Przygotowania do chrztu dziecka — co trzeba wiedzieć

Przygotowania do chrztu dziecka — co trzeba wiedzieć?

Chrzest to wielkie wydarzenie, które przeżywa każdy rodzic. To nie tylko przeżycie duchowe, ale przede wszystkim ogrom rzeczy do załatwienia, bez których ta ceremonia nie może się odbyć. W poniższym artykule podpowiadamy jak przygotować chrzciny dziecka i co trzeba wiedzieć.

Jakie formalności do chrztu?

Formalności niestety są nieuniknione i aby chrzest doszedł do skutku, należy dostarczyć wymagane dokumenty. Są one konieczne do późniejszego sporządzenia aktu chrztu, jakie dokumenty są potrzebne do chrztu zobaczysz na beebaby.pl. Aby zorganizować tę ważną uroczystość, do kancelarii parafialnej należy dostarczyć akt urodzenia dziecka, akt ślubu kościelnego rodziców, zaświadczenie z parafii rodziców chrzestnych o tym, że są wierzący i praktykujący. W tym celu często wymagany jest „papierek” świadczący o przystąpieniu do spowiedzi. Do kancelarii najlepiej wybrać się na dwa miesiące przed planowaną uroczystością. W niektórych parafiach bowiem chrzest udzielany jest wyłącznie w wybrane dni np. w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Dopiero znając dokładny termin, możesz zarezerwować salę na późniejsze przyjęcie.

W wielu parafiach organizowane są nauki przed sakramentem chrztu, w których muszą uczestniczyć rodzice dziecka oraz chrzestni. Spotkań może być kilka bądź tylko jedno, wszystko zależy od indywidualnej organizacji danej parafii.

Kiedy ochrzcić dziecko?

Kościół zakłada, że sakrament chrztu powinien zostać udzielony w pierwszych miesiącach życia. To rozwiązanie ma swoją dobrą stronę ze względu na swoją praktyczność. Niemowlę podczas ceremonii przeważnie śpi i jest spokojne podczas samego aktu chrzczenia. Większe dziecko może odmawiać spokojnego siedzenia w miejscu i głośno oraz stanowczo protestować, kiedy ksiądz będzie chciał polać mu główkę święconą wodą. Niektórzy rodzice uważają, że nie mają prawa podejmować takiej decyzji za dziecko i czekają z tym, aż dziecko skończy kilka lat i samo będzie mógło wyrazić swoją opinię na ten temat. Zdarzają się przypadku osób dorosłych przystępujących do chrztu, ponieważ ich rodzice tego nie zrobili i muszą nadrobić te braki, aby np. móc wziąć ślub.

Jak wybrać rodziców chrzestnych?

Nad tym wyborem również trzeba poświęcić nieco więcej swojej uwagi. Ciekawy jest fakt, że prawo kościelne wymaga jedynie jednego rodzica chrzestnego. To utrwalona tradycja zaleca wybrać i ojca i matkę. W tej roli nie musi występować nikt z rodziny, może być to osoba spoza niej.
Ważne, aby wybór padł na kogoś, kto jest katolikiem, otrzymał sakrament bierzmowania, jest stanu wolnego ewentualnie w związku sakramentalnym, pełnoletni, niespokrewniony w linii prostej z dzieckiem (babcia, dziadek, rodzeństwo), ale co najważniejsze, musi być w pełni dojrzały, aby podołać obowiązkom, jakie spoczywają na rodzica chrzestnego.

Jak ubrać dziecko do chrztu?

Pamiętajmy, że chrzest to nie rewia mody i ubranko musi być przede wszystkim wygodne. Najlepiej postawić na bawełniane, uniwersalne ubranka, w których dziecko będzie mogło się swobodnie poruszać i które posłużą również przy innych okazjach. Preferowane kolory to biały, kremowy lub pastelowy. Jasne odcienie to symbol czystości i niewinności, radości i światłości. Obowiązkowym kryterium musi być również pora roku, w której odbywa się chrzest i dostosowanie ubranka do pogody. Nie można zapomnieć o symbolach chrztu świętego jak biała szata czy świeca.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij