Jak zadbać o niemowlaka zimą

Każda pora roku u niemowlęcia to tak naprawdę jego pierwsze zetknięcie z daną temperaturą i warunkami pogodowymi. Wszystko przeżywa po raz pierwszy. Rolą rodzica jest ułatwić maluchowi start w każdą nową dla niego porę roku. Zimą pojawia się wiele wyzwań, to fakt. Istnieje jednak wiele sposobów na to, jak sobie z nimi radzić i jak zadbać o maluszka zimą.

Spacery zimową porą

Zimą nie należy unikać spacerów z niemowlakiem. Krótkie spacery w niskiej temperaturze świetnie wspierają odporność dziecka, pozwalają mu się także odpowiednio dotlenić. Jeśli temperatura nie przekracza -5 (dla dzieci w wózkach) lub -8 stopni (dla chodzących maluchów), można śmiało wychodzić na spacer. Należy natomiast pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, takim jak dobrej jakości śpiworek do wózka lub kombinezon, oczywiście oprócz czapki, szalika, rękawiczek i ciepłych butów. Uwaga jednak na przegrzewanie malucha! Na skórze dziecka mogą pojawić się wtedy tzw. potówki, skóra może się też stać przesuszona i szorstka.

Przy okazji zimowych spacerów warto zaopatrzyć się w krem nawilżający buzię i rączki – biorąc pod uwagę niskie zimowe temperatury trzeba koniecznie sprawdzić czy w składzie nie ma wody lub jest jej niewiele. Krem powinien być tłusty, tak aby tworzył na skórze warstwę ochronną. Na rynku dostępne są również sztyfty do ust dla dzieci. Przy ich nakładaniu trzeba uważać aby maluch nie zjadał kremu.

Weź głęboki oddech

W domu pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczeń. Przewietrzenie pokoju, w którym śpi dziecko, choćby przez kilka minut, spowoduje, że lepiej będzie się spało maluszkowi. Oczywiście dobrze jest skontrolować temperaturę w pokoju zanim położymy dziecko spać. Nawet zimą nie powinno spać w temperaturze wyższej niż 21 stopni. W ciągu dnia również nie powinniśmy nadmiernie nagrzewać pomieszczeć. Należy też zwrócić uwagę na odpowiednią wilgotność w domu (nie powinna ona przekraczać 40%).

Przygotuj się do zimy już latem!

Jeśli moment rozszerzania diety malucha (ok. 6 miesiąca życia) wypada akurat zimą, warto pomyśleć o tym już latem i jesienią. Warzywa i owoce sezonowe można zamrozić i użyć w trakcie zimowej przygody z rozszerzania diety. Jeśli odpowiednio zamrozi się produkty, nie tracą one swoich właściwości po rozmrożeniu. Zimą pamiętać należy o tym, że dziecko powinno dużo pić, choć łatwo o tym zapomnieć przy niskich temperaturach. Czytaj więcej o tym, jak zadbać o niemowlę latem.

Pierwsza zima malucha to wspaniała przygoda, jak wszystko, co robimy po raz pierwszy. Zimy nie należy się bać, o ile jesteśmy na nią odpowiednio przygotowani!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij