Dzieci i ich uzależnienia

Należy powiedzieć dzisiaj jasno, że małe dzieci również mogą być od czegoś uzależnione. Nie mówimy tutaj akurat o używkach i innego typu rzeczach, ale należy podkreślić, że dzisiaj uzależnienia przyjmują różną formę. Dziecko podobnie jak młody nastolatek, może być uzależnione, od oglądania bajek.

Niby nie wydaje się być to niczym złym, ale tak naprawdę, przekłada się to nie tylko na koncentrację dziecka, ale jednocześnie odbija się na oczach. Chodź dzisiejsze ekrany, oferują nam przede wszystkim różne filtry ochronne, to nie oznacza, że ciągłe wpatrywanie się w ekran, będzie dobrym rozwiązaniem.

Nie bójmy się sprawdzać dziecko

Należy mieć świadomość, że nie zawsze wpływa to pozytywnie na same dziecko. Czasem jako rodzic, powinniśmy zwrócić też uwagę na to, co tak naprawdę oglądają nasze dzieci. Jest to szczególnie ważne, zwłaszcza jeśli akurat w danej chwili, nie jesteśmy w domu. Dziecko może mieć różne pomysły, dlatego też, powinniśmy o wiele bardziej interesować się tym, czy nasz dzieciak ogląda programy, które są przeznaczone dla jego kategorii wiekowej. W niektórych przypadkach, może okazać się, że wybrane audycje telewizyjne, pokazują zbyt wiele, co na pewno odbija się niekorzystnie na psychice samego dziecka. Chodzi tu przede wszystkim o wiele niestosownych treści, które mogą pojawiać się także w godzinach popołudniowych w zależności od tego, jaki kanał jest w danej chwili włączony. Pewne treści, są tak kontrowersyjne, że mogą zniszczyć psychikę rozwijającego się dziecka, a nawet zaburzyć jego rozwój.

Wychowujmy dzieci świadomie

Świadomy rodzic powinien mieć wiedzę, że tego typu zagrożenia są dzisiaj jak najbardziej realne i nie mówimy tu o czymś, co tak naprawdę jest tylko fikcyjnym zagrożeniem. Dzisiaj nawet uzależnienie od zwykłego telefonu komórkowego, może okazać się bardzo niebezpieczne, dlatego należy zawsze zachować czujność i interesować się dzieckiem. To chyba najlepszy sposób, aby świadomie kontrolować dziecko. Jeśli mamy obawy, że dzieci oglądają programy niedostosowane do ich wieku, to wystarczy włączyć blokadę rodzicielską, aby rozwiązać ten problem w ciągu jednej chwili. Takie rozwiązanie wydaje się chyba najlepszym sposobem, na powstrzymanie ciekawości dziecka.

Zagrożeń jest coraz więcej

W dobie internetu, takie zagrożenia, są jeszcze bardziej realne, dlatego poszczególna blokada, musi być przede wszystkim skuteczna. Musimy więć trzymać się pewnego schematu, ponieważ w innym przypadku, nasza czujność, może okazać się niewytaczająca. Tak naprawdę zagrożenie, może wystąpić dzisiaj w każdej formie, dlatego należy do samego końca ostrzegać rodzica, przed takimi rzeczami. Świadomy rodzic na pewno rozmawia z własnym dzieckiem, dzięki czemu jesteśmy w stanie dowiedzieć się, co tak naprawdę ogląda dziecko i jeśli to coś złego, to w każdej chwili możemy to przerwać. Możemy dzisiaj dać sobie z tym radę, liczy się jedynie nasza odpowiedzialność za dziecko. Pamiętajmy, że rodzic w tym przypadku odgrywa ważną rolę w wychowaniu dziecka. To jedna z tych ról, które mają znaczenie, dla rozwoju dziecka, dlatego tym bardziej wymaga się odpowiedniego podejścia.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij