Gdy dziecko rządzi w domu

W niektórych domach, rodzice mają mało do powiedzenia. Najdobitniej tego typu sytuacja jest widoczna zazwyczaj wtedy, gdy rodzina posiada dziecko. Taki maluch potrafi wdać się we znaki, już od najmłodszych lat swojego życia. Najgorsze jest gdy zrozumiemy, że nasze dziecko nie jest w żadnym wypadku asertywne, tylko zwyczajnie stawia nam warunki.

Rodzice w żadnym wypadku nie powinni nawet akceptować takiego stanu rzeczy. Jest to z pewnością zjawisko, które powinniśmy eliminować. Na pewno powinniśmy ograniczyć rządy dziecka w domu, to my jako rodzice powinniśmy ustalać warunki, a nie odwrotnie. Pajdokracja bardzo często brana jest przez rodziców jako coś śmiesznego, ale w rzeczywistości, nie wolno w żadnym wypadku nawet w żartach zezwalać na taki stan rzeczy.

Nie tolerujmy negatywnych zachowań

Nie wolno bagatelizować tego jakże poważnego zjawiska. Jeśli będziemy tak robić dalej, to okaże się, że dziecko pomyśli, że ma nad nami władzę i zacznie skutecznie ten fakt wykorzystywać, co z pewnością nie jest zbyt dobrym pomysłem. W momencie gdy dziecko robi się starsze myśli, że może pozwolić sobie na coś więcej, dlatego rodzice muszą już od samego początku pokazać dziecku, kto naprawdę rządzi w domu. Należy mieć na uwadze, że taki pokaz siły nie może odbywać się przy użyciu rękoczynów w stronę dziecka. Tak naprawdę to musimy załatwić to nieco inaczej, bardziej dyplomacyjnie. Na pewno nie możemy dać dziecku pełnej kontroli, musimy dać mu do zrozumienia, że mimo wszystko, to my rządzimy domem, a nie odwrotnie.

Warto doprowadzić do takiej sytuacji w której dziecko będzie musiało się w pełni podporządkować. To bardzo ważna i istotna chwila, dzięki temu jesteśmy w stanie odzyskać kontrolę. Małe dziecko bywa naprawdę nieznośne, dlatego powinniśmy zachować cierpliwość, ale jednocześnie nie zmieniać tonu.

Nie idźmy na ustępstwa

Warto jest zadbać o to, aby nie było żadnych ustępstw. To chyba najgorsze, co może zrobić rodzic, nie wolno w żadnej kwestii ustępować dziecku pola, to poważne błędy wychowawcze, które mszczą się na nas w późniejszych latach dorastania. Rodzic musi być dla dziecka kimś najważniejszym, tylko w ten sposób jesteśmy w stanie kontrolować zachowanie naszego podopiecznego.\ Warto mieć na uwadze, że pomimo wszystko musimy potrafić z dzieckiem rozmawiać. W ten sposób uda nam się zażegnać wszystkie konflikty i różnego rodzaju problemy, jakie mogą się wydarzyć. Tak naprawdę każdy z nas chce zachować pełną kontrolę nad dzieckiem, ale w łagodny sposób, aby nie zrobić krzywdy dziecku.

Dzieci to tylko dzieci

Jest to bardzo trudne i pokazuje, ile trzeba się nauczyć, aby być prawdziwym rodzicem. Na pewno dzieci nie raz wdadzą się nam we znaki, dlatego tym bardziej powinniśmy być dla dziecka autorytetem. Na pewno takie rozwiązanie sprawdza się, zwłaszcza jeśli rzeczywiście zależy nam na dobrym podejściu, to na pewno każdy z nas skorzysta z takiego rozwiązania. Chodzi tu przede wszystkim o konkretne działanie, co ma znaczenie w praktycznym życiu, nie dajmy siebie kontrolować.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij