Rower dziecięcy – jak wyposażyć, aby ułatwić dziecku naukę jazdy?

Rower dziecięcy – jak wyposażyć, aby ułatwić dziecku naukę jazdy?

Jazda na rowerze to jedna z najchętniej uprawianych przez dzieci aktywności na świeżym powietrzu. Dlatego wybór odpowiedniego roweru jest bardzo ważnym zadaniem dla każdego rodzica. Jak wybrać odpowiedni rower dla dziecka? Pierwszy rower dla dziecka przede wszystkim powinien być bezpieczny i musi pasować do wzrostu malucha. W jaki sposób należy wyposażyć rower dziecięcy, aby ułatwić na nim jazdę i by przede wszystkim był bezpieczny?

Rower dla dzieci musi być bezwzględnie bezpieczny, a bezpieczeństwo rozpoczyna się od wyboru odpowiedniego rozmiaru jednośladu. Rower powinien być odpowiednio dostosowany do wieku i wzrostu dziecka. Najważniejszy w tym przypadku jest rozmiar kół.

– 12 calowe koła – dla dzieci w wieku około 3 lat

– 16 calowe koła – dla dzieci w wieku 4-5 lat

– 20 calowe koła – dla dzieci w wieku 6-7 lat

– 24 calowe koła – dla dzieci w wieku powyżej 8 lat

Bardzo ważna jest też grubość oraz liczba kół. Pierwsze rowery dziecięce powinny na początku posiadać zamontowane tak zwane koła podporowe, które ułatwiają dziecku utrzymanie równowagi podczas jazdy. Rower dla dziecka nie powinien mieć też skomplikowanego wyposażenia. Podstawą są dość szerokie rowerowe opony. W takim rowerze nie są wymagane przerzutki. Przerzutki wręcz mogą utrudnić naukę. Dziecko uczy się na początku utrzymywać równowagę, a obsługa przerzutek jest dodatkową rzeczą, którą należy odpowiednio opanować. Ramę powinno się dobierać zgodnie z długością nóg dziecka.

Rowery dziecięce – wyposażenie

Często zadawane jest pytanie o podstawowe wyposażenie roweru dla dziecka? Co powinien posiadać taki rowerek? Przede wszystkim najważniejszy jest wygodny do użycia i sprawny hamulec. Rowery dziecięce powinny być wyposażone w miękkie siodełko. Muszą mieć antypoślizgowe rączki na kierownicy. Natomiast sama kierownica musi mieć ograniczony skręt. Wtedy rower nie będzie wywrotny. A trzeba pamiętać, że pierwsze próby jazdy na rowerze często kończą się upadkami.

Rower dla dziecka nie może być ciężki. Dla małych dzieci idealna waga to maksymalnie 3 kilogramy. Dziecko nie może męczyć się jazdą na rowerze, a rodzice powinni z łatwością wnosić rowerki do domu. Każdy rower powinien zapewniać jak najwyższy komfort jazdy na nim, w innym przypadku dziecko nie będzie czerpało przyjemności i niechętnie będzie się uczyło jeździć.

Pierwszy rower biegowy – alternatywa dla szybkiej nauki jazdy?

Rower biegowy jest nowoczesnym sprzętem do nauki jazdy. Rowery dziecięce biegowe są doskonałe dla maluchów, które dopiero uczą się utrzymywać równowagę i samodzielnej jazdy. Rower biegowy dla dziecka jest urządzeniem bezstresowym. Dlatego, że bez wysiłku pokazuje wręcz intuicyjnie jak najłatwiej jest utrzymać równowagę.

Brak pedałów nie jest problemem. Ich nieobecność w rowerze zapewnia doskonałe ćwiczenia koncentracji w terenie. Do tego wszystkiego dziecko uczy się, jak sprawnie operować kierownicą. Rowerek biegowy jest pierwszym, który umożliwia w miarę szybką naukę jazdy.

Akcesoria rowerowe dla dziecka

Kupno roweru dla dziecka to nie wszystko. Rowery dziecięce nie zapewnią dziecku maksimum bezpieczeństwa. Trzeba je koniecznie doposażyć w dodatkowe elementy. Na pewno trzeba kupić odpowiedni dziecięcy kask rowerowy. Dzięki kaskowi, głowa malucha będzie bezpieczna, ponieważ jest to podstawowa jej ochrona podczas nauki jazdy na rowerze. Obecnie panuje moda na kaski rowerowe tak wśród dorosłych jak i dzieci, a na rynku jest ich duży wybór. Kask przede wszystkim musi być lekki i bardzo wytrzymały.

Dodatkowo można dokupić specjalny koszyk dopasowany do rowerka dziecięcego. Warto także zamontować dzwonek rowerowy oraz błotniki. Dzieci uwielbiają bowiem jeździć po kałużach i błocie, a wiadomo – wtedy o zabrudzenia nie jest trudno.
Wyposażając rower dla dziecka trzeba przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie malucha, dlatego nie patrzmy na kolorystykę sprzętu, ale na jego jakość i sprawność, bo od nich zależy bezwypadkowa jazda dziecka.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij