Jak wychowywać dziecko bez systemu nagród i kar

Trzeba przyznać, że dzisiaj rodzice w wychowaniu własnego dziecka, starają się stosować bardzo różne systemy wychowawcze. Istnieją tacy rodzice, którzy uważają, że dawny system związany z karami jest potrzebny i stosują je wobec własnych dzieci, co ma ich zdaniem doprowadzić do większej uległości dziecka i nauczeniu go odpowiedniego zachowania. W świecie znajdą się również osoby, które nie uznają kar, lecz wolą nagradzać swoje dzieci, jeśli te zrobią coś dobrze.

Ten system z kolei ma pokazać, że rodzic jest przyjacielem i że można na nim w każdej chwili polegać, tylko że w wielu przypadkach i to bardzo często, powoduje to nieco odwrotny skutek od zamierzonego, ponieważ dla dziecka jest to informacja, że za dobre rzeczy są nagrody, więc starają się być grzeczni dla nagród, a nie z powodu właściwego wychowania przez rodziców. Tego typu systemy mogą się automatycznie zemścić na samych rodzicach, którzy muszą mieć świadomość, że poszczególne systemy wychowawcze, niezależnie od okoliczności, posiadają swoje plusy i minusy, co jak najbardziej jest zrozumiałe.

Inna koncepcja

Na tle wielu znanych nam dzisiaj systemów wychowawczych pojawiło się coś zupełnie nowego, ponieważ, coraz częściej mówi się o wychowaniu bez systemu nagród i kar. Czy faktycznie tego typu system, może odmienić nieco już przestarzałe metody wychowawcze i przełożyć się na lepszy rozwój wychowania dziecka?. Tak naprawdę to bardzo eksperymentalna metoda, którą stosuje się od niedawna, ale należy mieć na uwadze, że skoro kary fizyczne są nieskuteczne, a system nagród nie działa, w taki sposób jak trzeba, to może warto skorzystać z innej alternatywy. Dziecko nie może być okaleczone psychicznie, ponieważ jego rozwój w takim czasie jest o wiele bardziej zaburzony i – co więcej – dzieci z takich rodzin, są o wiele skłonniejsze do stosowania przemocy wobec swoich rówieśników, jak i osób starszych. System wychowania powinien czegoś uczyć, a nie pogłębiać jedynie błędy wychowawcze, gdyż przemoc, kary i wzajemna niechęć, nie są w stanie zjednać uwagi dziecka. Dzisiaj ciężko jest wyobrazić sobie metody, gdzie oba systemy nie mogą współdziałać i gdzie dziecko rozwija się same, poznając dobro i zło. Oczywiście w pewnym sensie nie jest to wcale głupi pomysł, zwłaszcza jeśli rodzice umieją dopilnować towarzystwa, w jakim obraca się ich dziecko.

Motywacja

Sami rodzice, muszą również dać nieco więcej od siebie, aby polepszyć warunki życia takiego malucha. Jest to bardzo ważne, ponieważ w praktyce, pozwala to przede wszystkim na zachowanie dziecka pewnych nawyków. Przede wszystkim w nowym systemie nie ma zmuszania dziecka do czegokolwiek, tylko dziecko samo musi wiedzieć, jak działa świat i jakie są konsekwencje pewnych zachowań. Mimo że jest to eksperymentalna metoda, to trzeba przyznać, że w ten sposób dziecko jest w stanie samo uczyć się na własnych błędach, a następnie wyciągać z tego wszystkiego wnioski. To chyba dobry sposób, na rozpoczęcie właściwą edukacji wychowawczej, a tak naprawdę nie robimy w tym kierunku praktycznie nic.

Drobne rady od rodzica wskazane

Oczywiście nie chodzi też o to, aby zostawić dziecko samemu sobie. Czasem wypada nam zwrócić uwagę, jeśli dziecko zrobiło coś ewidentnie złego, wtedy należy przynajmniej delikatnie spojrzeć na dziecko i mu wytłumaczyć zaistniałą sytuację. Dziecko musi mieć samo świadomość, że jeśli zrobi coś źle, to pojawią się w jego życiu konsekwencje złej decyzji. To właśnie w taki sposób dzieci mogą kształtować własny charakter, bez zbędnego wtrącania się rodziców, co, zamiast pomagać często szkodziło. Oczywiście należy też uważać na niebezpieczne sytuacje i chronić dziecko przed samym sobą, jeśli chce zrobić coś naprawdę głupiego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij