Jakie zabawki wybrać dostosowane do wieku dziecka?

Jakie zabawki wybrać dostosowane do wieku dziecka?

Zabawki i gry to rzeczy uwielbiane przez dzieci. Najmłodsi lubią dostawać prezenty na każdą możliwą okazję. Tak więc urodziny, Boże Narodzenie, nagrody za dobre zachowanie to tylko niektóre z okazji, kiedy dorośli kupują zabawki dla dzieci.

Zabawki dziecięce pojawiają się w domu wraz z przyjściem malucha na świat. Już wtedy rodzina i znajomi odwiedzający maleństwo przynoszą mu w prezencie zabawki.

Wymagania dotyczące zabawki rosną wraz z wiekiem, przedszkolak ma już określone zainteresowania i wie, którą zabawką najbardziej chciałby się bawić.

Dla młodszych dzieci warto wybrać zabawki sensoryczne, które dostarczają różnorodnych bodźców – słuchowych, smakowych, wzrokowych, dotykowych i węchowych. W ten sposób wspierany jest ich całościowy rozwój. Mogą to być gniotki, gryzaki, grzechotki czy książki sensoryczne.

Można wybrać również maty edukacyjne dla dzieci. Są to przenośne place zabaw, które można ustawić na podłodze w sypialni lub pokoju dziecięcym.
Producenci wyposażają je w elementy interaktywne, które dają możliwości zabawy, w tym pozytywki, gryzaki, lusterka, piłki i dzwonki. Dobrym wyborem są również dmuchane zabawki do kąpieli, np. w kształcie kaczki, czy łódki.

Zabawki interaktywne

Dla nieco starszych dzieci w wieku około 3-5 lat, np. maskotki i lalki. Dobrym pomysłem może być interaktywna lalka, która płacze, pije z butelki, śpiewa, mówi lub zamyka oczy do snu. Bawiąc się lalkami, maluch uczy się troski i empatii. Dla kilkulatków warto wybierać zabawki w formie sorterów i układanek – zabawa polega w tym przypadku różnych kształtów do odpowiednich otworów lub układaniu geometrycznych figur.

Dzieci w wieku 5-7 lat mogą bawić się interaktywnymi zabawkami elektronicznymi, m.in. samochody i inne pojazdy, które emitują świetlne sygnały dźwiękowe. Bruder zabawki będą odpowiednie dla chłopców. Warto też wybrać dla nich różnego rodzaju zabawki do ogrodu, np. trampoliny, dmuchane baseny, huśtawki, bańki mydlane czy piaskownice. Dobrym wyborem są także serie zabawek, ponieważ dziecko może zbierać kolejne elementy.

Zabawki edukacyjne

Dla dzieci powyżej 7 roku życia dobrym wyborem są zabawki edukacyjne. Mogą być to np. gry planszowe i karciane w formie quizu, które łączą naukę z zabawą i dziecko poszerza swoją wiedzę z różnych dziedzin np. geografia, historia czy biologia. Na rynku dostępne są również zabawki edukacyjne, które rozwijają umiejętności szkolne, w tym liczenie, mnożenie, znajomość alfabetu i słownictwa czy wykonywanie prostych prac plastycznych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij