Dobrej klasy fotelik przodem do kierunku jazdy

Twoje dziecko pomału zaczyna wyrastać ze swojego pierwszego fotelika, a Ty zaczynasz myśleć o zakupie kolejnego? Oferta fotelików dostępna na rynku jest tak szeroka, że z pewnością każdego może przyprawić o zawrót głowy.

W sklepach internetowych dostępnych jest wiele różnych modeli fotelików o różnym sposobie montażu oraz przeznaczonych dla dzieci o różnej wadze. Poniżej znajdziesz kilka informacji na co zwracać uwagę podczas wyboru fotelika fwf dla swojego dziecka.

Czym jest fotelik fwf?

Fotelik fwf to po prostu fotelik montowany w samochodzie przodem do kierunku jazdy, w odróżnieniu od fotelików rwf montowanych tyłem do kierunku jazdy. Foteliki fwf przeznaczone są z reguły dla nieco starszych dzieci, niemowlęta muszą być przewożone w fotelikach rwf.

Od jakiego wieku dziecko może jeździć przodem?

Zgodnie z przepisami dziecko może jeździć przodem do kierunku jazdy od momentu, kiedy osiągnie wagę 9 kg, co najczęściej następuje w wieku ok. 6-9 miesięcy, chociaż może mieć miejsce później. Mimo tego, że przepisy na to pozwalają, to obecnie zaleca się, żeby dziecko jeździło tyłem do kierunku jazdy tak długo jak to możliwe, nawet do 6. roku życia.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup fotelika montowanego przodem do kierunku jazdy, to możemy wybierać spośród fotelików kilku kategorii wagowych. Wśród rodziców najbardziej popularne są foteliki 9-18 kg lub 9-25 kg.

Taki fotelik przodem do kierunku jazdy wystarczy dziecku na kilka lat – jeśli zdecydujemy się na model do 18 kg, to najprawdopodobniej w wieku ok. 4 lat będziemy musieli zakupić kolejny model, jeśli wybierzemy fotelik do 25 kg, to spokojnie powinien nam wystarczyć do momentu, aż dziecko skończy 6 lat. Tego typu foteliki wyposażone są w wewnętrzne pasy, które pozwalają na zapięcie dziecka.

Na rynku dostępne są również foteliki z kategorii 9-36 kg, które powinny wystarczyć do momentu, aż dziecko osiągnie taki wzrost, że nie będzie musiało dłużej jeździć w foteliku.

Zaletą tego fotelika jest to, że raz kupiony fotelik powinien wystarczyć naszemu dziecku do samego końca i nie będziemy musieli kupować kolejnego fotelika za kilka lat. Wadą tego typu fotelika jest to, że jednak jest on mniej bezpieczny, zwłaszcza dla małego dziecka, gdyż jest mniej zabudowany.

Jeżeli mamy już kilkuletnie dziecko, które właśnie wyrasta z fotelika do 18 kg lub do 25 kg, to wtedy z pewnością zdecydujemy się na zakup fotelika z kategorii 15-36 kg. Takie foteliki wystarczą już do samego końca przygody naszego dziecka z fotelikiem.

Są one przeznaczone dla dzieci w wieku co najmniej 4 lat, gdyż są one mniej zabudowane, a dodatkowo w przypadku takich fotelików, dziecko najczęściej jest już przypinane przy pomocy zwykłego pasa samochodowego, a nie przy pomocy pasów wewnętrznych. Z tego względu pamiętajmy, żeby nie zmieniać dziecku fotelika zbyt szybko, nawet jeśli osiągnie już minimalną wagę 15 kg. Dziecko musi do tego fotelika „dorosnąć”.

Sposoby montażu fotelika w samochodzie

Podobnie jak większość fotelików w samochodzie, foteliki fwf mogą być montowane w samochodzie na dwa sposoby. Jednym z nich jest montaż przy pomocy pasa samochodowego, drugim jest montaż przy pomocy systemu ISOFIX, o ile samochód go posiada.

Foteliki montowane przy pomocy ISOFIX są z reguły nieco droższe i zajmują więcej miejsca w samochodzie, ale montaż jest dużo prostszy i zajmuje mniej czasu. Montaż pasem samochodowym jest bardziej skomplikowany, ale biorąc pod uwagę, że w odróżnieniu od pierwszych fotelików, foteliki przeznaczone dla starszych dzieci rzadko są wymontowywane z auta, nie jest to jakaś duża przeszkoda.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru fotelika?

Wybierając fotelik dla naszego dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Najważniejszą z nich jest sprawdzenie, czy wybrany przez nas fotelik ma wszystkie wymagane homologacje oraz czy brał udział w testach zderzeniowych i jakie wyniki w tych testach osiągnął.

Pamiętajmy, że fotelik ma zabezpieczać nasze dziecko podczas wypadku. Nie decydujmy się na foteliki, które nie brały udziału w testach lub takie, które nie osiągnęły dobrej oceny, gdyż ryzykujemy, że nie będą one spełniać swojej funkcji właściwie.

Drugą ważną kwestią jest sprawdzenie, czy fotelik pasuje do naszego auta. Nawet jeśli fotelik ma bardzo dobre wyniki w testach zderzeniowych, a nie jesteśmy w stanie zamontować go poprawnie w naszym samochodzie, to taki fotelik nie będzie dla nas dobrym wyborem. Fotelik musi być zamontowany stabilnie oraz w taki sposób, żeby dziecko miało w nim właściwą postawę. Tylko wtedy nasze dziecko będzie w takim foteliku bezpieczne.

Podsumowanie

Wybór fotelika nigdy nie jest sprawą prostą. Każdemu z nas zależy na zapewnieniu bezpieczeństwa naszemu dziecku i chcielibyśmy wybrać dla niego to, co naepsze. Mam nadzieję, że informacje zawarte powyżej chociaż trochę przybliżyły Ci kwestie związane z tym, na co zwracać uwagę podczas kupowania fotelika.

Jeśli dalej masz wątpliwości, to najlepiej udaj się do dobrego sklepu z fotelikami samochodowymi, gdzie nie tylko uzyskasz wszystkie informacje, ale również będziesz mieć możliwość sprawdzenia, czy fotelik będzie pasował do Twojego auta.

Źródło: https://www.besafe.com.pl

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij