Techniki plastyczne, które rozwijają kreatywność dziecka
Małe dziecko bardzo chętnie sięga po przeróżne materiały plastyczne, które z kolei pozwalają mu na wyrażenie własnego „ja”, zarówno na płaszczyźnie kartki, jak i w przestrzeni. Okazuje się, iż już dziecko dwuletnie uzewnętrznia własną osobowość poprzez to, co robi, a swoje działania inspiruje wzorcami z najbliższego otoczenia.
Warto zatem kształcić kreatywność naszych dzieci, rozbudzając przy tym ich wyobraźnię, zdolności grafomotoryczne i przede wszystkim własną osobowość. Zatem, jakimi technikami plastycznymi się posłużyć? Oto kilka dobrych przykładów, które z pewnością przypadną do gustu niejednemu małemu artyście:
Malowanie kredą
Malowanie kredą to technika znana niejednemu z nas z dzieciństwa, dlatego warto przekonać dziecko, że kredą nie piszemy tylko po tablicy. Kredą rysować można po szorstkim i ciemnym papierze, na kostce brukowej, a także na asfalcie. To przede wszystkim wspaniała zabawa w grupie rówieśników, a narysowane wzory mogą przysłużyć się do licznych podwórkowych gier.
Malowanie na tkaninach
Do malowania na tkaninach możemy wykorzystać specjalne farby do tego przeznaczone oraz białe płótno. Nie mniej jednak, ciekawe efekty można uzyskać również na materiale wielobarwnym. W tym przypadku malujemy za pomocą szablonów, pędzli, stempli, a nawet własnych palców.
Lepienie z plasteliny i ciastoliny również daje wiele możliwości kreatywnego rozwijania zdolności plastycznych u małych dzieci. Lepienie wymaga łączenia ze sobą poszczególnych elementów, a także zmieniania ich kształtów, co z kolei bardzo dobrze wpływa na rozwój grafomotoryki u dziecka.
Wydzieranki i mozaiki
Sztuka ta polega na układaniu z drobnych elementów, zazwyczaj kwadracików, które utworzą jedną całość. Aby tego dokonać, można posłużyć się przeróżnymi, dowolnymi materiałami, takimi jak: skrawki papieru, kawałki tektury, ścinki kolorowego papieru, a nawet skorupki od jajek i wycinki ze starych gazet.
Całość możemy zabezpieczyć bezbarwnym lakierem i na sam koniec ozdobić wedle własnego gustu, dowolną wybraną techniką. W ten właśnie sposób, dzieci wyrabiają zręczność swoich palców, a co za tym idzie również i zdolności grafomotoryczne.
Sztuka powstała z natury
Niejeden dorosły wspomina swoje dzieciństwo na zabawie w tworzenie tak zwanych „widoczków”, które dla przypomnienia, polegała na wykopaniu w ziemi niewielkiego otworu, a następnie umieszczeniu w nim przeróżnych darów natury, dostępnych w nieograniczonych ilościach, na przykład w parkach, na trawniku, it. Są to szyszki, żołędzie, płatki kwiatków itp.
Następnie dołek przykrywało się kawałkiem szklanej szybki. Efekt takiej zabawy był niesamowity, dlatego w dzisiejszych czasach również można zachęcać dzieci do tworzenia małych dzieł sztuki z pomocą tego, co ofiaruje nam natura. Nie muszą być to widoczki, mogą to być również obrazy powstałe na ziemi, przeróżne budowle z kolorowych kamyków, itp.
Malowanie na szkle
Malować można również na szkle. Gotowym i łatwo dostępnym do ekspozycji szkłem może być antyrama, po której dziecko będzie malować farbami plakatowymi. Jednak przed zaczęciem pracy, warto wykonać projekt na szkle, a także opracować go kolorystycznie. Nie możemy również zapomnieć o czyszczeniu szkła wodą z denaturatem, albo mydłem, w celu odtłuszczenia tafli szkła.
Specyfika tej technika polega na nakładaniu w odpowiedniej kolejności plam z farby. Zatem najpierw malujemy wszystkie szczegóły, a w następnej kolejności wszystko to, co powinno się znaleźć na dalszym planie, ponieważ właściwy obraz będzie odwrócony. Tak więc na przykład kolorowego ptaka, najpierw tworzymy jego barwne piórka, a na końcu dorysowujemy całość i kolorujemy.
Rysowanie rurką
Dzieci nie muszą rysować tylko i wyłącznie za pomocą pędzli, kredek i flamastrów. Doskonałym narzędziem, które będzie kreowało zdolności plastyczne dziecka może być zwykła rurka do picia. Tworze nie za pomocą rurki zaczynamy od przygotowania do tego celu kolorowego podkładu, następnie na kartkę nakładamy kleksy z farby plakatowej i na sam koniec rozdmuchujemy nałożoną wcześniej farbę za pomocą rurki.
Kartkę możemy przy tym obracać w przeróżnych kierunkach, dzięki czemu rozmazane kleksy zaczną tworzyć przecudne kształty, a całość będzie prezentowała się naprawdę zjawiskowo.