Gniazdka niemowlęce – do czego służą i czy są bezpieczne?

Podstawowa wyprawka dla niemowlęcia powinna składać się nie tylko z praktycznych ubrań oraz przedmiotów takich jak wózek, fotelik do samochodu, czy bezpieczne łóżeczko, ale również z różnego rodzaju gadżetów ułatwiających opiekę nad maluchem. Słowo gadżet przeważnie jest kojarzone z czymś niepotrzebnym, ale w przypadku akcesoriów w codziennym życiu młodych rodziców tego typu produkty mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Jednym z najczęściej wybieranych produktów jest gniazdko niemowlęce. Do czego ono służy i czy na pewno jest bezpieczne dla Twojej pociechy? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z wymienionym gadżetem znajdziesz w poniższym artykule!

Czym jest gniazdko niemowlęce?

Jeśli spodziewasz się swojego pierwszego dziecka, zetknięcie ze sklepami oferującymi ubrania, akcesoria i sprzęty przydatne w opiece nad maluszkiem, może wywołać szok. Produktów jest bardzo dużo, co często powoduje u młodych rodziców poczucie, że ich pierwsza wyprawka musi składać się z wielu przedmiotów. Nie jest to prawda, jednak przytłaczająca oferta sklepów stacjonarnych oraz internetowych z pewnością sprawia inne wrażenie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z praktycznych aspektów posiadania niektórych akcesoriów. Szczególnie liczną grupę produktów stanowią produkty związane z wypoczynkiem maluchów. Kocyki, śpiworki, otulacze, rożki, gniazda – to tylko część asortymentu sklepów. W artykule przedstawione zostaną zalety posiada kokonu niemowlęcego (inaczej nazywanego również gniazdem). Czym jest ten przedmiot?

Gniazdo niemowlęce zapewnia komfortowe warunki dla dziecka do drzemki. Kokon to bowiem mały i cienki materac z wyższymi brzegami, które uniemożliwiają maluchowi przedostanie się na inną powierzchnię. Materiał wierzchni to najczęściej wysokiej jakości bawełna lub bambus, który jest bezpieczny dla dzieci. Z kolei wnętrze kokonu wypełniają kulki styropianowe lub hipoalergiczna gąbka.

Dlaczego warto korzystać z kokonu niemowlęcego?

Opinie o gniazdkach niemowlęcych są różne. Prawda jest taka, że każde dziecko ma swoje preferencje, podobnie jak osoba dorosła. Jednak korzystanie z odpowiednio dobranego kokonu przynosi wiele korzyści. Są to m.in.:

  • Bezpieczna przestrzeń dla maluszka – warto pamiętać, że niemowlę nie lubi dużych przestrzeni, dlatego położenie go bezpośrednio do łóżeczka może wzbudzić jego lęk. Kokon przyjemnie otula dziecko i daje mu poczucie bezpieczeństwa.
  • Dodatkowe miejsce do przewijania – dzięki kokonowi zyskasz nową przestrzeń do przewijania swojej pociechy, bez potrzeby przenoszenia dziecka do przewijaka. Zwróć uwagę na zabezpieczenie gniazdka przed zabrudzeniem.
  • Przenośne i praktyczne łóżeczko – gniazdko niemowlęce szybko i łatwo zwiniesz oraz zapakujesz do dołączonego worka. Dzięki temu zyskasz przenośne łóżeczko dla dziecka, którego będziesz mógł używać w każdym momencie i miejscu.

Czy gniazdko niemowlęce zapewnia bezpieczeństwo Twojego dziecka?

Co jakiś czas w Internecie można spotkać z opiniami, że gniazdka niemowlęce nie są w zupełności bezpiecznym miejscem dla maluszka. Nie jest to prawda, jednak należy wziąć pod uwagę to, że odłożenie dziecka do kokonu nie zwalnia z obowiązku pilnowania swojej pociechy. Gniazdo niemowlęce jest dedykowane dla dzieci, które nie umieją jeszcze przewracać się na brzuch oraz zmieniać pozycji.

Po odłożeniu pociechy do kokonu sprawdzaj, czy maluch nie skierował swojej buzi w stronę podwyższonej krawędzi materaca. Czasami bowiem może zdarzyć się sytuacja, kiedy dziecko podczas snu oprze swój nosek w stronę materiału gniazda. Wtedy należy delikatnie obrócić jego główkę, tak aby zapewnić maluchowi dopływ powietrza.

Wybierając kokon niemowlęcy warto postawić na jak najbardziej minimalistyczny produkt. Dodatkowe falbanki i inne ozdoby mogą zostać wyrwane przez malucha i owinąć się wokół jego szyi lub głowy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij