Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego – co będzie oceniane?

Pierwszy egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w roku szkolonym 2018/2019 (patrz rozpiskę https://www.nowaera.pl/egzaminosmoklasisty ) . Dlatego niezwykle istotne znaczenie ma przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty.  Tutaj kluczową rolę pełni nauczyciel, który powinien regularnie przerabiać z uczniami materiał oraz go powtarzać. Z kolei rola rodzica również jest ważna, gdyż warto, aby kontrolował on postępy swojego dziecka. Każdy uczeń musi pamiętać, że to tak naprawdę bardzo ważny egzamin, dlatego trzeba odpowiednio się do niego przygotować.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego

Jednym z przedmiotów obowiązkowych jest egzamin z języka polskiego. Należy pamiętać, że trzeba do niego podejść, aby móc ukończyć szkołę podstawową. Jednak wynik egzaminu ósmoklasisty w dużej mierze wpływa na dalszą edukację. Słaby rezultat może zamknąć drzwi do najlepszych liceów, a jak wiadomo liceum pełni ważną rolę, aby móc dostać się na wymarzone studia. Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty uczeń powinien rozpocząć zdecydowanie szybciej i już przez cały rok szkolny musi regularnie powtarzać materiał.  Nauczyciel musi podczas lekcji realizować podstawę programową, aby przygotować uczniów do egzaminu ósmoklasisty.

Zadania na egzaminie ósmoklasisty

Na każdym egzaminie ósmoklasisty będą różne typy zadań. Będą to zadania zarówno zamknięte, jak i otwarte. Jeżeli chodzi o zadania zamknięte, to zadaniem ucznia będzie wybór poprawnej odpowiedzi z pośród podanych. Jednak nie oznacza to, że tylko jedna odpowiedź będzie prawidłowa, gdyż będą też zadania typu prawda- fałsz, czy też polegające na dobieraniu. Natomiast w zadaniach otwartych, to uczeń będzie formułował prawidłową odpowiedź. Zatem do jego zadań będzie należeć uzupełnienie luki w tekście np. jednym, bądź też kilkoma wyrazami. Oczywiście  na egzaminie ósmoklasisty znajdą się też zadania, których celem jest sprawdzenie umiejętności tworzenia przez ucznia krótkich wypowiedzi pisemnych. Ostatnim typem zadań będzie napisania wypracowania, czy po prostu rozszerzonej odpowiedzi na dany temat.

Na co stawia się nacisk na egzaminie ósmoklasisty?

Najważniejsze jest logiczne myślenie, trudno się z tym nie zgodzić. Zatem obecnie egzamin z języka polskiego ma sprawdzać umiejętności uczniów dotyczące formułowania wniosków, czy też analiza i interpretacja tekstów. Czytanie ze zrozumieniem pełni tutaj bardzo ważną rolę.  Każdy uczeń musi umieć argumentować swoją wypowiedź, a także wyrażać opinie. Jednak musi tutaj oprzeć się na wiedzy literackiej, czy też świadomie i umiejętnie korzystać ze środków językowych. Zatem ósmoklasista musi umieć analizować utwór literacki, a ponadto powinien posiadać umiejętność odniesienia się do kontekstów kulturowych. Warto zatem korzystać z odpowiednich materiałów do egzaminu ósmoklasisty.  Oczywiście uczeń musi czytać lektury obowiązkowe, gdyż na egzaminie będzie musiał przeanalizować problematykę, a także treść wybranych lektur. Zatem czytanie ze zrozumieniem i wiedza dotyczą lektur mają fundamentalne znaczenie.

Jak będzie wyglądać egzamin ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty będzie trwał 120 minut i będzie składał się z dwóch części. Pierwsza będzie dotyczyła analizy i interpretacji tekstu literackiego i nieliterackiego. Na egzaminie będą również znajdować się zadania, gdzie uczeń będzie musiał przeanalizować obraz i wysnuć wnioski, bądź też tworzyć samodzielne teksty. W drugiej części uczeń będzie miał za zadania napisać wypracowanie na minimum 200 słów. Będzie musiał wybrać temat z pośród podanych, następnie dokonać analizy i odwołać się do określonej lektury. Na egzaminie ósmoklasisty będzie oceniana jego wiedza, umiejętność formułowania zdań, czy też analiza i interpretacja teksów. Oczywiście duże znaczenie ma również styl językowy, jaki posiada uczeń. Błędy mogą być zarówno ortograficzne, jak i interpunkcyjne, a także graficzne, językowe, logiczne, czy też wypowiedzi nie na temat.

Warto zatem, aby uczeń odpowiednio przygotował się do egzaminu ósmoklasisty. Jednak trzeba pamiętać, że istotne znaczenie mają regularne ćwiczenia oraz codzienne przerabianie i powtarzanie partii materiału. Należy również czytać lektury, które są obowiązkowe. Warto jeszcze korzystać z dostępnych materiałów do egzaminu ósmoklasisty.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij