Dlaczego fizyka jest taka trudna? Fakty i mity
Jak zrozumieć fizykę? To pytanie zadaje sobie wielu uczniów. Wszak jest to przedmiot najmniej lubiany. Często też mówimy o nim, że jest niezrozumiały, bezsensowny. Ale czy rzeczywiście jest to prawda? Otóż nie! Fizyka może być bardzo ciekawym przedmiotem. W dzisiejszym tekście postaramy się obalić mity na temat tego przedmiotu, a także odpowiedzieć na pytanie dlaczego fizyka jest taka trudna.
Fizyki nie można zrozumieć – fakt czy mit?
Wielu uczniów uważa, że fizyki nie można zrozumieć, ale czy jest to prawda? Oczywiście, że nie. Wszak jest to przedmiot ścisły, dlatego aby go zrozumieć należy znać zasady i reguły z danej dziedziny. Tylko wtedy konkretną partię materiału można przyswoić. Wtedy też okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne. Tutaj zachęcamy Was do korzystania z podręcznika „Zrozumieć fizykę”, gdzie zagadnienia i tematy przedstawiane są w sposób bardzo zrozumiały. Zatem należy uczyć się systematycznie. Jeżeli będziecie mieć zaległości, to niestety okaże się, że te zaległości będą się bardzo szybko powiększać.
Fizyka jest nudna – fakt czy mit?
Każdy, kto około 10 lat temu bądź więcej chodził do liceum, bądź technikum wie, że gdy zbliżała się lekcja fizyki wiadome było, że to 45 minut upłynie w nudzie, ewentualnie na malowaniu kwiatków w zeszycie. Cóż emocje zaczynały się wtedy, gdy zbliżała się kartkówka, sprawdzian bądź co gorsza odpowiadanie przy tablicy. Ale czy rzeczywiście fizyka jest taka nudna jak ją malują? Otóż nic bardziej mylnego. Ważny jest sam sposób prowadzenia lekcji, wszak aby zainteresować uczniów lekcja powinna być ciekawa, a często tak nie było. Dlatego na zajęciach nauczyciel powinien przeprowadzać eksperymenty, wszak przez doświadczenie zdecydowanie lepiej zdobywa się wiedzę i jednocześnie łatwiej zapamiętać zagadnienia. A jeżeli lekcja składa się tylko z dyktowania pojęć, bez ich wytłumaczenia, to czasami trudno się dziwić, że według uczniów ten przedmiot uznawany jest za najmniej zrozumiały.
Czy na naukę fizyki trzeba poświęcić wiele godzin?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszak jeżeli będziecie podchodzić do nauki z należytym zaangażowaniem i sumiennie, to zapewne zrozumienie danej partii materiału nie potrwa długo. Z kolei w przeciwnym razie czekają was godziny nauki. Szczególnie wtedy, gdy macie spore zaległości. Dlatego mamy dla Was jedną radę. Uczcie się systematycznie. Tym bardziej, że podręcznik zrozumieć fizykę zagadnienia przedstawia bardzo zrozumiale i, co także ważne, popiera je przykładami. Stawiając na regularną naukę wystarczy tylko 30 minut dziennie i możecie powtórzyć i usystematyzować dany dział.
„Fizyka nie jest mi do niczego potrzebna”- mit, mit, mit
Takie zdanie można usłyszeć z ust wielu uczniów. Jest ono oczywiście całkowicie nieprawdziwe. Otóż fizykę wykorzystuje się w codziennym życiu, choćby korzystając ze środków transportu. Tutaj zastosowanie ma ciśnienia gazu, które zmienia się przy wzrastającej szybkości. Wiedza ta wykorzystywana jest choćby przy konstruowaniu szybkich samolotów i samochodów. Ponadto chcąc zdawać na prestiżowe kierunki studiów trzeba uzyskać wysoki wynik z matury. Wystarczy tylko wspomnieć o medycynie, otóż aby się na nią dostać konieczne jest zdawanie matury właśnie z fizyki. Dlatego trzeba uczyć się tego przedmiotu. Warto jeszcze wspomnieć o jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie obecnie wiele krajów widzi potencjał jaki dają atomy, dlatego powstają nowe elektrownie atomowe. Zatem zawód fizyka jądrowego, jest też zawodem przyszłości. Wykonując taką pracę można też dobrze zarobić. A ponadto absolwenci studiów ścisłych łatwiej znajdują pracę.
Czy fizyka jest trudna? Pewnie tak, jeżeli nie stawia się na systematyczną naukę. W innym przypadku może być łatwa, a nawet ciekawa. Oczywiście duże znaczenie ma także sposób prowadzenie lekcji, wszak nauczyciel powinien zachęcać, ale i motywować uczniów do nauki tego przedmiotu. Dlatego zachęcamy Was, abyście nie zniechęcali się i regularnie zdobywali wiedzę, wszak z praw fizyki korzysta każdy w codziennym życiu. Zatem warto je znać.