Jak nadrobić zaległości spowodowane koronawirusem i brakiem lekcji w szkole? Przydatne rady dla nauczycieli, dzieci i ich rodziców

Epidemia czy nawet pandemia koronawirusa spowodowała nie tylko zastój gospodarki, ale również problemy z edukacją. Przez to, że szkoły były zamknięte, a nauczyciele nie zawsze byli przygotowani do prowadzenia lekcji online, uczniowie na dzień dzisiejszy mają wiele zaległości. Zatem tutaj pojawia się w pełni uzasadnione pytanie, czyli jak nadrobić zaległości? Oczywiście można powiedzieć, że najlepsze byłoby wydłużenie roku szkolnego, ale na to raczej nie ma szans. A więc pozostaje sobie poradzić inaczej. Poznajcie więc przydatne rady.

O czym każdy uczeń wiedzieć powinien?

Niestety wiele dzieci czy młodzieży przerwę od tradycyjnych lekcji traktuje niczym ferie czy wakacje. Nawet pomimo organizowanych lekcji w wersji online nie czują potrzeby, aby w nich uczestniczyć, co niestety sprawia, że zaległości są jeszcze większe. Dlatego nie ma na co czekać i to tak naprawdę ostatni gwizdek, aby przyłożyć się do nauki. Dzięki temu każdy uczeń ma dużą szansę na nadrobienie zaległości. O ile w przypadku młodszych klas nie będzie to miało brzemiennych skutków, tak dla ósmoklasistów czy maturzystów, którzy przygotowują się do egzaminu może być to dużym problemem. Dlatego też apelujemy do nastolatków, aby uczestniczyli także w konsultacjach, które mają być organizowane. Wtedy też mogą poprosić o pomoc nauczyciela, który wytłumaczy im niezrozumiały dział. Ponadto warto korzystać z licznych pomocy naukowych, które udostępniają nauczyciele. W sieci można też znaleźć różne materiały, które przydadzą się w nauce do egzaminu.

O czym każdy rodzic powinien pamiętać?

W idealnym świecie każde dziecko samo pilnowałoby terminów lekcji online, podobnie rzecz wyglądałaby w przypadku nastolatków. Ale jak wiadomo świat nie jest idealny, dlatego też to rodzice muszą pilnować swoich dzieci i tego czy przykładają się do nauki. Nawet po wielu godzinach w pracy, koniecznie powinni oni sprawdzić postępy naukowe swoich pociech. Choć podręczniki są napisane przystępnym językiem, przykładem może być biologia klasa 4 szkoła podstawowa, to jednak wielu uczniów ma problemy ze zrozumieniem tego, co czytają. Dlatego apelujemy do wszystkich rodziców, którym zależy, aby ich pociechy nadrobiły zaległości w szkole, abyście kontrolowali czy dziecko uczestniczy w zajęciach online. Dodatkowo warto, a nawet trzeba przepytywać je z przerobionych tematów. Sytuacja spowodowana koronawirusem jest szczególna i trudna, dlatego też w dużej mierze trud edukacji spoczywa na barkach opiekunów. A więc to oni muszą wyznaczać godziny nauki dla dzieci, jeżeli te traktują wolne od lekcji stacjonarnych jak wakacje. Ponadto powinni także przerabiać dane partie materiału, szczególnie jeżeli ich potomstwo nie uczestniczyło w lekcjach online.

O czym każdy nauczyciel pamiętać powinien?

Nauczyciele powinni wymagać od swoich uczniów uczestniczenia w lekcjach online. Oczywiście eduakatorzy muszą być do tych lekcji dobrze przygotowani, w tym ważne, aby ich sprzęt nie był zawodny. Bardzo ważne jest przesyłanie także danych partii materiałów i następnie na ich podstawie zadawanie zadań domowych. Nauczyciele powinni być także w kontakcie z rodzicami i na bieżąco informować ich o postępach w nauce, brakach czy też nieobecnościach.

Gdy wnioski nasuwają się same

Bądźmy szczerzy, nadrobienie zaległości będzie trudne, na szczęście nie niemożliwe. Dlatego tak ważne jest, aby dorośli czyli rodzice i nauczyciele wymagali od dzieci uczestnictwa w lekcjach online. Ponadto, choć wiele osób się nie ucieszy, niestety, aby zaległości nie goniły zaległości, rodzice muszą wiele partii materiału przerabiać ze swoimi pociechami. Z kolei nauczyciele powinni zadawać zadania domowe, które wymagają racjonalnego myślenia, w tym pracy z tekstem. Tylko współpraca może przynieść korzyści. Nie można liczyć na odpowiedzialność dzieci, dlatego też trzeba wziąć sprawy w swoje ręce.

W tym miejscu, mamy jeszcze jedną radę dla rodziców. Otóż dopilnujcie, aby Wasze pociechy się wysypiały i racjonalnie odżywiały. Dzięki temu będą mieć więcej siły i energii do nauki. Dieta powinna być lekka i na bazie dużej ilości warzyw oraz chudego mięsa.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij