Wakacje z dzieckiem, pomysły i inspiracje na zabawy w domu

Wakacje z dzieckiem, pomysły i inspiracje na zabawy w domu

Wakacje kojarzą się ze słońcem, swobodą i odpoczynkiem. To optymistyczny scenariusz dla dzieci, które wraz z końcem czerwca żegnają mury szkoły, by rozpocząć letnią przygodę. Niestety rzadko zdarza się tak, by wraz z pociechą, rodzice mogli rozpocząć dwumiesięczny urlop w pracy. Z tego powodu czas beztroski dziecięcej staje się kolejnym polem wyzwań rodziców. Dzieciom trzeba atrakcyjnie zorganizować czas, znaleźć opiekę, wypełnić godziny pozbawione szkoły i opieki rodzicielskiej. W ten sposób zamiast letnich przygód, rodzice wpadają w przymus efektywnego spędzania czasu, gorączkowego planowania i narzucania wizji rodzicielskiej swoim dzieciom. Tak przecież nie musi być. Wystarczy bacznie obserwować swoja pociechę i zastanowić się jaki sposób aktywności jest dla niej najważniejszy, próbować możliwych sposobów spędzania ze sobą wolnego czasu, aż poznacie ten, który obojgu sprawia najwięcej radości i przynosi korzyści lub po prostu mile spędzone chwile zarówno rodzicom, jak i dzieciom. Wakacje z dzieckiem w domu wcale nie muszą być trudne ani nudne.

Zabawa dobra na wszystko…

Aby dzieci mogły czerpać pełnymi garściami z beztroski dzieciństwa, warto pozwolić im na zabawę. Kiedy brak już pomysłów na nowe zabawy, a w głowie siedzą tylko: berek, kalambury albo scrabble, poniżej inspiracje do zabaw z dzieckiem.

Teatr pacynkowy? To świetny pomysł. Wcześniej możecie stworzyć własnych aktorów ze znajdujących się w domu niepotrzebnych ubrań, guzików czy wstążek. Poza wymyślaniem historii do opowiedzenia w przedstawieniu, dziecko będzie miało okazję wykazać się inwencją twórczą w trakcie tworzenia bohaterów. Im więcej pracy włoży w tworzenie takiej zabawy, tym większe będzie jego zaangażowanie i radość płynąca z zabawy.

Inne pomysły na zabawy, znane już od wielu lat, to gry planszowe albo puzzle. Różne gry stanowią doskonałe zabawki edukacyjne dla dziecka, które pozwalają nie tylko przyjemnie spędzić czas, ale także nauczyć się współpracy w grupie, spostrzegawczości czy strategii działania. Wykorzystując puzzle można nie tylko ćwiczyć cierpliwość, ale wybierając wzór jakiejś budowli stworzyć oryginalny obraz na ścianę, którego współautorem będzie samo dziecko. Kolorowe i przydatne akcesoria do zabaw z dzieckiem oraz inspiracje znajdziesz na stronie mojebambino.pl.

Czas z dzieckiem w wakacje naprawdę nie musi być nudny i powodować frustrację. Wiele zabaw można wymyślić samodzielnie lub posłużyć się gotowymi propozycjami producentów, którzy swoje produkty tworzyli m.in, z myślą o takich potrzebach rodziców. Najważniejsze, by ten wspólnie spędzony czas był radosny dla obojga uczestników-rodzica i dziecka.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij