Buty zimowe dla dziecka – jak wybrać odpowiednie

Zima to ulubiona pora roku naszych pociech. Zjeżdżanie na sankach, lepienie bałwana czy bitwy na śnieżki przysparzają maluchom dużo frajdy. To najlepszy sprawdzian dla dziecięcych butów zimowych. Wszyscy wiemy, że odpowiednie powinny być ciepłe i nieprzemakalne.

Okazuje się jednak, że buty zimowe dla dziecka muszą spełniać wiele kryteriów, aby można było uznać je za dobrze dobrane. Dowiedz się, jak wybrać dziecięce buty na zimę.

Wybór dziecięcych butów zimowych – dlaczego to takie ważne?

Oferty sklepów obuwniczych zarówno stacjonarnych, jak i on-line są bardzo szerokie. Producenci butów zimowych dla dziecka kuszą nas niskimi cenami oraz kolorowym designem. Jednak nie to jest najważniejsze przy wyborze obuwia dla naszej pociechy. Dlaczego buty zimowe dla dziecka musimy dobierać szczególnie starannie? Ponieważ to od niego zależy zdrowie malucha.

Dziecięca stopa wydłuża się w szalonym tempie. Na początku (do dwóch lat) nogi dziecka rosną o około 2 centymetry w ciągu roku, natomiast do 13 roku życia o 1,5 centymetra. Dodatkowo przez cały ten czas trwa proces formowania stopy. Źle dobrane obuwie może wywołać wiele schorzeń, a nawet wady postawy. Warto zatem dobrze zastanowić się nad doborem butów zimowych dla dziecka.

Buty zimowe dla dziecka – rozmiar ma znaczenie

Naukowcy udowodnili, że małe dzieci mają gorzej rozwinięte nerwy od osób dorosłych. To istotna informacja w przypadku doboru butów na zimę. Dziecko bowiem, zwłaszcza małe, nie jest w stanie powiedzieć nam, że wybrane obuwie jest niewygodne, uciska lub ociera. Warto zatem wybrać odpowiedni rozmiar butów zimowych. Dobrym sposobem na dobranie wymiarów jest odrysowanie stopy dziecka w pozycji stojącej, a następnie zmierzenie jej.

Należy pamiętać, że buty powinny być nieco większe niż wskazują na to pomiary. O ile? Optymalnym rozmiarem obuwia zimowego będzie ten o wkładce o 1,5 centymetra dłuższej niż kupujemy zazwyczaj. To pozwoli stopom na swobodne poruszanie się wewnątrz nawet, jeśli założymy naszym pociechom grube skarpety.

Dobór odpowiedniego rozmiaru butów zimowych dla dziecka to nie wszystko. Należy jeszcze sprawdzać wielkość obuwia w czasie chodzenia. Może się bowiem zdarzyć tak, że przez kilka zimowych miesięcy nóżka naszej pociechy urośnie na tyle, że wybrane wcześniej buciki będą już za małe. Pamiętaj, że dziecko nie zawsze jest w stanie powiedzieć ci, że obuwie stało się ciasne.

Materiał butów zimowych dla dziecka

Ustalenie odpowiedniego rozmiaru obuwia dziecięcego to tylko pierwszy element doboru butów zimowych. Kolejnym kryterium jest materiał. Buty zimowe dla dziecka powinny być lekkie i elastyczne, a równocześnie nieprzemakalne. Dodatkowo muszą umożliwiać stopom odpowiednią temperaturę oraz przepuszczalność powietrza.

Wszystkie te czynniki pozwalają na uniknięcie rozwijania się niebezpiecznych bakterii we wnętrzu obuwia. Buty zimowe dla dziecka mogą być zatem wykonane zarówno ze skóry, jak i wysokiej jakości materiałów syntetycznych, stosowanych na przykład przy produkcji butów trekkingowych.

Inne cechy butów na zimę

Oprócz rozmiaru i materiału, z którego zostało wykonane obuwie, ważnym kryterium wyboru jest również jego kształt. Buty zimowe dla dziecka bowiem powinny być dopasowane do nóżki naszej pociechy. Nie mogą być za wąskie, gdyż wówczas będą naciskały na stopę, ani za szerokie, ponieważ wtedy noga będzie się w nich ślizgała.

Warto także zwrócić uwagę na podeszwy oraz sposób zapinania butów. Idealnym rozwiązaniem jest obuwie na rzepy, które ułatwiają dzieciom rozpinanie i zapinanie bucików. Ponadto dzięki rzepom możemy regulować zapięcie (może być ciaśniejsze lub luźniejsze). Podeszwa butów zimowych dla dziecka powinna natomiast posiadać odpowiednio głęboki bieżnik, który stabilizuje nogę i pozwala uniknąć ślizgania się.

Dodatkowo musi być odpowiednio wysoka, dzięki czemu równomiernie rozprowadza ciężar ciała naszej pociechy. Taką podeszwę mają na przykład buty, dostępne on-line na e-sporting.pl. Odpowiednio dobrane obuwie na zimę sprawi, że nasze pociechy będą mogły swobodnie bawić się w śniegu, a także pozwoli uniknąć wielu schorzeń w przyszłości.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij