Co symbolizuje szatka do chrztu i jak ją wybrać? 

Co symbolizuje szatka do chrztu i jak ją wybrać? 

Rodzice decydują się najczęściej na chrzest dziecka, gdy ma ono kilka miesięcy. Całe wydarzenie poprzedzone jest wieloma przygotowaniami duchowymi. Wybiera się rodziców chrzestnych, datę przyjęcia sakramentu, konieczne jest odbycie spowiedzi przed uroczystością. Dorośli powinni dawać jak najlepszy przykład dziecku, aby mogło ono wzrastać w wierze chrześcijańskiej.

Zakup szatki do chrztu

Podczas przyjęcia chrztu przez dziecko konieczne jest zadbanie o zakup najważniejszych symboli, w tym szatki i świecy do chrztu. W niniejszym artykule skupimy się głównie na tym pierwszym elemencie, popularnym pomysłem jest w tym przypadku szatka do chrztu z haftem. Symbolizuje ona wprowadzenie nowego członka do wspólnoty Kościoła i oczyszczenie z grzechu pierworodnego. Nie bez znaczenia pozostaje kolor szatki – biel – kolor ten stanowi symbol czystości, niewinności, światła i życia. Obowiązek jej zakupu najczęściej spoczywa na matce chrzestnej, która nakłada na ją podczas ceremonii na pierś dziecka. Szatka na chrzest z haftem to wyjątkowa pamiątka, którą rodzice przechowują przez bardzo długi okres. Nierzadko nawet do dnia przyjęcia I Komunii Świętej. Personalizacja polega na umieszczeniu na produkcie imienia lub imion dziecka, a także datę przyjęcia sakramentu przez niemowlę.

Dodatkowe kolory na szatce

Fakt, że to biel powinna być kolorem przewodnim szatki nie powinien ograniczać w zakresie wyboru modelu z dodatkiem innych barw. Całkowicie normalny jest wybór szatki z akcentami delikatnego różu, czy błękitu – pierwszy zazwyczaj wybiera się dla dziewczynki, drugi natomiast dla chłopców. Dopuszczalne są ponadto delikatne zdobienia, na przykład subtelne koronki, czy kwiatuszki lub inne elementy dodające uroku. Często spotyka się także podobizny małych dzieci, co w obecnych czasach zaawansowanych technologii drukarskich nie stanowi większego problemu. Szatka do chrztu z haftem może zostać zakupiona w sklepach z dewocjonaliami lub za pośrednictwem Internetu, w obu przypadkach wybór jest naprawdę duży i różnorodny. Każda mama chrzestna z całą pewnością znajdzie model pasujący do maleństwa z bliskiego otoczenia.

Moment nakładania szatki na chrzcie

Kobiety, które po raz pierwszy obejmują rolę mamy chrzestnej mają w głowie mnóstwo obaw o moment, w którym mają nałożyć białą szatkę. Tymczasem nie ma ku temu podstaw, ponieważ to kapłan informuje kobietę, kiedy ma to uczynić, na każdym chrzcie jest to ta sama chwila – dlatego wszelkie wątpliwości są rozwiewane. Wystarczy delikatnie położyć szatkę na piersi dziecka, jak zatem widać całość nie jest zbyt skomplikowana, nie powinna więc nastręczać większych trudności. Generalnie rola matki chrzestnej jest ważniejsza, niż mogłoby się to wydawać, nie ogranicza się jedynie do zakupu i przekazania białej szatki. Idzie za tym znacznie więcej, ponieważ chodzi o dawanie przykładu swoim zachowaniem, przekazania najważniejszych wartości w życiu i wspierać dziecko przez całe jego życie. To właśnie dlatego tak bardzo istotne jest to, aby rodzice wybrali człowieka godnego zaufania, który w razie potrzeby zaopiekuje się dzieckiem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij