Lekkie foteliki samochodowe 9 – 36 kg

Foteliki samochodowe dla dzieci, to zakup długoterminowy. Dziecko już dawno wyrasta z wózka i porusza się samo, jednak nadal jest za małe na to, aby podróżować samochodem bezpośrednio na siedzeniu jak dorośli pasażerowie.

Drugi fotelik samochodowy

Kiedy nasze dziecko wyrośnie z pierwszego fotelika, w którym podróżuje od dnia narodzin czas na zmianę. Pierwszy fotelik dziecka mieści się w przedziale 0-13kg, następny zaś, do którego przesadzamy dziecko na ogół w okolicach pierwszego roku życia dziecka może mieścić się w przedziale 9-25kg, lub może to też być fotelik samochodowy pomiędzy 9-36kg. Foteliki samochodowe to inwestycja w bezpieczeństwo naszych dzieci, oraz z punktu widzenia prawa obowiązkowy zakup – w Polsce niemożliwym jest przewożenie dziecka bez fotelika. Fotelik samochodowy pomiędzy 9 a 36 kg To najbardziej uniwersalny z fotelików – kupowany jako drugi może służyć dziecku niemal do końca obowiązku jazdy w foteliku samochodowym.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim od bezpieczeństwa. Rady sprzedawców w sklepach oraz opinie znajomych są ważne i częste, jednak podstawowym kryterium, jakim powinniśmy się kierować przy wyborze fotelika dla naszego dziecka powinien być wynik danego modelu w testach zderzeniowych. Testy zderzeniowe, tak zwane crashtesty mówią najwięcej o bezpieczeństwie, ponieważ są bardziej restrykcyjne niż obowiązujące normy bezpieczeństwa. Testy takie sprawdzają jak fotelik reaguje na zderzenia boczne i czołowe, oraz na towarzyszące przyspieszaniu i hamowaniu naprężenia materiałów. Sprawdzają też ergonomię oraz sposób montażu fotelika. Osobnemu testowi podlega fotelik 0-13kg, czyli fotelik, w którym dziecko podróżuje od pierwszych dni życia, a osobnemu fotelik samochodowy 9-36 kg, w którym przewozimy starsze dzieci.

Sposób montażu

Fotelik samochodowy 9-36 kg możemy montować przodem lub tyłem do kierunku jazdy. W zależności od producenta możemy wybrać fotelik montowany na jeden z tych sposobów, lub w obu wariantach. Warto przy tym wiedzieć, że jako sposób bezpieczniejszy uważa się przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak jest to możliwe. Foteliki możemy montować za pomocą taśmy ISOFIX, pasów bezpieczeństwa, lub za pomocą obu tych wariantów. Ważne jest, aby model fotelika pasował do modelu naszego samochodu, aby można go było wygodnie montować i demontować.

Ważne cechy

Każdy fotelik samochodowy musi być nie tylko bezpieczny, ale także wygodny dla dziecka, jednak w przypadku fotelików dla starszych dzieci, wygoda odgrywa szczególną rolę. Starsze dzieci są coraz bardziej ruchliwe, i nie zawsze dobrze reagują na unieruchomienie w foteliku samochodowym – trzeba zadbać o ich komfort. Fotelik samochodowy pomiędzy 9 a 36 kg to fotelik, w którym dziecko spędzi najwięcej czasu – to fotelik, w którym będzie jeździło zarówno w wieku dwóch, jak i czterech lat. Warto dowiedzieć się ile waży fotelik, który planujemy zakupić. Lekki fotelik samochodowy to dodatkowy komfort dla rodziców, zwłaszcza kiedy często muszą ten fotelik przenosić, na przykład z jednego samochodu do drugiego, lub do taksówki.

Nowy czy używany?

Wiele dziecięcych sprzętów, akcesoriów i ubranek można kupić na rynku wtórnym, jednak w przypadku fotelika samochodowego jedyną prawidłową decyzją może być kupno nowego, prosto ze sklepu. Nawet jeśli foteli po swoim dziecku oferuje nam ktoś z rodziny i wiemy, że nie uczestniczył on w kolizji nie powinniśmy się zdecydować na przewożenie nim naszego dziecka. Foteliki samochodowe zrobione są z materiałów, które – jak wszystko – podlegają zużyciu. Warto wiedzieć jaki jest zalecany czas użytkowania danego modelu i nie przekraczać go, żeby mieć pewność, że fotelik należycie zabezpiecza nasze dziecko podczas podróży. Tylko nowy, zakupiony bezpośrednio u producenta fotelik daje gwarancje ochrony naszego dziecka podczas jazdy samochodem.

Jaki zatem wybrać fotelik dla dziecka

Przede wszystkim – bezpieczny. Zapoznajmy się z wynikami testów zderzeniowych modelu, który nas interesuje, oraz dowiedzmy się jaki sposób montażu jest najlepszy i najbezpieczniejszy dla dziecka. To zawsze powinna być podstawa. Zwróćmy też uwagę na wygodę montażu i wagę fotelika, jeśli zamierzamy często przenosić fotelik i montować go w różnych samochodach dobrze, aby był on lekki i wygodny w montażu. Oczywiście nie zapominajmy też o wygodzie i komforcie dziecka – w końcu to ono spędzi w tym foteliku dużo czasu podróżując i poznając świat.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij