ilości tekstu, więc młodsze dzieci będą mogły dzięki niej stawiać pierwsze kroki w samodzielnym czytelnictwie. Duża ilość przepięknych ilustracji zachęca do przeglądania!

Sowa, krowa i z wielorybem rozmowa. Dominika Jasińska

Autorka w prosty i przystępny sposób pokazuje dzieciom trudności, jakie możemy napotkać w codziennych, międzyludzkich relacjach. Bohaterowie książeczki uczą się na własnych błędach, a mieszkańcy miasteczka obdarzają się niezwykłym szacunkiem. Piękne ilustracje również zachęcają do sięgnięcia po tę pozycję.

Pora na potwora. Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński

To bardzo zabawna książeczka w której podzielone obrazki stwarzają możliwość tworzenia własnych potworów. Bardzo kreatywne i warte wypróbowania!

Oto 5 bajek, które warto czytać dzieciom. Nie zapominajmy, że to bardzo rozwijająca czynność!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij