Odstawienie dziecka od piersi

Dzisiaj małe dzieci, bardzo chętnie przyzwyczajają się do ssania mleka z piersi mamy. Trzeba przyznać, że bardzo trudno jest dzisiaj odstawić dziecko od piersi, jest to prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza dla młodej i mało doświadczonej w tej dziedzinie mamy. Pamiętamy jednak, że takie postanowienie musi nastąpić, ale musimy zrobić to łagodnie z odpowiednim szacunkiem, do samego dziecka.

To bardzo istotna sprawa, ponieważ wiele młodych kobiet nie wie tak naprawdę, jak radzić sobie w takiej sytuacji. Wiele młodych mam nie do końca, dojrzało do prawdziwego macierzyństwa i nie wiedzą one, jak należy postępować z dzieckiem. W takich sytuacjach należy skorzystać z rady mamy lub każdej innej doświadczone kobiety, która przechodziła przez taki stan.

Kiedy odstawić dziecko od piersi?

Trudno jest łagodnie zakończyć proces karmienia piersią. To wszystko wymaga od młodych mam przede wszystkim przemyślenia, czasu, jak i sporej ilości cierpliwości. Na pewno takie zakończenie karmienia piersią nie może być przeprowadzone jedynie poprzez wzięcie określonego antybiotyku czy w trakcie hospitalizacji. Tak naprawdę istnieje wiele różnych powodów, świadczących o tym, dlaczego nie powinno się odstawiać dziecka od piersi i są to jak najbardziej prawdziwe sytuacje. Na pewno na odstawienie nie powinna wpływać delikatne przeziębienie mamy czy też konieczność wykonania leczenia zębów przy jednoczesnej konieczności skorzystania ze znieczulenia. Do przerwania karmienia piersią, musi zaistnieć prawdziwe niebezpieczeństwo, a takim czynnikiem na pewno nie jest kolejna ciąża. Należy brać pod uwagę, że dzieci odstawia się od piersi w bardzo różnym wieku. Wiele zależy od nastawienia samej matki, jak i indywidualnych zależności, ponieważ każdy przypadek jest inny. Jeśli kobieta nie wie, kiedy powinna odsunąć dziecko od piersi, powinna skonsultować się z doradcą laktacyjnym, który powinien posiadać ogólny certyfikat, potwierdzający między innymi swoje kompetencje.

Mamy mają problemy z psychiką

Tak naprawdę młode mamy, mają zupełnie inne podejście do macierzyństwa, niż doświadczone kobiety, które dojrzały i są w stanie znieść pewne zachowania. Oczywiście w przypadku młodych mam, problemem jest głównie psychika, przez co kobieta zwyczajnie wstydzi się karmienia piersią, zwłaszcza jeśli, dzieje się to w obecności rodziny. W niektórych przypadkach ogromną rolę odgrywa również presja otoczenia i poczucia wolności, którą dziecko w pewien sposób ogranicza. Innym zaś powodem, jest również zmęczenie mamy, która nie chce zwyczajnie karmić dziecko piersią. W takich wypadkach nie jest to rozsądny powód, aby rezygnować z karmienia dziecka piersią, dlatego lepiej zdecydować się na odpoczynek. Oczywiście młoda mama musi przede wszystkim mieć odrobinę wsparcia wśród przyjaciół czy rodziny, to z pewnością pozwoli na większy komfort psychiczny. Warto również poszukać publikacji w internecie, ponieważ podawane zalecenia, mogą się naprawdę przydać.

Pośpiech jest zbędny

Wiele mam, chce zakończyć proces karmienia piersią jak najszybciej to możliwe, ale w takich wypadkach pośpiech nie jest w żaden sposób uzasadniony, a dziecko po czasie samoistnie samo odseparuje się od mamy, co będzie jednoznaczne z zakończonym procesem karmienia. Każde dziecko jest inne i jedne maluchy łatwiej przechodzą na mleko zmodyfikowane, a inne trudniej. W tym wypadku wiele zależy od okoliczności i wieku dziecka. Tak więc młode mamy mogą spokojnie poczekać, bo dziecko w końcu samo postanowi być niezależne i taka decyzja wydaje się najlepsza i tego powinna się trzymać każda, młoda mama bez wyjątku.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij