Jak powinniśmy rozwijać mowę u malucha?

O prawidłowy rozwój mowy naszego dziecka powinniśmy zadbać już od momentu jego narodzin. Niektóre mamy rozmawiają ze swoimi dziećmi jeszcze przed tym jak ich dziecko przyjdzie na świat. Wtedy maluch już okresie prenatalnym oswaja się z głosem swojej mamy i dzięki temu, tuż po jego narodzinach, jej głos będzie działał na niego kojąco.

Mowa małego dziecka – co sprzyja jej zaburzeniom?

Natomiast, od czego zależy to, czy nasze dziecko w niedalekiej przyszłości będzie mówiło poprawnie? Otóż wiele zależy od stanu zdrowia malucha.

Niepokojącymi przesłankami mogą być również niska waga urodzeniowa dziecka, wcześniactwo, zaburzenia rozwojowe, a nawet poród przez cesarskie cięcie może być sygnałem to tego, aby już zawczasu podjąć logopedyczną interwencję. 

Mowa u dziecka – czego unikać aby prawidłowo się rozwijała?

 

Oczywiście, jeżeli zauważymy u naszego dziecka jakiekolwiek problemy z wymową, powinniśmy skierować się do lekarza logopedy. Otóż, czym szybciej, tym lepiej, bowiem odpowiedni specjalista na wiele sposobów potrafi usprawnić aparat artykulacyjny. Okazuje się, że niebezpieczna dla mowy małego dziecka jest również telewizja.

Dziecko, które już od najmłodszych lat notorycznie ogląda bajki w telewizji, wcale nie uczy się w ten sposób mówić, wręcz przeciwnie – ta mowa u dziecka jest wtedy zaniedbana. Maluch oglądając bajkę, wyostrza przede wszystkim swój zmysł wzrokowy i na tym się skupia. Kolorowe i migające obrazy pochłaniają go do tego stopnia, iż można by było wyłączyć dialogi, a dziecko i tak z zapałem przyglądałoby się dalszej akcji. 

Aby dbać o rozwój mowy swojego dziecka, powinniśmy wspólnie czytać jak najwięcej książek, a także słuchać muzyki. Muzyka ma bardzo dobry wpływ na rozwój mowy dziecka, ponieważ pojawia się w niej rytm, który ją usprawnia.

Istotny jest tu także rozwój fizyczny malucha, na przykład to, czy dziecko raczkuje w odpowiednim czasie, podnosi główkę, gaworzy, zaczyna chodzić. To wszystko ma duże znaczenie, ponieważ prawidłowy rozwój mowy ściśle powiązany jest motoryką brzdąca. 

Kiedy do logopedy?

Co powinno w szczególnej mierze zwrócić niepokój rodzica? Czy dziecko, które ma już dwa lata i nic nie mówi powinno być zaprowadzone do logopedy? Niektórzy rodzice twierdzą, że dziecko ma czas, a także, że warto poczekać zanim maluch pójdzie do przedszkola, bo przecież tam powinien nauczyć się mówić.

Otóż nie powinno się czekać na samoistne rozwiązanie spraw, ponieważ dziecko, które ma już kilka lat i nie mówi, lub jego mowa jest zaburzona, powinno jak najszybciej trafić pod opiekę specjalisty.

Nie warto marnować czasu, aż dziecko nauczy się samo mówić, bowiem nawet dziecko, które ukończyło już pierwszy rok swojego życia, odczuwa silną potrzebę porozumiewania się z otoczeniem, niekoniecznie tylko za pomocą gestów. Niemowlę z  początku nawiązuje kontakt z rodzicem poprzez płacz, krzyk i gaworzenie. Pierwszy krzyk dziecka pojawia się tuż po jego narodzinach i jest oznaką tego, że aparat mowy prawidłowo się wykształcił.

W późniejszych miesiącach swojego rozwoju, mowa u niemowlaka polega na wypowiadaniu niektórych sylab w jednym ciągu, na przykład” „da-da-da”, albo: „Ta, ta, ta”, dopiero po skończeniu 9 miesiąca życia dziecko powinno powtarzać już proste dźwięki.

W pierwszym roku życia, dziecko tworzy już swoje własne neologizmy dziecięce, a to oznacza ich wymyśla swoje własne, krótkie i kilkusylabowe dźwięki na określenie niektórych wyrazów. Tak więc piesek może być nazywany przez nasze dziecka „hau”, kura „ko”, a spanie” lulu”.

Jest to całkowicie prawidłowe i nie należy malucha na siłę namawiać do tego, aby na kurę mówiło kura, a nie „ko”. A jak jest w przypadku starszych dzieci? Otóż każdy dwulatek powinien znać od 500 do tysiąca słów i formułować swoje pierwsze, proste zdania, które powinny składać się z maksymalnie trzech wyrazów.

Jeżeli jeszcze tego nie robi, to znaczy, że jego mowa jest zaburzona, a przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele: od bardziej błahych, do poważnych zaburzeń rozwojowych. W takim wypadku rodzic powinien się skonsultować ze specjalistą. 
   

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij