Fotel dla dziecka – jaki wybrać?

Bezpieczeństwo swoich dzieci każdy rodzic stawia ponad wszystko. Dlatego często fotele obrotowe dla dzieci wywołują w nich negatywne emocje. Wyobrażają sobie, że ich małe pociechy podczas zabawy mogą stanąć na krześle, a ono przesunie się na swoich kółkach niszcząc równowagę malucha. Skutkować to może upadkiem i kontuzją. Na szczęście, w dzisiejszych czasach można znaleźć takie fotele dla dzieci, które będą gwarantowały ich bezpieczeństwo nie tylko podczas nauki i przesiadywania przy biurku, ale także w czasie zabawy oraz wizyt kolegów czy koleżanek ze szkoły. W jaki sposób wybierać takie meble i czym się kierować podczas zakupów?

Wygoda przede wszystkim

Na samym początku trzeba zwrócić uwagę na to czy dany fotel jest wystarczająco wygodny. Dzieci przy biurku spędzają bardzo dużo czasu, zwłaszcza w czasie roku szkolnego. To właśnie tam odrabiają lekcje, uczą się, składają różnorakie modele i projekty, rysują i korzystają ze stojącego nieopodal komputera lub laptopa. Warto zapewnić więc im jak najlepszy komfort pracy. Dobrym pomysłem jest zabranie na zakupy swojego dziecka i tam już na miejscu wypróbuje, na którym modelu najlepiej mu się siedzi. Jeżeli nie ma możliwości regulowania wysokości krzesła, to koniecznie trzeba sprawdzić czy nogi malucha dotykają chociaż palcami podłogi. Nie jest dobrze wybierać określonego modelu krzesła na tak zwany „wyrost” ponieważ można zaszkodzić tym młodej osobie, której kości się dopiero kształtują. Lepiej dobrać taki typ, który będzie odpowiedni na chwilę obecną. Rzecz jasna fotele dla dzieci powinno się dobierać również pod kątem wielkości biurka i szerokości wnęki, w którą wsunie się krzesło. Ważniejszą kwestią jest oparcie. Plecy podopiecznego powinny być wyprostowane podczas opierania się o nie. Są na etapie kształtowania swojego kręgosłupa, więc zakup niewłaściwego fotela może skutkować skrzywieniem go, co potem bardzo trudno cofnąć. Nie ma więc co ryzykować. W Internecie można znaleźć wiele zdjęć, które w jasny sposób obrazują w jakiej pozycji powinny być ułożone plecy podczas siedzenia. Obecność podłokietników nie jest obowiązkowa, ponieważ dziecko i tak opiera ręce na biurku. To kwestia czysto indywidualna i warto tą decyzję zostawić podopiecznemu.

Jak powinny wyglądać fotele obrotowe dla dzieci?

Podczas wyboru odpowiedniego rodzaju krzesła trzeba wziąć pod uwagę w głównej mierze wymiary. Jeżeli dziecko dopiero zaczyna swoją szkolną przygodę i do tej pory nie musiało spędzać zbyt wiele czasu przy biurku, to najlepiej jest zainwestować w mniejszy fotel, który jest przeznaczony dla dzieci. Dopiero po paru latach można wymienić go na większe, młodzieżowe modele. To sprawi, że mebel ten będzie bardzo dobrze dopasowany do dziecięcej sylwetki, a także zwiększy się wygoda podczas siedzenia. Fotele dla dzieci powinny posiadać wygodne siedziska. Wówczas nawet jeśli będą uczyć się przez wiele godzin – będzie im wygodnie i nie będzie to dla nich męczące. Warto zainwestować w takie krzesła, które będą wyposażone w odpowiednie mechanizmy pozwalające na regulację głębokości siedziska, kąta nachylenia oparcia i wysokości całego sprzętu.

Jakie powinny być obicia krzeseł?

Na rynku można spotkać fotele obrotowe dla dzieci, które posiadają wiele różnych i kolorowych obić. Mogą mieć narysowane postacie z bajek, wielobarwne wzory i tym podobne. Krzesło z obiciem, na którym znajdować się będą ulubieni bohaterowie z kreskówek malca, może sprawić, że podopieczny o wiele chętniej będzie spędzał czas przy biurku i to właśnie tam tworzyć się będą obrazy, projekty i inne rzeczy. Wówczas zabawki oraz kredki rozrzucone będą tylko w jednym miejscu, a nie po całym mieszkaniu. Co do miękkości obicia to nie ma jednoznacznych wytycznych, wszystko zależy od preferencji dziecka. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, by nie było ono zbyt twarde, ponieważ w ciągu dwóch, trzech godzin maluch zacznie odczuwać efekty długotrwałego siedzenia na całym kręgosłupie. Nie dobrze jest też decydować się na modele zbyt miękkie, ponieważ mogą uwypuklać plecy dziecka, co jest niewskazane.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij