Jak hodować zioła i kiełki w kuchni

Jak hodować zioła i kiełki w kuchni?

Pozyskiwanie zdrowych warzyw nie jest takie proste. Gdy przyjrzymy się dokładniej tym, które dostarczane nam są w markecie, to widzimy, że ich jakość nie jest wysoka. Co więc uczynić, aby każdego dnia posiadać dostęp do zdrowych warzyw? Jeśli interesując na zioła i kiełki, których pożywanie jest bardzo zdrowe, to warto samodzielnie zadbać o ich wyhodowanie.

Okazuje się, że jest to możliwe w każdym domu i mieszkaniu. Nie potrzebujemy do tego zbyt dużego ogrodu, ponieważ sam parapet świetnie spełni swoją rolę. Przekonajmy się, jak moglibyśmy takie zioła i kiełki wyhodować krok po kroku.

Przygotowanie ziół i hodowanie

Sadzenie i hodowanie ziół w domu

Na samym początku powinniśmy ustalić idealne dla nas rodzaje ziół i kiełek. Kiedy je wyhodujemy, to później nie będziemy mieli żadnych problemów z ich spożyciem. Na coś takiego zdecydujemy się my oraz członkowie naszej rodziny. Ocenia się, że zioła najlepiej hoduje się, gdy każde z nich znajduje się w osobnym pojemniku czy doniczce. Nie powinniśmy więc sadzić ziół wspólnie, ponieważ wtedy nie uzyskalibyśmy dobrych zbiorów. W tym temacie na pewno przyda się nam żyzna gleba próchnicza, a zarazem regularne przycinanie ziół.

Nie należy zapominać o tym, by w spodzie doniczki czy pojemników, w których znajdują się zioła i ziemia, posiadały dziurki. Ich zadanie polega na skutecznym odprowadzaniu większej ilości wody, co eliminuje ryzyko gnicia ziemi. Okazuje się, że zioła świetnie hoduje się w drewnianych i metalowych skrzynkach, które łatwo można umieścić na parapecie w kuchni czy w jeszcze innych miejscach.

Plantery czyli nowoczesne hodowanie ziół i roślin

Nowoczesne hodowanie ziół i roślin w domu?

Okazuje się, że hodowanie pewnych warzyw, ziół, okazuje się szybsze poprzez tak zwane pantery. To wygodne pojemniki, urządzenia, które są w stanie dbać o idealną uprawę pewnych ziół. Dzieje się tak, ponieważ podlewanie i nawożenie okazuje się w nich bardzo proste, od góry.

Są jeszcze wyposażone w specjalne systemy nawadniania i oświetlenie. To sprawia, że każde nasiono uzyskuje tyle wody i wilgoci, światła, jaką potrzebuje.

Przygotowanie kiełek i hodowanie

Jeśli już opanowaliśmy hodowanie ziół, to warto skupić się na czymś nowym. Kiełki to wspaniałe warzywa, których spożywanie dostarcza nam wiele witamin i składników odżywczych. Na ich regularne spożywanie decydują się często wegetarianie, osoby walczące z anemią i kobiety w ciąży czy będące na diecie. Pewne kiełki dostępne są w sklepach, natomiast często ich jakość nie jest najlepsza, a dodatkowo cena dość wysoka. To sprawi, że o wiele lepiej jest zainteresować się samodzielną hodowlą takich kiełek w swojej kuchni. Wtedy smakują jeszcze lepiej, są bardziej ekologiczne, a dodatkowo nie występuje w nich niepotrzebna chemia.

Do hodowania kiełek potrzebujemy odpowiedniej kiełkownicy, którą jesteśmy w stanie zakupić za 20-30 zł. Takie naczynie jest podzielone na kilka części i dzięki temu za jednym razem możemy hodować kilka rodzajów kiełek. W kiełkownicy znajduje się pokrywa, zbiornik dolny na wodę, a zarazem syfon / dziurka odprowadzająca nadmiar wody.

Sadzenie i hodowanie kiełek w domu

Popularne kiełki:

  • rzodkiewki
  • brokuła
  • soczewicy
  • cebuli
  • czosnku

Takie kiełki udaje się jeszcze hodować w słoikach, które są przykryte odpowiednią ilością gazy. Polega to na tym, że nasiona kiełek sypiamy na sam dół słoika, później dodajemy gazy i wlewamy wodę. Na końcu odwracamy taki słoik i kiełki będą w stanie przedostać się przed gazę, wyrastając. Jest to możliwe, gdy oczywiście zapewnimy dostęp do świeżej i przegotowanej wody, jak i tlenu.

Podsumowanie: Hodowanie własnych ziół, kiełek, a zarazem dodatkowych warzyw, może stanowić dla nas ciekawą przygodę. A zarazem gwarantuje stały dostęp do najlepszych produktów, warzyw, których spożywanie pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i całej rodziny. Warto nabrać zwyczaju w hodowaniu takich warzyw, ponieważ jest to możliwe przez cały rok. Także w okresie zimowym kiełki i zioła możemy przygotowywać, co pozwoli nam zadbać o siebie i swoją dietę przez cały czas. Zachęcajmy do takiego hodowania również naszych krewnych i przyjaciół, co także wyjdzie nam na dobre.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij