Klocki dla najmłodszych – czy współczesne są lepsze niż dawniej?

„Kiedyś tego nie było…” – właśnie takie zdanie może wypowiedzieć wielu rodziców i dziadków wchodzących do sklepów z zabawkami dla dzieci. Niewątpliwie dzisiaj pełno jest wszystkiego, również zabawek i klocków dla najmłodszych. Powoduje to naturalne porównania między dawnym, a współczesnym. Co było lepsze? Przyjrzyjmy się argumentom zwolenników obu opcji…

Miejsce dla wyobraźni

Jednym z najczęściej spotykanych argumentów jest ten o polu dla wyobraźni. Dawniej dzieci potrafiły godzinami bawić się paroma, drewnianymi klockami, które nie miały ani nadzwyczajnego koloru, ani instrukcji przeznaczenia. Dzisiejsze maluchy dostają opakowania pełne barwnych elementów, a rodzice szeroko rozpisane informacje na temat przeznaczenia produktu i jego walorów edukacyjnych.

Wszystko wydaje się bardzo wyreżyserowane, a zabawka w rękach dziecka ma swoje dokładne funkcje i jest wykorzystywana w przewidziany przez producenta sposób. Co natomiast z wyobraźnią? Czy nie lepiej pobudzać ją w dziecku za pomocą rzeczy prostszych, może nawet nieco mniej atrakcyjnych wizualnie, mniej realistycznych i wypełnionych funkcjami?

Maluchy mogą składać własne zamki, własne domy – które rzeczywiście wyglądają jak zamki i domy. Co z krzywymi wieżami, które kiedyś były traktowane jak najpiękniejsze zamki na całym świecie? W tym aspekcie wydają się jednak wygrywać dawne czasy.

Jakość i bezpieczeństwo produkcji

Jakość jest bardzo dyskusyjną kwestią. Przede wszystkim dlatego, że na współczesnym rynku można trafić na wiele lepszych i gorszych propozycji, trzeba po prostu uważać. Wielu rodziców niepokoi fakt, że na wielu klockach znajduje się napis „Made in China”, gdy dawniej było to raczej „Made by Dziadek w piwnicy”. Jeśli jednak robi się zakupy świadomie, u dobrych producentów, można kupić klocki naprawdę wysokiej jakości, które mają pewną przewagę nad tymi własnoręcznymi.

Obecnie wykonuje się mnóstwo badań, a zabawki muszą przejść przez wiele testów norm i przepisów, by zostać dopuszczone do obiegu. Kreatywni laboranci potrafią wymyślić więcej, niż 150 sposobów na zagrożenie zdrowia i życia malucha, więc potrafią także bardzo precyzyjnie określić jakich elementów i jakich materiałów należy unikać. To wszystko sprawia, że klocki są bezpieczne i nie stanowią zagrożenia w rękach nawet najbardziej niesfornej pociechy.

Ogromny wybór i dostępność

Choć ludzie często na niego narzekają, ogromny wybór produktów w dzisiejszych sklepach z pewnością jest zaletą. Chociażby dlatego, że jak rośnie konkurencja, to spadają ceny. Obecnie można od ręki kupić nawet najbardziej fantazyjne zabawki, w ciekawych okazjach cenowych.

Ponadto profil klocków można łatwo dopasować do upodobań i charakteru dziecka, decydując się na takie kolory, wzory i motywy, jakie mogą najbardziej wpaść maluchowi w oko. Klocki dla najmłodszych, mimo swojej prostoty wynikającej z wieku użytkowników, tworzą wokół siebie tysiące historii.

Mogą być to nawiązania do bajek, zawodów, pór roku. Kto dawniej pomyślałby, że aby zamówić klocki dla swojego dziecka, nie trzeba będzie nawet wychodzić z domu? Istnieją sklepy internetowe…

Bez odwrotu

Rozważając temat, nie można zapomnieć, że do jakichkolwiek wniosków się nie dojdzie, czasów nie można zmienić. Obecna produkcja i rozwój technologiczny bardzo różnią się od tego, co było w Polsce kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu. Wszystko rozwija się coraz bardziej dynamicznie… Strach pomyśleć co będzie za kilka lat! Prawdopodobnie rynek zabawek dla dzieci dotkną kolejne rewolucje.

Tymczasem możemy stwierdzić, że współczesne klocki dla maluchów wcale nie muszą być gorsze od tych, jakie były strugane przez dziadka w piwnicy bądź od tych z trudem zdobywanych w sklepie. Tak naprawdę największe znaczenie ma… Atmosfera zabawy.

Jeśli maluch otoczony jest troską i dorośli zachęcają go do wykorzystywania wyobraźni, każdą zabawką będzie świetnie się bawić. Nie ucierpi też jego zdolność do swobodnego fantazjowania. A walory edukacyjne będą jedynie dodatkową zaletą danego produktu…

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij