Budowanie z klocków, puzzle, oglądanie filmów.... co robić z dzieckiem aby dobrze się bawić

Budowanie z klocków, puzzle, oglądanie filmów…. co robić z dzieckiem aby dobrze się bawić?

Jak wiadomo, zabawa jest niezwykle ważnym elementem rozwoju dziecka. Bez zabawy trudno wyobrazić sobie szczęśliwe dzieciństwo, ale też naukę, gdyż poprzez zabawę dzieci nabywają nowych umiejętności. Choć duża część rodziców nie chce się do tego przyznać, wiele dziecięcych zabaw jest dla dorosłych nudna i męcząca, ale w końcu zależy nam na wspólnym spędzaniu czasu. Jak wybrnąć z tej sytuacji i co robić z dzieckiem, aby wspólny czas był jednocześnie dobrą zabawą dla obu stron?

Propozycje dla dzieci i rodziców na leniwe popołudnia

Każdemu zdarza się taki dzień, że nie ma ochoty na nic, wszystko go drażni lub nudzi. W takich momentach, gdy dopada nas zmęczenie i brak ochoty na podjęcie jakiegokolwiek działania, dziecięca energia wydaje się być co najmniej zdwojona. Aby przetrwać ten niesprzyjający czas, warto poszukać takich zajęć, które nie będą wymagały od nas dużej aktywności ani kreatywności. Świetnym rozwiązaniem jest więc wspólne oglądanie bajek lub filmów, które pozwolą zrelaksować się całej rodzinie i wprawią jej członków w dobry nastrój. Ciekawe filmy dla dzieci i rodziców wymienia Cafe-Mama.pl (zobacz listę). Warto przy tym wybierać tytuły, które niosą ze sobą jakąś wartość i zachęcą nas do rozmowy po skończonym seansie.

W co bawić się z dzieckiem?

Oczywiście siedzenie przed telewizorem nie powinno być normą i taki sposób spędzania wspólnego czasu nie może być codziennością. Jest wiele zabaw, które podobają się dzieciom w różnym wieku, a do tego mogą bardzo mocno zaangażować dorosłych. Często coś wydaje nam się nudne, ale jeśli damy temu szansę, może się okazać, że nawet się nie zorientujemy, jak nadejdzie wieczór, a my będziemy się świetnie bawić. Przykładem może być układanie puzzli lub tworzenie ciekawych budowli z klocków. Świetną zabawą jest też budowanie „bazy” lub zrobienie domowego toru przeszkód z krzeseł, kartonów, misek, czy poduszek. Trudnością w pokonaniu takiego toru mogą być poustawiane w różnych miejscach przedmioty, których nie wolno strącić.
Jest wiele zabaw, które opierają się na odgrywaniu różnego rodzaju ról. Można na przykład stworzyć kukiełki ze starych skarpet i guzików, które będą występowały w teatrze zbudowanym z kartonu lub nad kurtyną rozwieszoną pomiędzy dwoma krzesłami. Świetnym pomysłem jest też przebranie się za wymyślone postaci i samodzielne odgrywanie ról. Taka zabawa może ewaluować i przekształcić się w projekt, który będziemy sukcesywnie rozwijać z dziećmi.

Codzienne czynności, które można przekształcić w zabawę

Świetną zabawą mogą być również czynności, których z reguły nie traktujemy jak rozrywkę, a raczej jako obowiązek. Okazuje się, że dla dzieci nawet zwykłe czynności wykonywane przez rodziców mogą być bardzo atrakcyjne. Szczególnie kuszące są wszelkie działania w kuchni, dlatego warto zaproponować dziecku wspólne pieczenie ciasta lub ciasteczek, przygotowywanie sałatki lub śmiesznych kanapek. W ten sposób możemy nie tylko spędzić miło czas, ale również zyskać pełnych zapału pomocników w kuchni.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij