jakie zmiany powinny zajść w szkolnictwie

Jakie zmiany powinny zajść w szkolnictwie?

Szkolnictwo powinno przejść zmiany i to fakt niezaprzeczalny. Ale nie będziemy analizować samego Ministerstwa Edukacji, ani też fatalnej postawy nauczycieli, którzy strajkując zapomnieli, że dobro uczniów jest najważniejsze. Skupimy się raczej na zmianach w programie nauczania, ale i samym stylu nauczania.

Szkoła do zmiany, czyli o tym co trzeba zmienić

Szkoła ma uczyć i to pewnik. Ale czy, aby na pewno uczy? Z tym bywa różnie. Rzecz jasna nie można z całą pewnością stwierdzić, że polskie szkolnictwo musi przejść całkowitą zmianę, ale jednak zmiana jest niezbędna. Sam program nauczania niewątpliwie jest zbyć szeroki. Dzieci zamiast współczesnej historii uczą się prehistorii. Owszem i prehistoria jest ważna, ale nie może być tak, że dzieci nie wiedzą nic na temat choćby AK czy bitwy pod Monte Cassino. Niewątpliwie to trzeba zmienić. Uczniowie powinni znać historię Polski, a czy znają? Z tym bywa różnie. Nadal wielu nastolatków nie wie. kiedy wybuchła II wojna światowa. A brak wiedzy może prowadzić do nadużyć. Kto będzie reagować na „polskie obozy śmierci” za 40 lat jeżeli teraz dzieci nie nauczą się, że Polacy są ofiarami, a nie oprawcami. A jedyną słuszną nazwą jest określenie „niemieckie bądź nazistowskie obozy śmierci”. Kto zareaguje na oszczerstwa niektórych polityków z Izraela, którzy oskarżają Polaków o kolaborowanie z Nazistami, co rzecz jasna nie jest prawdą. Sami zaś zapomnieli o roli jaką odegrała Judischer Ordnungsdienst. Pomyślcie tylko, że egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami, a nadal dzieciaki mają problem ze znajomością ważnych dat czy wydarzeń historycznych.

O przeciążonych nauką uczniach, ale i rodzicach

Dzieci są przeciążone nauką i nie chodzi o to, że rzeczywiście uczą się tak dużo, ale o to, że zadaje im się tak wiele zadań, że w rezultacie wiele z nich ma zaległości. Każdy nauczyciel chce by jego przedmiot był najważniejszy, ale zapomina, że dzieci mają tych najważniejszych przedmiotów sporo. Dochodzi potem do kuriozalnych sytuacji, że uczeń zamiast samodzielnie odrabiać lekcje jest tak zmęczony, że rodzice robią to za niego. Są też sytuacje, że cała rodzina jest zaangażowana w odrabianie prac domowych, bo dziecko samodzielnie nie jest w stanie ich wykonać. Można też odnieść wrażenie, że za prace plastyczne dzieci w głównej mierze odpowiadają dorośli. Rodzice chcąc ulżyć dzieciom wykonują za nich prace. A gdy dziecko już samo wykona pracę na lekcje plastyki, to może otrzymać niską ocenę, wszak praca nie będzie tak idealna, jak wtedy, gdy wykonują ją osoby dorosłe. Czy tak powinno być? Jasne , że nie. A potem zbliża się egzamin ósmoklasisty i arkusze już przez rodziców nie mogą być wypełnione i co wtedy następuje? Wyniki są słabe.

zmiany w szkolnictwie

Zmiana w sposobie nauczania

Są nauczyciele, którzy rzeczywiście są zaangażowani w swoją pracę i się starają. Ale są też tacy, którzy tylko narzekają na przepracowanie, choć ich pensum jest krótkie. Nie oszukujmy się nie jest tak, że nauczyciele po pracy dalej pracują przygotowując pomoce naukowe. Przerażające jest to, że są nauczyciele, którzy od wielu lat korzystają z tych samych notatek i choć wiele się zmienia notatki dalej są takie same. Można też zastanowić się czy aby tak powinny wyglądać lekcje. Wielu uczniów narzeka, że nauczyciel zamiast tłumaczyć „coś tam zapisuje”. Lekcje czasem wyglądają tak, że nauczyciel przez całą godzinę lekcyjną dyktuje zagadnienia z notatek. Jak więc dzieci mają się czegoś nauczyć i dobrze przygotować do testów? Wielu uczniów już na samą myśl o egzaminie ósmoklasisty i harmonogramie zaczyna się jeszcze bardziej stresować

Zajęcia z wychowania fizycznego – czas je zmienić

Zajęcia z wychowania fizycznego także powinny być zmienione. Bezsensem jest ocenianie dzieciaków z wykonywania przewrotek czy stania na rękach bądź skakania przez kozła. Czemu to ma służyć? Zajęcia z W-F powinny być sposobem na wdrożenie zdrowego stylu życia i walkę z otyłością czy nadwagą. Ocenianie samych umiejętności czy talentu nie ma większego sensu, podobnie zresztą jak ocenianie umiejętności śpiewania na lekcji muzyki.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij