Kreatywne zabawy ruchowe dla dzieci. 5 pomysłów na wakacje

Wakacje to czas odpoczynku od szkolnych ławek i prac domowych. Nikt jednak nie powiedział, że muszą być pozbawione edukacji. Przedstawimy 5 pomysłów na kreatywne zabawy ruchowe dla dzieci, które świetnie sprawdzą się podczas kolonii, obozów lub po prostu na podwórku!

Zabawy ruchowe dla dzieci – dlaczego są ważne?

Młody organizm to prawdziwy wulkan energii, która powinna być spożytkowana w ciągu dnia. Dlatego zwłaszcza podczas letnich miesięcy, kiedy pogoda wręcz zachęca do przebywania na świeżym powietrzu, warto zadbać o aktywność fizyczną. A kiedy można ją jeszcze połączyć z zabawą i edukacją, mieszanka wydaje się wręcz koniecznością! Zabawy ruchowe dla dzieci w wieku szkolnym szkolnym są więc wspaniałym pomysłem na pożyteczne spożytkowanie czasu!

Drugim istotnym zagadnieniem jest to, że odpowiednio przygotowane zabawy, zwłaszcza te grupowe, wzmagają u dzieci szereg istotnych umiejętności. Może być to kreatywne myślenie i pobudzenie wyobraźni, orientacja w przestrzeni, zdolności manualne czy rozwój cech motorycznych. Grupowe zabawy ruchowe dla dzieci rozwijają przede wszystkim większość umiejętności społecznych, w tym działanie w grupie, zdolność do asymilacji, asertywność, ale także pozytywnie wpływają na poczucie przynależności, budowanie relacji społecznych i potrzeby komunikacji z drugim człowiekiem.

Kreatywne zabawy dla dzieci – jak połączyć przyjemne z pożytecznym?

Przedstawimy Wam kilka kreatywnych zabaw dla dzieci, które z pewnością zaangażują, sprawią wiele przyjemności, jednocześnie wzmagając szereg przydatnych umiejętności:

  1. Części ciała – dzieci biegają na wyznaczonej przestrzeni. Na klaśnięcie, prowadzący wypowiada liczbę i rodzaj części ciała, które dotykają ziemi, np. „10 rąk, 5 nóg” – liczby dotyczą całej grupy, więc dzieci muszą szybko policzyć ilość wszystkich rąk i nóg i ustalić, kto musi się ustawić w jakiej pozycji.
  2. Zaplatanie – dzieci stają w grupie blisko siebie. Każdy łapie za rękę dwie inne osoby z najdalszych krańców grupy. Dzieci próbują rozplątać się bez puszczenia rąk, wobec czego muszą przechodzić różnymi możliwymi drogami, eksperymentować, ćwicząc logiczne myślenie i wyobraźnię przestrzenną.
  3. Krótka historia – dzieci podzielone są na kilkuosobowe grupy i każda z nich otrzymuje kartę. Każdy z członków grupy pisze na kartce jedno słowo, zaginając ją w taki sposób, by było niewidoczne i przekazuje kolejnej osobie. Kiedy wszyscy zapiszą swoje słowo, grupa ma za zadanie ułożyć historię z wykorzystaniem wyrazów z kartki i opowiedzieć ją ruchem. W trakcie, kiedy jedna grupa występuje, druga pełni rolę widowni.
  4. Słowo klucz – dzieci siedzą w kole. Jedna osoba zaczyna opowiadać historię. Może przerwać w dowolnym momencie – na klaśnięcie dłoni, sąsiednia osoba musi kontynuować wypowiedź. Historia musi być logiczna i mieć fabułę. Na początku ustalone jest także jedno słowo klucz, które wplecione w opowieść, spowoduje, że wszyscy muszą jak najszybciej zmienić miejsce w kole. Ostatnia osoba, którą siądzie, dostaje do wykonania zadanie dodatkowe.
  5. Obrazy – dzieci siedzą „w piórniku” – przed nimi jest „kartka”. Na hasło podane przez prowadzącego, np. „plac zabaw”, dzieci układają na scenie obraz ze swoich ciał. Każdy, kto ma pomysł może wejść na scenę i „dorysować” swoją część. Na kartkę wchodzi się pojedynczo, starając się dopasować do poprzednich osób. Obraz maluje się do 5 osób.

Powyższe przykłady to tylko nieliczne pomysły na zagospodarowanie czasu podopiecznym i spożytkowanie ich energii w pożyteczny sposób. Większość z nich łatwo dostosować do dzieci młodszych oraz dowolnej ilości osób. Wszystko zależy od Waszych kreatywnych pomysłów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij